Schimbat filtru de aer C1

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

GeKados
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Lun 18-Iun-2007 09:33
Localitate: Bucuresti

Schimbat filtru de aer C1

Mesajde GeKados » Joi 12-Mar-2009 12:03

Salutare,

Am observat ca la revizia de 30000 km , ATS-ul nu mi-a schimbat filtru de aer. La masinile care le-am avut inainte (Citroen AX, Berlina, Logan) schimbam filtru de aer la 15.000 KM pt ca se imbacsea destul de rau, opertiunea fiind destul de simpla. M-au uitat putin la soclul de plastic in care este filtrul dar nu m-am prins cum se desface.
A mai facut cineva asa ceva? daca da ...cum? si ma intereseaza daca am vre-o sansa sa stric ceva sau nu.

Multumesc frumos.

christian22
simpatizant
Mesaje: 43
Membru din: Lun 29-Noi-2010 07:56
Localitate: iasi

Mesajde christian22 » Sâm 04-Dec-2010 12:25

am aceeasi problema speram ca pune cineva un manual service dar pana acum nimic

MosBabacu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Sâm 21-Noi-2009 19:42
Localitate: Sibiu

Mesajde MosBabacu » Sâm 04-Dec-2010 14:08

Eu mi-am schimbat singur filtrul de aer anul trecut si din cate imi amintesc a fost foarte simplu: doar niste cleme de desfacut, apoi scos filtrul si pus cel nou. Din pacate n-am nicio poza, dar a fost foarte simplu.

christian22
simpatizant
Mesaje: 43
Membru din: Lun 29-Noi-2010 07:56
Localitate: iasi

Mesajde christian22 » Sâm 04-Dec-2010 15:18

MosBabacu scrie:Eu mi-am schimbat singur filtrul de aer anul trecut si din cate imi amintesc a fost foarte simplu: doar niste cleme de desfacut, apoi scos filtrul si pus cel nou. Din pacate n-am nicio poza, dar a fost foarte simplu.


sunt 3 sau 4 cleme pe care le-am desfacut numai ca nu iese doar partea in care sunt clemele sau nu stiu eu cum partea cu filtrul mai e prinsa de alta

MosBabacu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Sâm 21-Noi-2009 19:42
Localitate: Sibiu

Mesajde MosBabacu » Sâm 04-Dec-2010 22:26

Din pacate a trecut ceva timp de cand am schimbat filtrul si nu-ti pot spune mai detaliat. Poate te ajuta un coleg care a schimbat mai de curand. sorry

Avatar utilizator
bebe
pasionat
Mesaje: 153
Membru din: Vin 03-Iun-2005 13:02
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesajde bebe » Sâm 04-Dec-2010 23:59

christian22 scrie:
MosBabacu scrie:Eu mi-am schimbat singur filtrul de aer anul trecut si din cate imi amintesc a fost foarte simplu: doar niste cleme de desfacut, apoi scos filtrul si pus cel nou. Din pacate n-am nicio poza, dar a fost foarte simplu.


sunt 3 sau 4 cleme pe care le-am desfacut numai ca nu iese doar partea in care sunt clemele sau nu stiu eu cum partea cu filtrul mai e prinsa de alta
Partea care nu are cleme, este prinsa pe buza regulatorului de aer, este o garnitura pe rotud care iese prin tragere in sus. Trebuie sa tragi mai tare. Dar sa sti ca nu este nevoie sa scoti intreg capacul de la filtru. Este suficient sa desfaci doar acele patru cleme, de care ai pomenit, si sa departezi capacul, sa-l "casti" un pic si vei da de filtru de aer care se poate schimba foarte usor prin crapatura care se face. Este chiar in partea dreapta, pe partea cu clemele. Sa te uiti atent la pozitia celui vechi, vezi ca are niste chei pe margine, niste degajari. Trebuie pus in aceasi pozitie. Este simplu. Trage de capac in pozitia clemelor si il vei vedea. Bafta!
CX-ul meu? O pasiune pentru mine. C1-masina perfecta pentru o zi intreaga! Parerea mea.

christian22
simpatizant
Mesaje: 43
Membru din: Lun 29-Noi-2010 07:56
Localitate: iasi

Mesajde christian22 » Dum 05-Dec-2010 00:49

sper sa nu ma faci sa rup plasticul ala ca sunt distrus apoi daca esti sigur merci pt informatie

christian22
simpatizant
Mesaje: 43
Membru din: Lun 29-Noi-2010 07:56
Localitate: iasi

Mesajde christian22 » Dum 05-Dec-2010 19:50

am reusit merci :D


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187677
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS