Astra vs C4 vs Golf

Forum de dicutii generale despre Citroen C4, C4 Picasso si Grand C4 Picasso: dotari, oferte, versus, posesori, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

nila.chip
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Lun 25-Dec-2006 18:36
Localitate: Bucuresti

Astra vs C4 vs Golf

Mesajde nila.chip » Lun 25-Dec-2006 18:41

Salut,
Vreau sa cumpar in 2-3 sapt o masina de clasa compacta, benzina, maxim 17000 DDP. E prima mea masina deci nu stiu cat o sa merg urban (Bucuresti) si in afara, dar nu cred ca o sa depasesc 10-12 mii de kilometrii/an. M-am tot uitat la oferte din gama asta si au ramas cele 3 din titlu.
La Astra ma interereseaza GTC ca arata mai bine decat cea in 5 usi, C4 berlina imi place ca e frumoasa si bine echipata, si la Golf doar ca e "regele" clasei si e bine vazuta la revanzare (in rest are un aer prea cuminte pentru mine). Voi ce ziceti sa aleg?
Ultima oară modificat Mar 26-Dec-2006 14:03 de către nila.chip, modificat 1 dată în total.

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Lun 25-Dec-2006 19:01

-ce motorizari , te-ar interesa , toate cele 3 modele enumerate de tine au o gama foarte larga de motorizari atat diesel cat si pe benzina
-vrei motor mai puternic cu mai putine dotari , sau un motor ceva mai slab cu mai multe dotari ???
-eu am condus C4 1.4 si Golf 5 1.4 , ca finisaje in interior as alege Golful , ca design exterior as alege fara sa ezit C4
-ca service nu as alege nici C4 nici Golf , as alege astra fara sa ma gadesc
-sincer GTC e o masina fff frumoasa , si as alege-o dar are si ea dezavantajele ei !!!
-aici toti o sa-ti spuna ca C4 iz the best ...dar nu te lua dupa ei , sunt oameni care isi adora , iubesc masinile

Avatar utilizator
Adrian
pasionat
Mesaje: 439
Membru din: Dum 18-Sep-2005 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde Adrian » Lun 25-Dec-2006 20:12

C4 iti iei cu 14400 euro si iti raman o gramda de bani... Parerea mea ca e musai un diesel!

Golf nu mi-as lua ca prea multa are, e un fel de trend ... Nu mi-as lua ce are si vecinul!

Astra GTC - o alegere ff buna! Prinzi si oferte de 1500 reducere, dar lista de optionale e MEGA lunga! La fel si nivelurile de echipare! La 17.000 euro cred ca ti-ai lua un motor bunicel pe benzina.. Cred ca iti ajung banii si de unul turbo, intr-o echipare mai slaba! Depinde ce vrei de la masina!

Daca ai bani destui, i-ati Astra GTC!
Daca nu, i-ati C4! Money for value ;) ! La mine asta a fost un argument solid!

Inca o data, cu banii ramasi, faci din C4, o super masina : roti pe 17, sistem de sunet cu DVD si woofer ... Etc.. Depinde ce vrei!

Daca ar fi sa aleg inca o data, eu as alege un diesel!
[b:8a91ac8b41]Citroen Spirit on my C4... VTR 1.6i, Obsidien [/b:8a91ac8b41][img:8a91ac8b41]http://www.sloganizer.net/en/style3,C4.png[/img:8a91ac8b41]

schumi
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Joi 31-Aug-2006 15:50
Localitate: Capitala Banatului

Mesajde schumi » Lun 25-Dec-2006 21:06

si eu am avut 2 masini din lista ta in lista mea. c4 si golf. de astra nu stiu si nu ma pronunt. voi incerca sa zic plusuri si minusuri la fiecare
Golf:
1 pret mai mare, optionale mai putine, au si ceva probleme semn ca nu mai e golf ceea ce a fost, adica regele. totusi ai o valoare mai mare la revanzare. la 17000 iti intra un motor 1.6 benzina cu computer de bord, vopsea metalizata si toate sistemele de tractiune si alte cele. 16, 500 era pretul care mi l-au dat.
e mai sobru, ai spatiu dar plasticele diin interior mi se par de mai proasta calitate decat cele din c4.

C4. muuulte optionale (incearca daca mai au urban jungle) , un design mai atractiv, mai tineresc. inauntru e mai de calitate decat golful. destul de lenes motorul de 1.6 la turatii mici, dar dupa ce ai depasit 2500-3000 rpm e glonte masina asta. punctul negativ mi se pare electronica si nu pentru ca se strica pentru ca e foarte fiabila. in schimb e f dificil sa iti pui o alarma cu multe functii si e dificil sa iti schimbi casul pentru ca sunt legate la compul masinii si e f.f.f. complicat sistemul. nu stiu cum se comporta la revanzare.

subiectiv as zice ca dupa c4 mai intoarce lumea capul si vei gasi lume care sa se uite la ea in parcare. golf are tot natul, si nu mai ai o identitate separata.
legat de nr de km parcursi de tine, 10 k inseamna benzina pentru ca pe un motor diesel dai mai mult la inceput si recuperezi investitia pe parcurs cu conditia sa faci peste 15k de km pe an. eu as zice benzina, daca totusi ai bani de diesel nu sunt bani aruncati mai ales ca si acest aspect creste pretul la revanzare.

daca mai imi vin idei mai zic

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 26-Dec-2006 00:27

Astra GTC dpdv al designului
C4 2.0 HDI 138 CP, dpsdv al motorizarii diesel

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Mar 26-Dec-2006 01:04

Astra gtc :D ,eu am optat catre Corsa

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 26-Dec-2006 11:11

Apropos de valoarea de revanzare la Golf..toti zic ca e mare!!
Pai si-a luat cineva golf V 1.9 TDI 105 CP din noiembrie 2005, masina destul de bine echipata, cu garantie inca un an, 60 000km cu 13800EUR cu tot cu TVA(12 000 NET)
Fa si tu socoteala si vezi cu cat s-a depreciat intr-un an un golf.


PS: Pretul de nou e ~20 000.

Un C4 de 15 000 dupa un an il dai in 11-12000.. :wink:

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Mar 26-Dec-2006 13:13

:shock: :shock:

nila.chip
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Lun 25-Dec-2006 18:36
Localitate: Bucuresti

Mesajde nila.chip » Mar 26-Dec-2006 13:21

Deprecierea lui C4 imi pare a fi cea mai mare problema pt Citroen...intentonez sa plec in SUA in 2-3 ani si chiar ma intereseaza acest aspect...eu zic ca vinzi mult mai repede si mai bine un Golf sau Astra decat un C4...dar vorbim de minim 2,3 ani de la momentul achizitiei
Ultima oară modificat Mar 26-Dec-2006 13:31 de către nila.chip, modificat 1 dată în total.

nila.chip
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Lun 25-Dec-2006 18:36
Localitate: Bucuresti

Mesajde nila.chip » Mar 26-Dec-2006 13:29

Modelele la care m-am gandit sunt urmatoarele :
- C4 Urban Jungle 1.6i cu ESP si MP3
- Golf 1.6 Confortine, cu Climatronic, 4 usi (fara ESP)
- noua Astra GTC (un face-lift care ajunge aici prin martie), 1.6 motor (as vrea cel nou de 115 CP), echipare Sport + alte chestii (MP3,computer bord etc)

Acum inclin spre GTC ca mi se pare tare aratoasa. C4 era prima mea optiune dar mai ma gandesc. Golf e doar pt revanzare ca alfel masina mi se pare fada si fara personalitate.

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Mar 26-Dec-2006 16:13

ok man, daca prima ta masina (banuiesc ca nu pe banii tai, ci o primesti cadou) e in valoare de 17k euro, nu cred ca in 3 ani o diferenta de depreciere a masinii de cel MULT 1000k euro te va lovi prea mult... in fine vine aprofundarea discutiei. in 15k euro cat e c4 super utilat NU iei mare lucru la ceilalti 2 (degeaba scrie golf sau astra daca nu are mai nimic pe ea, si deci acelea se vor devaloriza mai mult decat c4)
nu compara pretul de revanzare la c4 cu unul a gtc decat daca au acelasi pret de aachizitie, altfel tre sa iei in considerare acel plus de bani dat la achizitia de noua si sa vezi ca de fapt deprecierea e cam la fel, in functie de echipari...cred ca am fost cam alambicat in exprimare (sunt pe fuga :D )
daca dai 17k pe una noua fata de 15k sa te astepti ca si pretul de revanzare sa fie putin mai mare, dar ATENTIE nu tot cu 2k euro, deci vei pierde mai mult pe cea mai scumpa...sute de euro, dat totusi ca vorbesti de deprecieri
multa bafta la cumpararea noii masini, si fa testdrive inainte cu toate...sportivitatea las-o la urma, incerca sa nu te infasori in jurul unui copac sau stalp (multi tineri in ziua de azi sunt atrasi de astfel de obiecte statice)
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]

OPUS Workshop
:: LED designs ::

bkdc
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Sâm 15-Mai-2004 12:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde bkdc » Mar 26-Dec-2006 16:16

In "calitatea" mea de posesor de C4 1,6i o sa-mi dau si eu cu parerea (am avut si eu niste dileme inainte de cumparare asha ca stiu cum e):

a) daca vrei sa pleci in 2-3 ani atunci n-ar trebui sa te intereseze prea mult fiabilitatea si alte minuni pentru ca tot in garantie o s-o vinzi. Eventualele probleme iti vor genera totusi niste aventuri prin service-uri...la capitolul asta Golf BAD (service scump si mult timp pierdut - nu zic ca-i prost pt ca nu cred sa fie), C4 - din experientele de pana acum cu service-ul ATS e OK daca stii cum sa te porti cu oamenii de acolo (hint: fara pumni in masa) iar la Astra....well, cel putin ai de unde alege :)

b) pretul de revanzare....asta eu o vad mai mult ca praf in ochi - iei golf ca-l vinzi mai bine peste 2-3 ani - nu-i chiar asha! Procentual, s-ar putea sa fie mai bine un pic dar gandeste-te ca tu iti vei bloca mai multi bani in masina aia decat in alta cu dotari similare dar mai ieftina - bani cu care puteai sa faci alte lucruri. Ca regula generala, masinile "personale" sunt gropi de bani, n-are sens sa te gandesti la ele ca la o pusculita.

c) design....asta-i o chestie prea subiectiva si se poate lasa cu sange. Exista totusi niste criterii "obiective" in a judeca frumosul insa nu este loc aici pentru o discutie despre estetica si alte alea. Din punctul meu de vedere C4 arata cel mai bine pentru ca are un design foarte "clean" si plin de personalitate. Golful....well, o masina draguta overall insa fada. Astra GTC (nu aruncati cu pietre acum) este un pic cam Bling-Bling. Verificati http://absolut.com/bling pentru o introducere in acest concept modern.

Recomandarea mea: daca ai bani de un Golf decent (echipare buna + motor puternic, eventual diesel >130cp) go for it! Daca totusi vrei o masina BUNA la un pret nu chiar astronomic (apropiat de bugetul tau) atunci incearca un C4 diesel de 138cp - face toti banii! Daca vrei sa economisesti niste bani (o decizie inteleapta oricand), iti recomand C4 1,6i cu optionalele spec de tine - sincer, daca n-ai chef s-o alergi prea rau dar esti un sofer decent, poti sa renunti la ESP fara probleme.
caut inca un CX TRD2

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Mar 26-Dec-2006 19:26

De mult ma gandeam sa ridic si eu subiectul asta dar nu ce sa cumpar ci care e mai faina, tare, etc.
Avand in vedere ca si eu am avut de ales intre cele 3 am sa zic si eu cateva chestii.Ca design si finisaje eu am ales c4.Ca dotari putin ma interseaza aspectul asta la o masina(doar sa aiba cele necesare abs afu niste airbaguri etc.)Eu nu mi-asi lua astra nici de frica in special pt serviceu care il au(cel putin aici in iasi) unde duci masina stricata si ti-o da inapoi tot stricata(nci nu te lasa sa vezi si nici nu se uita la ea si doar stiti ce masini primim noi de categoria 3)
Si asi vrea sa fac o mica paranteza la noul opel corsa care o lauda mai mult decat merita:si-a luat recent un prieten si vreau sa spun ca finisaje sux big time fata de c3.
Despre deprciere nu stiu ce ziceti voi de c4 ca nu se vinde bine cand eu am vz.cu 30 mii km la 13 mii.Eu cred ca conteaza si cati km are la bord.Golf intradevar nu mai e ce era si daca dai bani probabil dai numai pe ceea ce se stie ca a fost.La C4 cred ca singura chestie care ma deranjeaza sunt amortizoarele alea zgomotoase si cam incomfortabile.Din pacate eu am avut si ghinionul sa dau peste un c4 cu tipicele probleme din fabricatie si macar cei din service se respecta si le schimba pe toate.
In final pot sa zic ca daca vrei fiabilitate si nu te intereseaza prea mult designu ia-ti toyota.In rest cu celelate marci daca esti un pic ghinionist s-ar putea sa stai numai prin serviceuri.

vladut_v
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Mie 22-Noi-2006 21:42
Localitate: Romania

Mesajde vladut_v » Mar 26-Dec-2006 22:19

bkdc scrie:Recomandarea mea: daca ai bani de un Golf decent (echipare buna + motor puternic, eventual diesel >130cp) go for it! Daca totusi vrei o masina BUNA la un pret nu chiar astronomic (apropiat de bugetul tau) atunci incearca un C4 diesel de 138cp - face toti banii! Daca vrei sa economisesti niste bani (o decizie inteleapta oricand), iti recomand C4 1,6i cu optionalele spec de tine - sincer, daca n-ai chef s-o alergi prea rau dar esti un sofer decent, poti sa renunti la ESP fara probleme.


Din cate am reusit eu sa vad pe www.citroen.ro, motorul Diesel de 2.0 (138 CP) - pe berlina - ca asta ii place mai mult celui care a deschis topicul, e doar la nivel SX Pack si costa: 20.482 EURO DDP.

Chiar si daca s-ar orienta spre coupe VTR Pack, tot il costa 18.990.

Se poate lua in calcul un mic discount oferit de concesionar, dar oricum pretul ramane departe de suma adusa in discutie la inceput ... si anume 17.000 Euro DDP ... dar motorul, sunt convins ca ar face toti banii ...

nila.chip
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Lun 25-Dec-2006 18:36
Localitate: Bucuresti

Mesajde nila.chip » Mar 26-Dec-2006 22:43

Cred ca alegerea ramane intre GTC si C4 berlina. La GTC e vorba de face-lift (deja lansat in Vest) care va ajunge candva in primavara daca il comand acum. As prefera 4 usi (avantaj C4), dar nu este o conditie obligatorie. Nu dotarile unei masini sunt esentialul pentru mine ci tinuta de drum, fiabilitatea, placerea condusului. In afara de tempomat, la GTC ma incadrez cu banii in 17000 DDP plus ca are o gramada de elemente sportive de design (la echiparea Sport). Masina va fi doar pentru mine, eventual prietena o va mai conduce (am 27 de ani, am permis de 8 ani dar nu am mers cred mai mult de 1000Km in total caci nu am avut masina mea proprie).
Ultima oară modificat Mar 26-Dec-2006 22:49 de către nila.chip, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “Citroen C4 - Berlina, Coupe, Sedan, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187762
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos