rate c1

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

low
pasionat
Mesaje: 202
Membru din: Mar 09-Mai-2006 22:42
Localitate: iasi

rate c1

Mesajde low » Dum 26-Noi-2006 14:31

sunt curios cam la cat ar ajunge ratele pe luna ptr un c1 sx sau cool air.am intrat acolo la pro motor rm valcea dar nu m-am lamurit. multumesc anticipat

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Dum 26-Noi-2006 16:21

Intradevar, nu am mai actualizat de mult site-ul.
Ratele sunt numai in functie de ce model doresti, de perioadam, de cat esti dispus sa dai avans si daca doresti val rez la sfarsit sau inclusa in rate.

foloseste office@promotor.com.ro si te vei lamuri.

low
pasionat
Mesaje: 202
Membru din: Mar 09-Mai-2006 22:42
Localitate: iasi

Mesajde low » Dum 26-Noi-2006 19:37

model cool air plus, avans 10%, 60 rate, valoare reziduala 20%.
si inca o intrebare. am un prieten care si-a luat un chevrolet cu 40% avans si singurul act de care a avut nevoie a fost buletinul. se poate si asa?

CoolAir
pasionat
Mesaje: 105
Membru din: Mar 14-Noi-2006 13:02
Localitate: undeva in Romania

tocmai mi-am platit C1 cool air 5 usi, 1.0l gri metalizat

Mesajde CoolAir » Mar 28-Noi-2006 16:22

Chiar acum cateva minute am achitat un C1 metalizat, cool air, cu 5 usi, cu motor pe benzina de 1 litru.

Am folosit si programul rabla, benefiind de o reducere de 3000 ron.

Banca folosita a fost Volksbank. Am un credit in Euro pe 7 ani, cu avans zero.

Pretul cu tva al masinii este de8907 euro, din care s-a scazut "avansul" de 3000 ron (aproape 850 euro) de la rabla. Am mai platit la banca 37 euro deschiderea de cont, am mai dat la notar 101 ron pentru gajul bancii asupra masinii si mai ales am platit 770 ron diferenta de curs intre Volksbank si banca aleasa de ATS, ING Bank. Aici m-au cam lovit baietii (220 euro).

Rata a iesit 137 euro pe luna, scazatoare putin cate putin pana la 117 euro peste 7 ani.

Comisionul de plata in avans este de doar 1%. Acesta este important daca doresti sa vinzi masina, caci in prealabil trebuie sa o platesti in avans.

Asigurarea casco poti sa o faci cu orice asigurator doresti. Eu am ales BCR Asigurari, care mi-au cerut doar 369 euro pentru plata in avans pe tot anul. Pentru comparatie Allianz mi-a cerut 558 euro, Omniasig 505 euro, Asirom 580 euro (!!!!). RCA a costat 167 RON la BCR ASigurari. Alte RCA-uri cerute 200 ron la Allianz, 220 ron la Asirom (!!!).

:) Acum astept sa primesc confirmarea ca masina este la dealer sa o iau.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 28-Noi-2006 16:25

Nu ieseai mai bine la leasing? :roll:
Sa o stapanesti sanatos oricum, si fara probleme.

CoolAir
pasionat
Mesaje: 105
Membru din: Mar 14-Noi-2006 13:02
Localitate: undeva in Romania

Mesajde CoolAir » Mar 28-Noi-2006 16:45

Multumesc Matrixe!

Inteleg ca la leasing avantajul este ca nu platesti rate pe tva. Dar eu nu aveam alta posibilitate. Leasingul necesita avans, iar eu pana la vara nu dispun de lichiditati pentru a plati avans la o masina. :)

Asa ca am facut credit.

