audio citroen c2

Forum de discutii generale despre Citroen C2. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
triplusec
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Joi 27-Iul-2006 09:01
Localitate: Bucuresti

audio citroen c2

Mesajde triplusec » Sâm 14-Oct-2006 10:19

are cineva idee cum se desfac panourile din spate ca sa pun difuzoare
care sunt dimensiunile difuzoarelor fata/spate
eventual cum se desfac si panourile din fata pt ca am senzatia ca nu mai sunt bine prinse difuzoarele si se aude un zgomot ciudat de la vibratii
multumesc anticipat pt raspunsuri
orice sfat este binevenit

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Re: audio citroen c2

Mesajde vldst » Sâm 14-Oct-2006 10:58

triplusec scrie:are cineva idee cum se desfac panourile din spate ca sa pun difuzoare
care sunt dimensiunile difuzoarelor fata/spate
eventual cum se desfac si panourile din fata pt ca am senzatia ca nu mai sunt bine prinse difuzoarele si se aude un zgomot ciudat de la vibratii
multumesc anticipat pt raspunsuri
orice sfat este binevenit


Pot sa-ti spun care sunt dimensiunile si cum s-au montat difuzoarele la mine pe C3. Pe C2 insa s-ar putea sa fie altfel si cel mai bine ar fi sa verifici datele la ATS.

La C3 difuzoarele pe fata sunt de 16,5 cm, nu necesita suporti, accesul la difuzoare se poate face dand jos capacul de plastic cu gaurele situat in dreptul difuzoarelor (e nevoie de o surubelnita mica si ceva grija, capacul iese usor).

Pe spate difuzoarele sunt la C3 de 13 cm, necesita suporti, pentru a ajunge la lacasurile de prindere trebuie date jos complet fetele usilor. Trebuie scoase mai intai manerele de la geamuri, asta daca n-ai geamuri electrice pe spate. Tipul care mi-a montat mie difuzoarele s-a folosit tot de o surubelnita pentru asta. A desprins fata de la usa incepand cu partea de jos si continuand cu partea de mijloc si de sus. Fata e prinsa in usa cu niste braduti, care n-ar trebui sa puna probleme daca manevra se face cu atentie si rabdare. Atentie cand se ajunge cu desprinsul fetei de usa la maneta de deschis usa. La C3 sunt niste urechi de plastic acolo care se pot rupe.

Cat despre partea cu vibratiile, poti face cate ceva. In primul rand, verifica ca difuzoarele sa fie bine fixate (suruburile sa fie bine stranse, difuzorul sa fie bine asezat in locasul de prindere). In al 2-lea rand incearca sa izolezi si sa fixezi cat mai bine elementele din usa care mai pot sa "joace" cand canta difuzoarele amplificandu-le vibratiile (e vorba aici de fire, plastice, samd). Al 3-lea lucru pe care-l poti face si care am auzit ca da rezultate foarte bune este sa antifonezi usile. Exista o serie de solutii pentru asta (folie Dynamat, Caliber si altele). In functie de bugetul tau si de pretentiile pe care le ai de la instalatia audio, poti sa castigi niste dB bunicei prin antifonare si sa scapi de vibratii in dauna buzunarului propriu, of course :lol:

Nu stiu cat te vor ajuta sfaturile mele, dar s-ar putea ca macar o parte din ele sa fie valabile si pentru C2.

Avatar utilizator
triplusec
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Joi 27-Iul-2006 09:01
Localitate: Bucuresti

multumesc mult pt raspuns

Mesajde triplusec » Mar 17-Oct-2006 12:04

multumesc mult pt raspuns
am reusit sa aflu pana la urma cum se desfac toate capacelele


Înapoi la “Citroen C2”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187668
    Total subiecte 18616
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11703
    Cel mai nou membru Vertu