Problema geam electric partea stanga

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

lafaur
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Joi 28-Apr-2016 13:12
Localitate: Bucuresti
Masina: Grand C4 Picasso

Problema geam electric partea stanga

Mesajde lafaur » Joi 28-Apr-2016 13:27

Salutare tuturor

A cumparat de curand un Grand C4 Picasso din 2010, motorizare Diesel de 2 litri.
Am observat o problema cu modulul de ridicare/coborare geamuri laterale stanga. Practic, daca apas pe butonul de deschidere a geamului de langa locul soferului, nu functioneaza. Pentru a cobora geamul trebuie sa apas pe buton ca si cum as dori sa ridic geamul.
Odata coborat, in momentul in care doresc sa il ridic la loc, nu mai functioneaza. Daca lovesc putin in usa, reusesc sa ridic geamul.

La fel pentru geamul din spate. Geamurile electrice de pe partea dreapta funcționează corect.

Problema a devenit destul de enervanta si doream sa stiu daca v-ati mai lovit de aceasta problema? Am inteles ca inlocuirea intregului ansamblu este destul de scumpa.

Este o varianta achizitionarea unor piese din China? Nu sunt foarte sigur ca 6554.HA este piesa de schimb care imi trebuie mie - am gasit o referinta pe un forum din UK, dar nu stiu unde as putea afla exact codul piesei de schimb.

http://www.alibaba.com/product-detail/f ... 0.0.O3qoG9
sau
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shi ... b08b66a8bb

Se poate repara daca scot ansamblul din usa? Cum as putea face acest lucru - aveti vreun manual de service ptr un Grand C4 Picasso?

Multumesc tuturor pentru timpul acordat

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Re: Problema geam electric partea stanga

Mesajde MARIAN » Vin 29-Apr-2016 16:06

Mai intai ar trebui identificata problema si pe urma achizitionate piesele. Personal, nu cred ca panoul de comanda este vinovatul.

lafaur
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Joi 28-Apr-2016 13:12
Localitate: Bucuresti
Masina: Grand C4 Picasso

Re: Problema geam electric partea stanga

Mesajde lafaur » Vin 29-Apr-2016 21:27

Merci frumos pentru raspuns

Azi am incercat sa inlocuiesc piesa (am descoperit ca are codul 6554 YH) cu alta, dar din pacate se comporta la fel. Am curata piesa existenta pe masina cu un spray contact, dar nu s-a imbunatatit mare lucru - functioneaza aleator.

Mi-ai putea spune unde as putea sa identific sursa problemei? Eu sunt din Bucuresti. Sa merg la un service gen Radacini sau Neortic? Mi-e teama insa de costuri...

MARIAN scrie:Mai intai ar trebui identificata problema si pe urma achizitionate piesele. Personal, nu cred ca panoul de comanda este vinovatul.

VLAD VTI
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Vin 29-Iul-2016 09:10
Localitate: Ploiesti
Masina: Citroen c4 VTI 1.6 16v 120 cp

Re: Problema geam electric partea stanga

Mesajde VLAD VTI » Mie 03-Aug-2016 08:52

Scoatei bateria si puneo la loc in 30 min deconectezi decat borna + si o pui la loc in 30 min daca nu functioneaza incerca sa cureti papuci de masa care vin pe caroserie in comp motor

lafaur
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Joi 28-Apr-2016 13:12
Localitate: Bucuresti
Masina: Grand C4 Picasso

Re: Problema geam electric partea stanga

Mesajde lafaur » Mie 03-Aug-2016 08:59

Merci Vlad ptr raspuns.
Intre timp, am aflat ca exista o fisa tehnica pentru aceasta problema. Se pare ca trebuiesc inlocuite niste cabluri. Am fost la service si am reusit sa ii dau de cap. Sper sa nu mai revina problema.


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187751
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024