La Toyota iti schimba obligatoriu lichidul de frana la 2 ani

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

La Toyota iti schimba obligatoriu lichidul de frana la 2 ani

Mesajde RUTHLESS » Joi 16-Iul-2009 15:54

Tatal meu,care are o Auris a aflat acest lucru cand s-a programat la revizia de 2 ani ( ma rog,anuala).In ciuda faptului ca are foarte putini km.,cca.2500,cei de la Toyota i-au spus ca oricum ai schimba lichidul de frana,deoarece sunt obligati de lege :shock:
Oare pe cand asta si la ATS,unde in general daca nu le spui tu ce sa-ti faca/schimbe ,nici nu se complica macar sa te intrebe daca nu vrei si aia si ailalta..?
Acu' parca ma cam mustra constiinta ca n-am schimbat lichidul de frana la C1,desi face trei anisori masinuta.. :? :?
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Gozmin
pasionat
Mesaje: 429
Membru din: Sâm 14-Mar-2009 22:04
Localitate: Großwardein
Masina: Citroen C3 facelift 2006 1,1i, 61 CP 225 kkm
2: Hyundai Elantra 2015 1,6i 132 CP 59 kkm

Mesajde Gozmin » Joi 16-Iul-2009 18:34

Salut.
Nici C3-ul meu nu are schimbat nici lichidul de frânã nici freonul. La fel ºi Loganul meu. Eu nu cred cã-i tocmai aºa grav. Pãi cunosc maºini ale unor prieteni, WV, Alfa sau Skoda care unele dintre ele au chiar 8 ani ºi nu le-au schimbat niciodatã.
Clima Îmi merge bine, la fel ºi frânele. Nu simt nici mãcãr cea mai micã problemã la frânare.
Un lichid de frânã are termen de expirare de cca. 10 ani, dar funcÞie de cum conduci maºina (foloseºti frâna) se Înlocuieºte când κi modificã substanÞial culoarea (din cauza apei, bat-o norocu). Dacã-l fierbi lichidul atunci Îi scade din propietãÞi.
Lichidul ĂŽn sine nu e scump (vreo 80 -100 lei) dar eu nu cred cĂŁ cei de la ATS sau alĂžii sunt convinÂşi 100 % cĂŁ Âştiu sĂŁ-l schimbe (mai ales la maÂşinile cu ABS). Cel puĂžin la mine ĂŽn zonĂŁ nu prea existĂŁ profesioniÂşti. De obicei mulĂži de la noi din judeĂž (Bihor) merg ĂŽn Ungaria.
Unul din motive este Âşi acela cĂŁ ĂŽncĂŁ nu ne permitem financiar o ĂŽntreĂžinere corectĂŁ dupĂŁ manualul producĂŁtorului (cel puĂžin dupĂŁ ieÂşirea din garanĂžie).
BaftĂŁ.
Eu nu repar nimic. Informatii si detalii pe PM.

Kurt Cobain a aratat fanilor ca faima nu inseamna doar stralucirea scenei, adoratia multimilor si gramezile de bani.

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Mesajde RUTHLESS » Lun 20-Iul-2009 07:47

Ca mare dreptate si bine le mai zici..,tocmai din aceasta cauza am zis sa mai las lichidul cu pricina la "fezandat"..,mi-e sa nu puna niscaiva alte lichide sau licori magice maishtrii de la ats.. :wink:
Esentele tari se tin in sticlute mici.


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib