e sigur un c4?

Forum de dicutii generale despre Citroen C4, C4 Picasso si Grand C4 Picasso: dotari, oferte, versus, posesori, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

regedit
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Sâm 15-Apr-2006 20:01
Localitate: la volan

Mesajde regedit » Mie 07-Iun-2006 11:00

si robocop ?!

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Mie 07-Iun-2006 11:10

:lol: :lol: :lol: mda... pai lui robocop daca-i sare casca a pus-o :lol: :lol:

caponel21
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Joi 22-Iun-2006 12:59
Localitate: Bucuresti

Accident

Mesajde caponel21 » Vin 07-Iul-2006 09:54

Am avut ieri un accident stupid in trafic
cel din fata a franat neasteptat si fiind foarte aproape de el... l'am lovit usor, iar in urmatoarea fractiune de secunda o alta masina s-a oprit in spatele meu :)
am constatat ca bara fata era putin miscata din locul ei... dar am impins putin de ea .. si a revenit; iar in spate stopul de jos dislocat :( bara udor zgariata si foarte murdara de vopseaua masinii din spate.
incredibil de mici avariile avand in vedere cat de firave par barele cand apesi in ele... si comparabil cu dacia din spate... care cred ca avea far, aripa, bara...:(

problema e ca nu am reusit sa asez stopul la pozitia initiala si nu stiu cu ce sa iau vopseaua aia ramasa.:(

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 07-Iul-2006 11:14

Poti incerca cu diluant...
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

newt
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mar 25-Apr-2006 08:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde newt » Vin 07-Iul-2006 11:27

desi poate parea incredibil, benzina e cel mai bun solvent pentru a indeparta vopseaua de la cealalta mashina fara a o strica pe a ta....

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Vin 07-Iul-2006 16:54

Am fost si eu lovit de un logan in spate.
Am fost la service, mi-a urcat masina pe rampa si in 5 minute de mesterit pe acolo mi-a fixat stopul de ceata la loc.
Ideea este ca ti-l pune usor la loc, dar este important sa nu aiba urechile rupte... altfel... trebuie sa cumperi un stop nou. :)

ovidiuz
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Vin 30-Iun-2006 11:46
Localitate: Bucuresti

Mesajde ovidiuz » Sâm 08-Iul-2006 13:30

Apropo de siguranta, am inteles ca singurele masini din clasa care au suspensia independenta sunt cele pe platforma Golf si Ford Focus. Restul, inclusiv C4, au puntea spate cu brat.

Poate cineva mai priceput sa explice cat de important e aspectul asta din punct de vedere practic?

O masina cu roti independente pe spate, dar fara ESP, de ex, este mai stabila decat una cu punte dar cu ESP?

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Sâm 08-Iul-2006 20:55

pai ESP un sistem electronic care reduce derapajul cind apare si puntea spate, independenta sau nu, e doar arhitectura mecanica a trenului de rulare. deci nu cred ca putem compara o masina cu ESP si punte semiindependenta, ca la C4, cu o masina cu roti independente dar fara ESP. e ca si cum ai compara mere cu pere. ori le compari pe ambele fara/cu ESP, ori deloc
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

regedit
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Sâm 15-Apr-2006 20:01
Localitate: la volan

Mesajde regedit » Lun 10-Iul-2006 14:35

ovidiuz scrie:Apropo de siguranta, am inteles ca singurele masini din clasa care au suspensia independenta sunt cele pe platforma Golf si Ford Focus. Restul, inclusiv C4, au puntea spate cu brat.

Poate cineva mai priceput sa explice cat de important e aspectul asta din punct de vedere practic?

O masina cu roti independente pe spate, dar fara ESP, de ex, este mai stabila decat una cu punte dar cu ESP?


Daca vrei sa testezi, inscrie-te la test drive la mai multe marci si fa urmatorul test: treci printr-o balta de maxim o palma adancime ce contine si o mica groapa, la 100km/h doar cu o parte (stanga sau dreapta). e de preferat sa ai si un viraj in fata pentru a incepe in balta cu o parte a masinii sa iei si putin de volan. decupleaza si cupleaza esp-ul daca ai si fa acest test cu mai multe masini. Ai sa vezi pe propria piele si exact in volan care sunt diferentele. Daca nu esti convins de abilitatile tale de a stapani o masina sau daca te sperie cand incepi sa "pierzi" masina NU FA acest test. Eu l-am facut si cel mai mult mi-a placut in mazda 3. cel mai nasol a fost in nissan almera


Înapoi la “Citroen C4 - Berlina, Coupe, Sedan, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187762
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos