Vopsea "ciupitĂŁ" de criblurĂŁ (masina de 6 luni)

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Vopsea "ciupitĂŁ" de criblurĂŁ (masina de 6 luni)

Mesajde XENON » Dum 27-Ian-2008 16:03

astazi dupa ce am spalat bine masina am constatat ca am aproximativ 6-7 puncte in fata, cam de 1/2 mm in care este rugina si in jurul lor inca 1mm de floare (vopsea umflata). este clar ca sunt aparute de la pietricelele sarite probabil pe autostrada, din nisipul cu care s-a dat cu rol antiderapant. zona de pe capota in care au aparut arata clar acest lucru.
totusi, problema nu este in nici un caz scuzabila, a aparut rugina, e incredibil. unde e stratul de filler, unde e galvanizarea? nu cred ca are rost sa merg la garantie deoarece probabil or sa vrea sa imi vopseasca capota ceea ce in nici un an nu prea doresc. ce sa fac? sa incerc sa acopar puctele respective cu vopsea?

titlul editat de: MARIAN

fiorentino_87
simpatizant
Mesaje: 44
Membru din: Joi 25-Oct-2007 00:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde fiorentino_87 » Dum 27-Ian-2008 19:35

nu imi vine sa cred..insa acest lucru am mai vazut doar intr-un singur loc si anume la Dacia Logan..eu zic ca din moment ce ai garantie(mare atentie la garantia data pentru tabla) sa ii pui sa iti schimbe cu tot capota....eu unu asta as face...

fiorentino_87
simpatizant
Mesaje: 44
Membru din: Joi 25-Oct-2007 00:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde fiorentino_87 » Dum 27-Ian-2008 19:37

nu imi vine sa cred..insa acest lucru am mai vazut doar intr-un singur loc si anume la Dacia Logan..eu zic ca din moment ce ai garantie(mare atentie la garantia data pentru tabla) sa ii pui sa iti schimbe cu tot capota....eu unu asta as face...cel putin eu am un zx un an am avut un loc asa de vreo 5cmx5cm in care era zgariata si nici pic de rugina...

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Dum 27-Ian-2008 19:53

eu o sa incerc sa ii fac pe alocuri niste retusuri, culoarea fiind inchisa nu se va vedea, sper. metoda urmatoare: cu o freza f. mica, gen dentist, curat ciupitura pana la tabla, dupa care umplu cu vopsea la culoare. dupa uscare polisez cu polish la culoare. cum stratul de filler e aproape inexistent, gaura care se produce nu e adanca.
apropo, garantia nu acopera ciupiturile provenite de la nisip, criblura etc., scrie negru pe alb. daca chiar mi se pune pata pe ea, o vopsesc pe CASCO.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Dum 27-Ian-2008 19:55

m-am uitat mai bine si nu este rugina. deci, au fost niste ciupituri absolut minuscule, nici nu le-am vazut, sub jumatate de mm, si de la karcher a intrat apa in ele, a inghetat si de ieri pana azi s-au umflat imprejur. oricum, nu cred ca la alta masina s-ar fi intamplat la fel. de fapt sunt convins de asta :evil: .

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Dum 27-Ian-2008 20:22

fiorentino_87 scrie:acest lucru am mai vazut doar intr-un singur loc si anume la Dacia Logan

C1 e vopsit mai subtire si mai prost chiar si decat loganul. garantat.

Avatar utilizator
ram84
pasionat
Mesaje: 365
Membru din: Sâm 06-Ian-2007 18:56
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesajde ram84 » Dum 27-Ian-2008 21:05

Pacat ca a ajuns rugina si la exterior....La mine pe sub masina nu mai vorbesc...cea mai ruginita componenta este toba cu tot cu prinderi...un pic prea multa economie la masinuta asta :)
In Bucuresti mersul cu metroul/pe jos este obligatoriu :)

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Dum 27-Ian-2008 21:21

nu, am scris mai sus, nu este totusi rugina. oricum, e vopsea inflorita si tot nu e bine. :cry:

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Re: Am puncte de rugina pe capota (masina de 6 luni)

Mesajde nicum » Lun 28-Ian-2008 11:00

XENON scrie:nu cred ca are rost sa merg la garantie deoarece probabil or sa vrea sa imi vopseasca capota ceea ce in nici un an nu prea doresc. ce sa fac? sa incerc sa acopar puctele respective cu vopsea?


Din cite stiu eu garantia se da la perforare, deci trebuie sa astepti sa se gaureasca capota in perioada de garantie. Vopseaua "inflorita" are sub ea rugina.
Cred ca niste poze ar fi foarte elocvente. Ti-as mai sugera sa repari punctele alea, daca nu vrei sa te bazezi pe garantie.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Lun 28-Ian-2008 12:19

vezi ce inseamna sa nu ai vaselina :D , nicum stie de ce

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 28-Ian-2008 18:17

sigur nu e rugina. "pocniturile, dupsa cum am mai zis, au aparut in aprox 18-20h.

Avatar utilizator
dionescux
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Dum 09-Iul-2006 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde dionescux » Mar 29-Ian-2008 18:22

Si uite asa ... se tipa in gura mare de rugina la C1... care de fapt nu e rugina :)

Ar fi o rugaminte pentru initiatorul topicului, daca tot a vazut ca nu rugina sa editeze titlul topicului cu unul mai putin alarmist (eventual sa roage un moderator)

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mar 29-Ian-2008 20:02

sa se umfle vopseaua la o masina noua, eu zic ca e la fel de alarmant. acum am doar doua variante. sa o remediez asa cum am scris mai sus, si oricum se va vedea ca e ciuruita, sau sa vopsesc capota. ce masina de rahat :( . pacat de motoras, ca atata e bun pe ea...

Avatar utilizator
bebe
pasionat
Mesaje: 153
Membru din: Vin 03-Iun-2005 13:02
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesajde bebe » Mar 29-Ian-2008 22:24

Sunt dezamagit de aceste comentarii.
CX-ul meu? O pasiune pentru mine. C1-masina perfecta pentru o zi intreaga! Parerea mea.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mar 29-Ian-2008 23:47

in ce sens dezamagit? (oricum, cred ca eu sunt cel mai dezamagit fiindca eu am patit-o...)


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib