de ce nu se discuta despre c6?

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 29-Iul-2009 23:05

stai putin, ca si eu am mers cu E cu suspensie de tabla, NOU-NOUTZ, al carui proprietar recunostea ca gropile le absoarbe mai bine un Logan!!!. si clar asa era, era a unui prieten bun (si-a luat acum ML, nou si ala :lol: ), am mers de f. multe ori. E-ul cu suspensia de tabla nu e etalon de confort. nici e departe. la ML in schimb, cu suspensia pe aer, alta e treaba, daca, bineinteles o setezi pe modul confort, ca daca dai pe SPORT, se intareste de simti absolut tot.

IN ORICE CAZ, SI EU SUNT DE PARERE CA SUSPENSIA CITROEN E CLAR CEA MAI CONFORTABILA. IDEEA ERA CA DACA O COMPARI SI CU ALTCEVA SIMILAR, NU MAI E CHIAR SOCANT DE SUPERIOARA. E SUPERIOARA SI ATAT.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 29-Iul-2009 23:13

da... este moale suspensia la ML cand e dat pe soft, nu zdruncina, dar problema e ca balangane masina ca dreaq; asta incercam sa spun cand am spus faptul ca "suspensia copiaza drumul", la citroen; nu ai cum sa intelegi decat dupa ce mergi putintel cu asa ceva;
eu unul am fost sofer de cx ca sa zic asa destui ani, si era masina de uz zilnic; e... senzatie ca la masina aia nu cred ca am sa mai traiesc vreodata: aveam sentimentul ca merge pe sine, si ca nimic nu ma poate devia de la traiectorie, plus ca toata treaba asta era combinata cu directia diravi, care chiar NU are rival;
din pacate, inca nu am condus c6, pt ca... nu am unde; astia la citroen in craiova nici nu au asa ceva pe acolo, dar sa mai aibe si de drive-test; daca este cineva printre noi care a condus asa ceva, rog sa isi spuna si el parerile din experienta; cert este ca daca confortul chiar este a la citroen, si senzatia pe care o ai la volan este buna, atunci merita banii; eu unul nu am afectiuni la coloana, dar in schimb am un stomac tare sensibil, caruia nu ii place sa fie zdruncinat :lol: am incercat tot felul de masini, am avut tot felul de masini, dar... tot la citroen hidraulic am ramas, chiar daca bataile de cap par fara sfarsit :twisted:
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 30-Iul-2009 11:40

eu am mers si cu C6 si cu C5 III si am tras o concluzie simpla (poate mai apare prin topic, ca nu am avut rabdare sa citesc tot): suspensia e foarte confortabila, mult mai confortabila chiar decit la o limuzina de clasa cum e seria 7 sau S de la Merc, ca sa nu adaug A8 (penultimul, cu ultimul nu am apucat), dar pastrind o componenta importanta de stabilitate pe viraje cit si la viteza mare pe care nici o alta suspensie, de tabla, pe aer sau bazata pe mecanica cuantica (nu cautati, nu exista asta, ultima in realitate) nu o are. nu sint partizan, am mers cu multe masini, personal prefer o suspensie mai ferma in dauna confortului, dar fara doar si poate nu pot sa neg calitatea unei suspensii, chiar daca nu sint neaparat adeptul setarii ei. repet, in incheiere, C6 cred ca poate fi considerat un standard in materie de supensie de limuzina, fara sa exagerez cu absolut nimic

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Joi 30-Iul-2009 18:16

Nu am condus c6, seria 7 sau A8, dar am mers in urma lor :lol: Cursa suspensiei era mult mai mare la c6, pe ac. drum, ceea ce ma face sa cred ca este si mai confortabila .(asa cred, nu sunt sigur :lol: ) Am mers in schimb cu Touareg cu pneumatica, care era caruta in comparatie cu cx-ul.


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib