Probleme c4 grand picasso 1.6 hdi

Forum de dicutii generale despre Citroen C4, C4 Picasso si Grand C4 Picasso: dotari, oferte, versus, posesori, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Bogdan77
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Lun 13-Mai-2019 16:00
Localitate: Tulcea
Masina: Citroen c4 grand picasso
2: Renault modus

Probleme c4 grand picasso 1.6 hdi

Mesajde Bogdan77 » Sâm 25-Mai-2019 17:04

Salut.. Așa cum știți, din primul meu comenta pe acest forum, mi am luat un picasso 1.6 hdi din 2009,adus din Franța, versiunea de echipare exclusive,
Mașina a mers bine câteva zile, i am schimbat distribuția inclusiv pompa de apă, uleiul la motor, și bineînțeles toate filtrele..
Cost total piese, plus manopera, în jur de 1500 de lei..
Masina a funcționat foarte bine o săptămână, dar la un drum întins sa infranat brusc motorul, gen frână de motor, și de sub capotă se auzea un zgomot ca de tractor.
In acest timp, masina nu mai trăgea deloc, și abia am reușit în viteza a 3a,sa ajung pe drum drept până într-o parcare, de unde am chemat platforma.
Am ajuns cu platforma și masina la servis, unde sa constatat ca ieșise un capac de la supapa EGR, și aceasta era cauza defecțiunii..
Am purces la cumpărarea unui EGR nou, problema sa remediat, dar azi, după 2 zile, în mers, tot la drum întins, sa aprins martorul de poluare și mașina nu mai trăgea, și nu se mai tura mai mult de 2800..3000 de ture, dar oricum nu avea putere..
După câțiva km, și a revenit cât de cât, se tureaza normal, dar martorul cu motorașul a rămas aprins..
La ce anume să mă aștept, și care sa fie cauza?
Menționez că mașina are 180000 de km, și are motorul 1.6 hdi, 110cp..
Sper sa nu mă căiesc ca am dat opelul 1.7 cdti, care în 10 ani cât ma servit, a avut 0 probleme, în afară de consumabile și servisare..
Nu de alta, dar se apropie concediul, și parcă la cât am dat pe mașinuța și cât am băgat ulterior, tare nu as vrea sa ma lase pe undeva printr-o țară străină..
Ceva sfaturi, sugestii??

ovy15popescu
pasionat
Mesaje: 286
Membru din: Vin 22-Feb-2019 15:46
Localitate: Campulung
Masina: C-elysee 1.2 puretech
2: 206 1.4 e

Re: Probleme c4 grand picasso 1.6 hdi

Mesajde ovy15popescu » Dum 26-Mai-2019 13:13

Diagnoza ai făcut? Verifica culoarea antigelului sa nu fie spart racitorul de ulei și sa între antigel acolo și invers! Are fap mașina? Sa nu fie înfundat! Injectoarele înfundate sau pompa de motorina!
Libertatea mea încetează, acolo unde incepe, libertatea celuilalt!!!


Înapoi la “Citroen C4 - Berlina, Coupe, Sedan, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv