A fost careva prin Europa cu C1?Vreau sa merg in Olanda..

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

A fost careva prin Europa cu C1?Vreau sa merg in Olanda..

Mesajde RUTHLESS » Dum 23-Aug-2009 17:52

Trebuie sa ajung undeva pe Coasta Marii Nordului,respectiv la Noordwijk..2254km.
Singurele aspecte care imi dau de gandit sunt viteza pe autostrada,caci trebuie sa-i dau niscaiva coxan ca sa nu fac o vesnicie si ergonomia la volan,raportata la faptul ca o sa merg numai pe autostrazi si sunt ceva km..
Referitor la viteza,ma gandesc ca daca o sa o tin pana acolo numai in 140-150km/h sa nu apara vreo uzura la motor sau cutie.Una e sa-i dai 150-160km/h constant pe un parcurs de 120-130km,cat au autostrazile la noi si alta este sa o tii asa 2000 si ceva de km..Bine,masina are pana in 17000km,ulei de calitate+filtrele schimbate+ca pana acum m-am purtat cu ea cu mai multe perechi de manusi pe maini.. :lol: ,adica maniaco-obsedat :wink:
Esentele tari se tin in sticlute mici.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Dum 23-Aug-2009 21:33

mergi si tu 140km/h, ca sa nu o tii la limita.

Avatar utilizator
bebe
pasionat
Mesaje: 153
Membru din: Vin 03-Iun-2005 13:02
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesajde bebe » Dum 23-Aug-2009 22:30

Dar nu inteleg ce te impiedica sa pleci? Poti merge oriunde si oricum, ca orice masina.
CX-ul meu? O pasiune pentru mine. C1-masina perfecta pentru o zi intreaga! Parerea mea.

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Mesajde RUTHLESS » Lun 24-Aug-2009 07:46

bebe scrie:Dar nu inteleg ce te impiedica sa pleci? Poti merge oriunde si oricum, ca orice masina.


Nu ma impiedica nimic sa plec,am doar niscaiva dubii in ceea ce priveste faptul ca motorul este de cilindree mica si ca nu stiu daca-i face bine un regim de viteza de 140-150 km/h (constant).Anul trecut am fost in Olanda cu un 525d/2004,207cp (modificat)...si stiu ca imi cam iesise os prin os(numai eu am condus de la Szeged si pana aproape de Amsterdam,singurele pauze fiind acelea facute pt.alimentare-eram ft. presati de timp)..si vb. aceea rulam cu viteze de pe la 140km/h in sus,nu mai spun de confortul oferit de seria 5 respectiva ( avea si pachet "M")
Lamurit ? :wink:
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Avatar utilizator
bebe
pasionat
Mesaje: 153
Membru din: Vin 03-Iun-2005 13:02
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesajde bebe » Lun 24-Aug-2009 08:47

Foarte.......lamurit. Multumesc de explicatii.......! :!:
CX-ul meu? O pasiune pentru mine. C1-masina perfecta pentru o zi intreaga! Parerea mea.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 24-Aug-2009 10:06

RUTHLESS scrie:,nu mai spun de confortul oferit de seria 5 respectiva ( avea si pachet "M")
Lamurit ? :wink:


adica era mai putin confortabil, fiindca pachetul M inseamna si suspensie mai rigida, deci confort mai putin.

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Mesajde RUTHLESS » Lun 24-Aug-2009 13:05

XENON scrie:
RUTHLESS scrie:,nu mai spun de confortul oferit de seria 5 respectiva ( avea si pachet "M")
Lamurit ? :wink:


adica era mai putin confortabil, fiindca pachetul M inseamna si suspensie mai rigida, deci confort mai putin.


Eu ma refeream in special la forma scaunelor,in special la "suportul" pt. picioare al scaunelor din fata:partea aceea care se trage si mareste suprafata sezutului scaunului.Nu mai pomenesc de ergonomia bavareza+pilotul automat+c.v.automata.Iar suspensia nu deranjeaza,deoarece nu intalnesti calitatea execrabila a carosabilului de pe autostrazile noastre,nici macar in satele unguresti sau germane..
Si tot acest confort il raportam la cel al lui C1,desi nu-i corecta aceasta comparatie,dar deh..,masina mea este un C1.
Esentele tari se tin in sticlute mici.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 24-Aug-2009 13:42

:lol:

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Mesajde RUTHLESS » Lun 24-Aug-2009 14:03

:wink:
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Avatar utilizator
redandrei
pasionat
Mesaje: 214
Membru din: Mie 22-Apr-2009 18:36
Localitate: Craiova
Masina: Citroen C1 1.0 68 cp (2007) 285.000 km
2: Citroen C4 1.6i 109 cp (2007) 85.000 km + C5 2013
3: Citroen C6 2.7 HDI 204CP (2006) 286.000 km

Mesajde redandrei » Lun 24-Aug-2009 19:24

8) du-te fara griji
---

Avatar utilizator
dionescux
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Dum 09-Iul-2006 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde dionescux » Mar 25-Aug-2009 19:53

Am mers pe urmatorul traseu: Bucuresti, Ungaria, Austria, Elvetia, Italia, Croatia, Ungaria, Bucuresti

Singura problema pe care am intampinat-o au fost pantele de pe autostrazile din Austria, la care in viteza a V-a nu mai facea fata.

In rest, daca dai a IV-a la 90 km/h si a V-a la 110 KM/h, masina accelereaza suficient de bine incat sa faca fata la traficul de pe autostrada.


Mergi fara grija :)

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Mesajde RUTHLESS » Mie 26-Aug-2009 18:06

dionescux scrie:Am mers pe urmatorul traseu: Bucuresti, Ungaria, Austria, Elvetia, Italia, Croatia, Ungaria, Bucuresti

Singura problema pe care am intampinat-o au fost pantele de pe autostrazile din Austria, la care in viteza a V-a nu mai facea fata.

In rest, daca dai a IV-a la 90 km/h si a V-a la 110 KM/h, masina accelereaza suficient de bine incat sa faca fata la traficul de pe autostrada.


Mergi fara grija :)


In sfarsit un temerar.Brava tie maestre,ma voi avanta si eu ,dar pe plan drept..,campie tata,caci asa-i pana-n Hollanda..
Multam maxim ! :wink:
Esentele tari se tin in sticlute mici.

alexbeica
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Lun 20-Aug-2007 22:52
Localitate: Constanta

Merita

Mesajde alexbeica » Sâm 29-Aug-2009 13:18

am fost cu c1 in ianuarie Constanta-Cluj-Ungaria-Austria si retur.Masina merge impecabil motorul face toti banii.Confortul e acceptabil sa zic pe mine nu m-a deranjat. In schimb vreau sa specific vitezele cu care am rulat pe autobahn in austria: gps-ul imi arata 175 km/h pe bord acul ajunsese pana aproape de afisajul electronic presupun ca aveam 185 km/h (abatere 10 km fata de viteza reala cred). Aceasta viteza am tinut-o constanta urcant si pante spre semmering o statiune la 100 km de viena. benzina era din austria umiditatea aerului e diferita fata de romania, curentii de aer la fel. Ideea e ca parca conduci alta masina afara si chiar mi-a placut. Iti recomand sa faci plimbarea

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Re: Merita

Mesajde RUTHLESS » Lun 31-Aug-2009 15:52

alexbeica scrie:am fost cu c1 in ianuarie Constanta-Cluj-Ungaria-Austria si retur.Masina merge impecabil motorul face toti banii.Confortul e acceptabil sa zic pe mine nu m-a deranjat. In schimb vreau sa specific vitezele cu care am rulat pe autobahn in austria: gps-ul imi arata 175 km/h pe bord acul ajunsese pana aproape de afisajul electronic presupun ca aveam 185 km/h (abatere 10 km fata de viteza reala cred). Aceasta viteza am tinut-o constanta urcant si pante spre semmering o statiune la 100 km de viena. benzina era din austria umiditatea aerului e diferita fata de romania, curentii de aer la fel. Ideea e ca parca conduci alta masina afara si chiar mi-a placut. Iti recomand sa faci plimbarea


Interesant.Adevaru-i ca benzina conteaza destul de mult,pt. ca toti cei 68 de cai sa necheze intr-un "glas".Spun asta,deoarece in acest weekend am bagat si eu benzina Mol EVO 5 pt. prima oara si pe drumul spre Tg.Jiu am fost dezamagit de efectul ..."dinamism fara limite" oferit de acest tip de benzina..Pana acum am bagat numai de la Rompetrol,Alto 101 si pana sa apara aceasta cea de 98 ; vreau sa spun ca pentru cat de mic este motorul ( ca si cilindree),ma surpindea tot timpul usurinta cu care ajunge la 120-130km/h,chiar si la 140 ajungand relativ repede.Max.am mers cu 150km/h pe autostrada Buc.-Pitesti..,mai mult fiindu-mi mila sa-i dau.La aceasta viteza mergea de parca zicea-i ca-i o viteza normala pt. aceasta masinuta.Impresionat maxim.Cu cea care-ti ofera " dinamism fara limite"..,trecea un timp considerabil pana sa ajunga la 130..,nu mai zic de 140..Mai degraba dinamism care nu se simte..,decat la buzunar.
Imi dau seama cat de bine trebuie sa simta C1-ul cu benzina si aer de calitate din tarile foarte civilizate. :wink:
Abia astept sa ies din "pitoreasca" noastra tara. :lol:
Esentele tari se tin in sticlute mici.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 31-Aug-2009 17:03

parerea mea despre benzina MOL mi-am expus-o de mult pe acest forum: e PRAFFF :evil: ...


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187665
    Total subiecte 18614
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11702
    Cel mai nou membru Rodinel