Mai povestesc dupa ce o iau. :)

Madalina P
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Mar 31-Oct-2006 21:24
Localitate: Oradea

Mesajde Madalina P » Dum 03-Dec-2006 18:31

eu am luat`o tot cu imprumut de la volksbank, pt ca era cea mai mica dobanda de pe piata, dar mi`au iesit peri albi pana am completat dosarul, s`au codit mult pana sa accepte sa`mi dea credit auto, ar fi fost mult mai fericiti daca ceream pt nevoi personale..

anyway, si eu tot cu programul rabla am luat un citroen c1 cool air, oferta aia, pretul integral pe factura a fost 8757 de euro, am dat avans de aproape 3 mii de euro, am luat de la banca aproape 5200 de euro, si au fost si cei 30 de milioane de la stat, adica vreo 845 euro.

am rata descrescatoare pe 7 ani, de la 88 de euro pan la vreo 70, parca

full casco cu fransiza zero am facut la bt asigurari, cu plata trimestrial, in rate de cate 109 euro - inclusiv adaosul ala pt pasageri. intr`adevar, la tiriac a fost cel mai scump din cate am intrebat si nici nu o dadeau fara fransiza de 20% la daune totale.

low
pasionat
Mesaje: 202
Membru din: Mar 09-Mai-2006 22:42
Localitate: iasi

Mesajde low » Lun 04-Dec-2006 14:16

vad ca programul rabla inca mai traieste...
de cati ani trebuie sa fie rabla in posesia mea? sau nu mai conteaza?

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Lun 04-Dec-2006 14:19

low scrie:vad ca programul rabla inca mai traieste...
de cati ani trebuie sa fie rabla in posesia mea? sau nu mai conteaza?


Minim 2 ani pe numele celui care solicita prima de la stat.
Fun Citroen

CoolAir
pasionat
Mesaje: 105
Membru din: Mar 14-Noi-2006 13:02
Localitate: undeva in Romania

Mesajde CoolAir » Lun 04-Dec-2006 15:55

Eu tocmai am cumparata o masina de la ATS cu o rabla cumparata de ...1 saptamana, special pentru programul rabla. Am citit cu atentie si legislatia. o gasiti la www.afm.ro. Nu se spune absolut nimic de cand sa fie rabla in posesie. Se spune doar ca trebuie sa aiba minim 12 ani vechime (a mea avea 12 ani) si ca trebuie sa fie in "functiune", adica sa mearga si sa aiba principalele componente. Nu se cere nici macar sa aiba ITP. Partea cea mai dura a fost ca a trebuit sa cumpar pe bune masina: alergatura la inmatriculare- finantele locale, politie, RAR; alergatura la radiere - iar la finantele locale, iar la politie.

Plus hartogaraia programului rabla: copii legalizate dupa certificatul de inmatriculare, dupa certificatul de distrugere de la remat.

Am castigat ceva bani, dar si cat am alergat pentru ei!

In concluzie, nu am auzit sa fie vre-o conditie privind perioada cat sa fie minim in proprietatea ta rabla. Eu am dat telefoane inainte la Belvedere motors Galati sa intreb despre asta. Nici inainte, nici dupa nu mi=au facut probleme pentru asta. Si dosarul a fost aprobat de ATS, am cumparat masina fara probleme.

Eu de fapt nu am platit masina. Am scazut cheltuielile de radiere -inmatriculare si re-radiere (definitiva de data asta) a rablei, am adaugat banii luati pe ea de la REMAT (1,45 mil. lei vechi) si am impartit suma ramasa pe din doua cu vechiul proprietar.

:)

CoolAir
pasionat
Mesaje: 105
Membru din: Mar 14-Noi-2006 13:02
Localitate: undeva in Romania

Mesajde CoolAir » Lun 04-Dec-2006 16:04

P.S. programul rabla pe anul acesta expira... maine!

Si sa nu uit: fiecare persoana nu poate beneficia decat o singura data de acest program!

Probabil ca programul va continua anul viitor.

low
pasionat
Mesaje: 202
Membru din: Mar 09-Mai-2006 22:42
Localitate: iasi

Mesajde low » Lun 04-Dec-2006 16:15

sper sa continue anul viitor...nu am sperante sa mai mearga gsa-ul :cry:


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern