Probleme si iar probleme cu C4 si Service-ul

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

ghelme
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Joi 26-Iul-2007 22:45
Localitate: Bucuresti

Probleme si iar probleme cu C4 si Service-ul

Mesajde ghelme » Joi 26-Iul-2007 23:28

Nu stiu cat de multumiti sunteti voi, soferi al unui C4,dar eu sunt foarte dezamagit de el si de importatorul nostru in Romania "ATS-ul".
O am din 2005 printre primele serii scoase la vanzare si pana acum am avut o multime de probleme cu ea, cum ar volanta, cutie vaporizator, electro vana , simering, contactor frana, ecran turbina, ecranaj spate turbina, bloc de comanda pentru geamuri, cheie telecomanda, afisaj bord, parbriz, pise pe care am reusit sa le schimb pe garantie. Colac peste pupaza, acum dupa ce merg cu masina si o opresc, cand apas pe pedala de ambreiaj imi trosneste un piston care intra in blocul motor.
Mi-au cam ajuns toate astea, mai ales ca dupa ce iau masina din service imi apar diferite probleme din cauza interventiilor defectuoase ale mesterilor. Mi-au stricat si un scaun, m-am trezit fara cric, fara aparatoarele alea de sub scaune, ornamentele de prag nefixate etc etc.

Are cineva idee daca fac o documentatie scrisa si o trimit astora si chiar celor din Franta, pot sa rezolv ceva ????? Vroiam sa-i constrang cumva sa-mi schimbe masina

ramane sa va mai povestesc, ca sunt multe :) Multumesc si va salut

Avatar utilizator
calin13
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 29-Aug-2006 14:11
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde calin13 » Vin 27-Iul-2007 09:29

indiferent ce probleme ai avea, masina nu ti-o va schimba. iti dai seama ca astfel se creaza precedent si fiecare cu cate un surub mai stramb vrea masina nou... :)

am eu o solutie mai buna: Vinede-o. Daca nu iti place un lucru/nu e bun/nu te ajuta...orice ar fi acel lucru, scapa-te de el.

gabi.r
simpatizant
Mesaje: 37
Membru din: Mie 14-Feb-2007 15:10
Localitate: Ploiesti

Mesajde gabi.r » Vin 27-Iul-2007 10:42

Din cite am aflat eu de la OPC, daca in prima jumatate a perioadei de garantie te duci cu "produsul" de trei ori la reparat, ai sansa sa schimbi produsul respectiv(tot in prima jumatate a perioadei de garantie). Este adevarat, asta am patit eu cu un aparat electrocasnic. Dar poate se poate extrapola si la autoturisme.Cred ca merita intrebat.
Desi sunt sigur ca nu iti va schimba masina, indiferent de ce probleme ai avut cu ea, poate OPC-ul te poate ajuta intr-un fel...macar ca de-acum inaiante sa fi multumit de ea...
Dac tu ai pastrat toate fisele de constatare a problemelor de la masina, si dovada de reparatie, etc... cred ca merita sa faci o scrisoare la OPC, ATS, CITROEN Franta, si chiar lui Tariceanu.
Eu asa as face.
Poate ai noroc, mai ales ca in ultimul timp Tariceanu vrea sa fie mai "populist"...
Iti urez sa nu mai ai probleme cu C4 (asta daca nu te-ai hotarit sa o vinzi).
Eu am un C4 -1,6i din oct.2006, am 9450 km cu ea si deocamdata nu am avut nicio problema care sa necesite o interventie la service.
Bafta!

Shadow
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Joi 02-Noi-2006 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Shadow » Sâm 28-Iul-2007 22:31

Are dreptate, in anumite conditii se poate schimba si chiar returna banii (depinde f mult de caz).
Suna la OPC!!!
Ei nu au voie sa vanda produse deficitare, aceste masini trebuie sa treaca de anumite teste si standarde.
Daca ele nu sunt testate k-lumea, te mai trezesti ca iti zboara vreo roata si ei zic ca nu sunt de vina.
Suna la OPC!!!

Avatar utilizator
Adrian
pasionat
Mesaje: 439
Membru din: Dum 18-Sep-2005 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde Adrian » Lun 30-Iul-2007 18:54

Fereasca Dumenezeu sa se mai strice cand nu ai garantie!

Si a mea a facut figuri, de la oprirea stergatoarelor pe mijlocul parbrizului, mers in 3 pistoane, troncanit pe partea dreapta, exfolierea fetelor de usi ( asta e tare ), tremuratul volanului exagerat la peste 100km/h (din cauza troncanitului - masina e acum in service ), defectarea tempomatului...

S-au rezolvat pe garantie.. Ce te faci cand nu mai ai? Eu unul o termin in martie si mai am de platit la ea 3 ani...

Solutia? Imprumut pentru achitarea masinii, vanzarea ei, si achizitionarea uneia cu 5-7 ani garantie - vezi Kia!
[b:8a91ac8b41]Citroen Spirit on my C4... VTR 1.6i, Obsidien [/b:8a91ac8b41][img:8a91ac8b41]http://www.sloganizer.net/en/style3,C4.png[/img:8a91ac8b41]


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib