Bataie roata dreapta fata

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

djmanianfs
simpatizant
Mesaje: 84
Membru din: Mar 21-Aug-2012 10:07
Localitate: Bucuresti

Bataie roata dreapta fata

Mesajde djmanianfs » Joi 19-Mai-2016 10:00

Salutare tuturor!

De vreo doua luni ma confrunt cu urmatoarea situatie: cand trec peste denivelari cu ~50km\h undeva in partea dreapta sus se aude o bataie dura, iar daca merg pe un drum denivelat bataia continua rau (aproape ca am senzatia ca o sa pierd roata). Situatia este foarte ciudata pentru ca in anumite damburi, hopuri, denivelari care par "mai agresive" nu se aude nici o bataie, masina de comporta ca noua, suspensia lucreaza excelent.
Am mers pe la diferite service-uri si mi-au zis ca sa schimb flansele de amortizor si bucsele de la bara stabilizatoare... Le-am schimbat si nu au avut nici un efect in prinvinta aceasta, masina continuand sa bata incontinuare. Mentionez ca anul trecut au fost schimbate urmatoarele: bielete de directie, capete de bara, bielete antirului, pivoti (toate Lemforder), amortizoare (toate 4 Sachs). Am verificat daca sunt dusi rulmentii dar nu uruie, nu au joc, iar cu roata ridicata pe cric nu-mi dau seama ce ar putrea fi. Mentionez ca busele basculelor sunt foarte bune.
Daca ma balansez pe partea dreapta fata amortizorul isi face o cursa iar la a doua se opreste, nu se balanseaza.
Va rog sa ma ajutati cu orice informatie, chiar nu stiu ce sa-i mai fac.

Multumesc,
Adrian

djmanianfs
simpatizant
Mesaje: 84
Membru din: Mar 21-Aug-2012 10:07
Localitate: Bucuresti

Re: Bataie roata dreapta fata

Mesajde djmanianfs » Lun 23-Mai-2016 18:41

Nimeni nimic?

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Re: Bataie roata dreapta fata

Mesajde julaikos » Mar 24-Mai-2016 05:31

De ceva timp am si eu o problema asemanatoare,si duminica seara am dat roata jos,si la o prima inspectie nimic suspesc,asa ca am luat un levier lung si am tras de tot ce se putea pe acolo,si asa am ajuns sa simt un joc mic in pivot...asta dupa ce am coborat masina cu discul de frana pe un butuc de lemn,ca sa stea suspensia ca si cand ar fi fost pe roti...
Deci eu merg pe varianta pivot cu joc!
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

djmanianfs
simpatizant
Mesaje: 84
Membru din: Mar 21-Aug-2012 10:07
Localitate: Bucuresti

Re: Bataie roata dreapta fata

Mesajde djmanianfs » Mar 24-Mai-2016 18:26

Bataia este foarte dura la mine (in anumite situatii), iar pivotii i-am schimbat acum jumatate de an cu unii Lemforder! Cam exclud pivotii si tind sa cred ca e dus amortizorul (cu toata ca la viteza mai mica pare ok). Cand o sa mai merg la tara o sa desfac iar toata suspensia si o sa scot amortizorul afara, sa-l las gol si sa vad cum se prezinta.
La prima "vedere" ce ar trebui sa observ la un amortizor pe gaz dus: ca axul principal se plimba sus/jos usor sau cum pot sa-mi dau seama ca este praf?
Multumesc!

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Re: Bataie roata dreapta fata

Mesajde julaikos » Mar 24-Mai-2016 21:00

Eu nu as exclude nimic pana nu as face o verificare zdravana la fiecare element.Eu unul nu as avea mari asteptari nici cu pivotii ,fie ei orice firma...
Despre amortizor,fiindc si cu gaz,ar trebui cel putin sa stea tija iesita maxim,iar la comprimare sa fie cat mai greu sa-l comprimi,si pe revenire sa revina destul de lent,iar intre comprimare si revenire sa nu existe "joc" trecerea sa se faca brusc
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Re: Bataie roata dreapta fata

Mesajde calorifer4 » Vin 27-Mai-2016 14:20

La frane sa uitat cineva?.... daca are zgomot de caruta pe fata pot fii placutele de frana care lovesc in calaret, in special pe piatra cubica apare sunetul de lovitura fier pe fier... grija mare la montajul placutelor, posibil si sigur ai piese lipsa acolo!... nu este de joaca cu frana.
fa un test, iesi cu masina la drum, pe un drum usor denivelat (acolo unde zdrangane) calci putin frana sa vezi ce face.
Bucse cadru motor, tampoane motor, huh sau verificat?
Imagine

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Re: Bataie roata dreapta fata

Mesajde julaikos » Dum 29-Mai-2016 22:17

Sunetul de placute slabe in calaret se aude ca un ciocanit , vibratia produsa de un rulment cu joc,sau pivot cu joc de obicei se aude mai tare,mai infundat,si se transmite ca vibratie in podea,cel putin la mine pivotul ala inferior asa se simte acum...
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

djmanianfs
simpatizant
Mesaje: 84
Membru din: Mar 21-Aug-2012 10:07
Localitate: Bucuresti

Re: Bataie roata dreapta fata

Mesajde djmanianfs » Sâm 04-Iun-2016 08:20

Masina bate in continuare, inca n-am ajuns la tara sa pot s-o desfac sa verific supensia.
O sa revin cu impresii imediat ce ajung sa demontez acolo...

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Re: Bataie roata dreapta fata

Mesajde julaikos » Dum 05-Iun-2016 20:32

Singura nu avea cum sa se repare,asta e sigur :))
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

djmanianfs
simpatizant
Mesaje: 84
Membru din: Mar 21-Aug-2012 10:07
Localitate: Bucuresti

Re: Bataie roata dreapta fata

Mesajde djmanianfs » Mar 21-Iun-2016 18:47

Up-date: am demontat suspensia de la roata si am descoperit ca problema este amortizorul. Mai exact, are joc in tija si sta tot timpul sus, iar daca vreau sa-l presez se apasa greu si revine instant.
Concluzia: alt amortizor!

Multumesc tuturor pentru ajutor!

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Re: Bataie roata dreapta fata

Mesajde julaikos » Mar 21-Iun-2016 22:30

La mine era si din pivoti,dar si din bieletele antiruliu
Daca munca era buna o luau boierii de mult!


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187755
    Total subiecte 18616
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru RobertErymn