Display C4

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

uncetatean
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Dum 15-Iul-2007 22:23
Localitate: Timisoara

Display C4

Mesajde uncetatean » Dum 15-Iul-2007 22:30

Am incercat un C4 si sincer mi-a placut ff mult cum se comporta pe drum (precum si design-ul exterior).
Totusi am dileme legate de display-ul care nu stiu cat de rezistent e in timp si soare. Un prieten imi spunea ca e plin in Spania de ele si acolo chiar e cald, dar totusi cam putin relevant....
OK, masina e de productie relativ recenta si nu are prea multi ani de cand se vinde, dar as vrea sa stiu daca ati avut probleme cu display-ul care sta prea mult in soare.
Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?

Avatar utilizator
cos76
pasionat
Mesaje: 239
Membru din: Joi 30-Noi-2006 20:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde cos76 » Dum 15-Iul-2007 22:42

Probleme cu display-ul probabil ca nu vor fi. Este de recomandat sa folosesti parasolare care exista pe piata si in acest fel eviti astfel de probleme. Eu am vazut C4 cu peste 80.000 km in Buc si nu avea probleme la dsiplay si poti vedea de asemenea si poze cu display-ul la C4 din Germania pe www.mobile.de si cu sute de mii de km unele din ele si nu pareau sa aiba probleme la display. Depinde in ultima instanta si de cum il intretii. Daca de ex. lasi masina la soare pe caldurile de acum ai toate sansele sa ai probleme cu display-ul.Mai vezi si alte pareri insa eu credca nu vor fi probleme.
PSA car forever/Passion pour Peugeot et Citroen

seridan
pasionat
Mesaje: 155
Membru din: Dum 07-Mai-2006 19:10
Localitate: Bucuresti

Re: Display C4

Mesajde seridan » Mar 17-Iul-2007 21:03

uncetatean scrie:Am incercat un C4 si sincer mi-a placut ff mult cum se comporta pe drum (precum si design-ul exterior).
Totusi am dileme legate de display-ul care nu stiu cat de rezistent e in timp si soare. Un prieten imi spunea ca e plin in Spania de ele si acolo chiar e cald, dar totusi cam putin relevant....
OK, masina e de productie relativ recenta si nu are prea multi ani de cand se vinde, dar as vrea sa stiu daca ati avut probleme cu display-ul care sta prea mult in soare.
Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?


Nu existã nici-un fel de probleme cu displayul, funcÞionneazã excelent indiferent de de vreme. Este foarte rezistent. Nu am citit pe forum ºi nici nu am auzit pe cineva sã se plângã de proasta funcÞionare adisplay-ului.
Temerile tale sunt neĂŽntemeiate.

vladut_v
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Mie 22-Noi-2006 21:42
Localitate: Romania

Mesajde vladut_v » Sâm 21-Iul-2007 12:26

Display-ul central de pe bord nu are de suferit pentru ca este translucid iar lumina puternica trece prin el. Nu acelasi lucru se poate spune despre display-ul computerului de bord care la temperaturi foarte mari DAR MAI ALES in soare direct se innegreste destul de tare mai ales in partea de jos (ca si cum s-ar scurge). Acelasi lucru s-ar intampla si cu display-ul climatizarii, doar ca la acesta lumina solara directa ajunge mai greu.

M-am speriat in momentul respectiv dar si-a revenit spre norocul meu. De atunci incerc sa stau cat mai mult posibil la umbra.

Repet, la temperaturi foarte mari in interior (42 grade C) dar la umbra, nu s-a intamplat nimic. Fenomenul apare numai cand display-ul este in soare direct.

Avatar utilizator
darian
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 25-Oct-2006 08:05
Localitate: Bistrita

Mesajde darian » Sâm 21-Iul-2007 14:59

e un fenomen normal. daca iti lasi mobilul in soare cu ecranul in sus vei observa acelasi lucru. de aceea e mentionata plaja de temperaturi la care functioneaza astfel de aparate. Partea buna e ca isi revin dupe ce le indepartezi de sub efectul direct al razelor solare.

seridan
pasionat
Mesaje: 155
Membru din: Dum 07-Mai-2006 19:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde seridan » Sâm 21-Iul-2007 16:15

vladut_v scrie:Display-ul central de pe bord nu are de suferit pentru ca este translucid iar lumina puternica trece prin el. Nu acelasi lucru se poate spune despre display-ul computerului de bord care la temperaturi foarte mari DAR MAI ALES in soare direct se innegreste destul de tare mai ales in partea de jos (ca si cum s-ar scurge). Acelasi lucru s-ar intampla si cu display-ul climatizarii, doar ca la acesta lumina solara directa ajunge mai greu.

M-am speriat in momentul respectiv dar si-a revenit spre norocul meu. De atunci incerc sa stau cat mai mult posibil la umbra.

Repet, la temperaturi foarte mari in interior (42 grade C) dar la umbra, nu s-a intamplat nimic. Fenomenul apare numai cand display-ul este in soare direct.


Nu am observat nici-o modificare a displaiului, indiferent de temperaturã, ºi expunere la soare din faÞã, spate sau lateral.

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Sâm 21-Iul-2007 21:34

Nici eu, nici macr cind rabla a stat direct in soare de la 7 dimineata la 6 seara. Acum i-am cumparat parasolar dar e cam mic (60x130), ar trebui ceva mai mare dar nu am gasit.


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib