C4 coupe Vs. Renault megane sedane

Forum de dicutii generale despre Citroen C4, C4 Picasso si Grand C4 Picasso: dotari, oferte, versus, posesori, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

bogdanditu
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Joi 23-Dec-2010 20:13
Localitate: Ploiesti

C4 coupe Vs. Renault megane sedane

Mesajde bogdanditu » Mie 05-Ian-2011 02:37

deci, eu doresc un pro si contra
Detin un Citroen coupe C4 (franta 92cp, 2007, bleu, 160.000km,varianta X, diesel).
Se merita sa il dau varianta pe un renault megane 2007-2008, diesel, 1,5, 106cp, 6 trepte, full,(mentionez ca varianta full nu are esp,eu as vrea si cu esp desi sunt rare)?maxim 2000e diferenta din partea mea.
Se merita?
argumente pro si contra

Nu stiu sa fac o diferenta intre motoarele lor, care ar fi mai bun si mai fiabil. Meganul are turbina cu geometrie variabila,deci mai costisitoare,dar in rest nu stiu ce sa zic.Nu pot spune ca sunt dezamagit nici pe robotel pe partea motorului, dar ma sperie enorm electrica si eventualele probleme ce ar putea sa apara, fiind o masina destul de rara la noi citroenul...Ambele in parerea mea sunt masini extraordinare dar una trebuie sa fie castigatoare. Sunt tanar e drept si imi place forma robotelului, dar parca meganu e mai de viitor...4 usi, sedan, mai spatioasa, mai raspandita, mai gasesti si la dezmembrari etc...Voi ce parere aveti?

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mie 05-Ian-2011 12:11

eu le vad cam egale, mi-e greu sa detasez vreuna din ele in competitia asta
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
vlad c4
pasionat
Mesaje: 159
Membru din: Lun 20-Apr-2009 12:31
Localitate: Turda

Mesajde vlad c4 » Vin 07-Ian-2011 20:27

Daca nu le ai deloc cu masinile poti afirma ca C4 are mai multa electronica ca Meganul. 3 ecrane, intr-adevar; asta e diferenta. In rest electronica e cam aceeasi. Tot multiplexate sint calculatoarele, tot cam atitea sint si la o masina si la cealalta. Doar daca tu vezi ceasuri zici ca e mai putina, dar e nesemficiativ mai putina.
Masinile sint foarte sigure, ambele obitnind 5 stele Ncap. Motoarele sint apropiate ca putere. Cel de la Reanult nu il cunosc dar cu cel de 92 CP de la PSA sint foarte familiarizat si sint foarte multumit de el. In 35.000 km de cind o am eu nu mi-a facut nici o belea motorul. Confortul eu tind sa cred ca e mai mare la C4, exceptind suspensia. Designul la C4 e muult peste Megane.
Full ala fara ESP in ce consta concret, ca presimt ca ii mai lipseste una alta pina la full.
Poate doar dotarile m-ar determina sa inclin balanta spre Megane, dar la aceeasi echipare eu clar as ramine la C4.

Gabitzu
pasionat
Mesaje: 156
Membru din: Joi 22-Oct-2009 06:42
Localitate: Pitesti / Tulcea
Masina: Citroen C5 Tourer Excusive, 120 Kw, Automat 2013
2: ex. Citroen C4 1.6Hdi, 66Kw

Mesajde Gabitzu » Vin 07-Ian-2011 20:39

nu iti recomand Megane pana in 2007, probleme cu injectoarele, tot sistemul Delphi; dupa 2008 au trecut pe Bosch si mult mai bune.
As alege Megane-ul doar daca as avea nevoie de mai mult spatiu, portbagaj...in rest ca design si fiabilitate eu merg in continuare pe C4
Creative Tehnology

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Lun 10-Ian-2011 23:29

las-o balta cu megane 2. si sedan pe deasupra.
- stabilitate varza, fuge curul chiar si pe uscat, vara (confirmat de mai multi posesori de m2 sedan)
- schimbarea becurilor (sa fim serios se ard destul de des) se face prin demontarea roii, barii, etc...)chiar daca schimbi la service e posibilc a acolo sa iti strice prinderea, deoarece se pare ca e f fragil
- multe altele
...
ca pasionat auto visam la megane RS. yeah, dupa cate probleme care nu tin de mototrizare, m-am lecuit de megane pe viata. si de M3 de asemenea. de fapt, visam la un avantime, dar in lumina noilor experiente tind sa ma las si de acel vis.
deci, documenteaza-te cu posesori de megane. si sa dai bani in plus pt el e de departe cea mai mare greseala.
numai bine
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]

OPUS Workshop
:: LED designs ::


Înapoi la “Citroen C4 - Berlina, Coupe, Sedan, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib