Vopsea "ciupitĂŁ" de criblurĂŁ (masina de 6 luni)

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Lun 04-Feb-2008 21:18

Xenon, o intrebare. Au si folie transparenta precum cei de la Expert Detailing? Sau foliile lor sunt colorate si trebuie sa-ti alegi ceva care sa se asorteze cat de cat cu vopseaua de pe masina?

Pe mine m-ar interesa sa-mi pun asa ceva pe praguri si eventual pe capota, cu rol de protectie. Dar as vrea ceva mai ieftin decat la Expert Detailing.

Multam.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 04-Feb-2008 21:36

da, au folie transparenta (nu am intrebat dar aveau un catalog cu mostre si era si transparenta in el), costa cam 70 ron capota, si pragurile de exmplu, fiind mai mici probabil vor costa mai putin. in comparatie cu alte firme la care am sunat, au preturile aproape la jumatate, f. bune!

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Lun 04-Feb-2008 21:44

Ai idee cat de bine rezista in timp? Sper sa nu se exfolieze la soare, sau sa fie sensibila la raze utraviolete. Tu ti-ai pus folie transparenta sau colorata?

Sunt curios cum taie folia asta sa se potriveasca pe masina... Ma bate gandul sa-mi acopar toata masca fata (cea mai expusa la pietricele). Dar nu stiu daca se merita si n-as vrea ca folia sa fie prea vizibila.

Vad ca te mai pun sa porti si sigla firmei lor pe masina, daca vrei sa scutesti 10% din pret :x

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 04-Feb-2008 23:18

treaba cu sigla e numai pt. colantari totale (taxiuri, firme).

Imagine
cam asa arata. oricum pe zi e mult mai misto. revin maine cu poze pe zi. pare foarte rezistenta.

Avatar utilizator
ram84
pasionat
Mesaje: 365
Membru din: Sâm 06-Ian-2007 18:56
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesajde ram84 » Lun 11-Feb-2008 09:34

Poate pui si o poza facuta ziua...sunt curios cum arata :D
In Bucuresti mersul cu metroul/pe jos este obligatoriu :)

Avatar utilizator
dionescux
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Dum 09-Iul-2006 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde dionescux » Joi 28-Feb-2008 20:52

M-a blestemat XENON :D

Am si eu pe capota 1 ciupitura de griblura cu exfoliere de 2-3 mm a vopselei + 4-5 mai mici ....

La aia fara vopsea este si tabla infundata...cred ca a fost ditamai griblura.

Asta e ... sa speram ca fiind tabla galvanizata nu rugineste.

VentureShield
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Mie 05-Mar-2008 10:38
Localitate: Targu Mures
Contact:

Folie

Mesajde VentureShield » Mie 05-Mar-2008 10:52

Atentie cu ce tip de folie va acoperiti masinile.
o folie de protectie trebuie sa aibe o anumita rigiditate, flexibilitate si grosime.
Daca nu are anumite proprietati nu va ajuta cu nimic.
Daca folia este prea subtire tot o sa va zrobeasca piatra vopseaua. Si asta se va vedea cand indepartati folia.
Foliile ieftine transparente ce se folosesc in industra de publicitate nu sunt bune.
Prin ele nu trec razele UV astfel partea acoperita nu isi va schimba culoarea cum se schimba pe restul masinii si nici nu au calitatile necesare pentru protejare.

Inainte sa luati o decizie ganditiva de doua ori ce p[uneti pe masina.

Cu stima
VentureShield SUA
info@foliedeprotectie.ro[/url]

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 05-Mar-2008 11:38

daca ai pune si niste preturi in sectiunea Vanzari/Cumparari ar fi perfect. Stiu ca folia speciala de protectie e mult mai buna, dar cea pe care am gasit-o eu costa ENORM :shock: .

VentureShield
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Mie 05-Mar-2008 10:38
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesajde VentureShield » Mie 05-Mar-2008 17:44

XENON scrie:daca ai pune si niste preturi in sectiunea Vanzari/Cumparari ar fi perfect. Stiu ca folia speciala de protectie e mult mai buna, dar cea pe care am gasit-o eu costa ENORM :shock: .


da asa este din pacate aceste folii sunt fabricate in SUA si costurile de transport vama etc sunt mari.

la urma urmei costa aproape cat revopsitul numai ca masina ar trebui revopsita din 6 in 6 luni iar cu folie niciodata.

Este o investitie dar cine doreste sa-si protejeze masina o face.

O sa pun anunti de vanzare.

VentureShield
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Mie 05-Mar-2008 10:38
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Mai multe detalii

Mesajde VentureShield » Dum 06-Apr-2008 19:26

VentureShield scrie:Aveti anunt in bazar


http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtop ... 2858#82858

radu_dude
pasionat
Mesaje: 126
Membru din: Sâm 31-Mar-2007 01:05
Localitate: SIBIU

Mesajde radu_dude » Mar 08-Apr-2008 06:26

am fost la sorel design in sibiu iar o folie special pentru a apara masinutza de criblura transparenta este 450 capota;))))) mult dara mai eftin decat sa o vopsesti cred:D

Avatar utilizator
adistefan
pasionat
Mesaje: 197
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:53
Localitate: Sibiu

Mesajde adistefan » Lun 21-Apr-2008 07:54

Gata ... am si eu... ma primiti si pe mine in club? ](*,) Eu stiu si de unde le am. De pe mizeria de A1 unde tirurile cand intra in depasire si stai in spatele lor arunca pietris de pe marginea benzii despartzitoare (n-am inteles niciodata ce cauta pietrisul ala acolo? :? )
Exista o solutie temporara pana imi iau folia aia minune?.. ceva corector?... parca erau ceva polish-uri care veneau cu un fel de creion corector... ati incercat careva sa remediati in felul asta ?, merita?
Multzam.
- Renault Megane II.2 Luxe Privilege - 1.6 16V 110CP
_________
Foste:
- Citroen C1 Cool Air 1.0 VVT-i 68CP
- Nissan Almera LX 1.4 16V - 90CP
- Dacia 1310 1.4 - CP: cati dadea Al' de Sus

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 21-Apr-2008 09:21

creionul ala corector nu prea face nimic, am umparat si eu. cel mai bine (parca am mai scris pe undeva, dar nu conteaza, ca nu ma doare mana :) ) mergi la un magazin care prepara vopseluri dupa codul masinii (cum ar fi cel de la Lizeanu de langa Mega Image -ca tu esti relativ aproape), ii spui omului codul tau si iti prepara un flacon corector (ca o sticluta de oja cu pensula in capac) la 12 lei si restul depinde de simtul tau "artistic". eventual cere-i si 50g de polish 3M (varianta cea mai fina, cea neabraziva) si dupa cateva zile de la retusare (cam 5) aplica un strat de polish.

la mine a fost ceva mult mai complicat, pt. ca vopseaua se unflase in jurul ciupiturilor din cauza apei care se infiltrase la spalarea cu presiune si apoi inghetase. eu am cojit vopseaua pana la tabla, am dat un strat extrem de subtire de filler, un strat de vopsea si unul de lac. apoi am adus totul la nivel cu un smirghl f. f. fin, 2 straturi de polish, etc. in final a iesit perfect, mai putin nuanta de culoare. daca as fi avut-o resie ca a ta, iesea de nici nu iti dadeai seama dar la vopsea metalizata e mult mai greu sa faci retusuri. :(

Avatar utilizator
adistefan
pasionat
Mesaje: 197
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:53
Localitate: Sibiu

Mesajde adistefan » Lun 21-Apr-2008 17:28

Merci Xenon. O sa incerc asa.
O remarca... Lizeanu fata de Muncii poate fi foooarte departe...uneori in alt oras aproape... depinde de ora :lol:
- Renault Megane II.2 Luxe Privilege - 1.6 16V 110CP

_________

Foste:

- Citroen C1 Cool Air 1.0 VVT-i 68CP

- Nissan Almera LX 1.4 16V - 90CP

- Dacia 1310 1.4 - CP: cati dadea Al' de Sus

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 21-Apr-2008 23:01

asta cam asa e :wink:


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib