c4 probleme cutie robotizata

Forum de dicutii generale despre Citroen C4, C4 Picasso si Grand C4 Picasso: dotari, oferte, versus, posesori, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

latenightevents
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Dum 06-Noi-2022 19:39
Localitate: Iasi
Masina: c4 gp

c4 probleme cutie robotizata

Mesajde latenightevents » Dum 06-Noi-2022 19:42

salutare
simt ca o iau razna.
c4 grand picasso, 2010, 1.6 hdi 109cp, cutia robotizata. masina la vreo 278000 km, provenienta Franta
cumparata de mine in iulie 2022, si a mers totul ok pana la final se septembrie cand pur si simplu masina s-a pus pe liber si nu a vrut sa mai cumpleze nicicum.
am dus-o la service la niste baieti ( mecanici din reprezentanta citroen care au plecat pe cont propriu )
diagnoza 1 - ambreiaj blocat ( ceva eroare pe cilindrul de ambreiaj,nu se mai citea pozitia cutiei, nu stiu exact )
s-a procedat la inlocuirea completa a ambreiajului ( volant, placa de presiune, disc, rulment, cilindru etc ) plus ulei nou in cutia de viteze plus ulei nou in robotul cutiei de viteze. ( plus revizia de ulei si filtre dar asta nu e relevant )
iau masina la ora 18 , a doua zi la ora 11 o duc inapoi pentru ca iar dadea sa se blocheze cutia ( sarea din auto in manual si facea figuri )
de atunci, nu i-a mai dat nimeni de cap . s-a reinitializat cutia , a functionat 2 ore, iar s-a blocat, si tot asa vreo 3 zile la rand.
pana la urma, iar s-a pus la diagnoza, s-a investigat
diagnoza 2 - robotul cutiei este defect . ( conform codului de eroare si simptomelor masinii producatorul chipurile recomanda inlocuirea robotului - 9000 ron nou )
am ales varianta ieftina si am cumparat de la dezmembrari o cutie completa cu tot cu robot, de pe care am demontat robotul si l-am pus pe cutia mea.
s-a facut initializare, bla bla ... masina a functionat excelent timp de 4 zile . excelent. dupa 4 zile iar s-a blocat
am dus-o inapoi cu platforma si de atunci nu mai stie nimeni ce sa ii faca.

oare masinile astea nu se pot repara ?
Sus

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Re: c4 probleme cutie robotizata

Mesajde mihaistan » Lun 07-Noi-2022 12:24

Ce coduri de eroarte au ramas?
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

BlueBear
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Lun 08-Apr-2024 10:30
Localitate: Bucuresti
Masina: C4 1.6 e-HDI

Re: c4 probleme cutie robotizata

Mesajde BlueBear » Lun 08-Apr-2024 10:50

Salut,

Am un C4 2012 1.6 e-HDI cutie robotizata. Dupa o diagnoza in service citroen concluzia a fost : ambreiaj uzat , inlocuire kit complet. Au incercat o resetare a cutiei robotizate insa nicio schimbare.
Am ajuns la ei deoarece la plecare de pe loc are socuri destul de mari. (doar treapta 1)

O recomandare de service care sa si aibe diagnoza necesara pentru inlocuire kit ambreiaj prin Bucuresti? (eventual sector 4)

Merci !


Înapoi la “Citroen C4 - Berlina, Coupe, Sedan, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos