Problema cu C4coupe la 2 ore dupa livrare

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

Laur
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Mie 03-Aug-2005 16:20
Localitate: bucuresti

Problema cu C4coupe la 2 ore dupa livrare

Mesajde Laur » Joi 25-Aug-2005 22:42

Astazi dupa 3 saptamini de asteptare de la plata avansului [cu toate ca masina era in vama la momentul platii ] am fost sa ridic masina un c4coupe x 1,4 .Toate bune si frumoase ,masina arata bine nu era zgriata totul era ok. Am plecat cu ea spre casa ,in drum am oprit la OMV si am facut plinul cu benzina fara plumb super 100 ,masina mergea bine, motorul avea viata totul era perfect ,pina la un moment cind pe display mi-a aparut anuntul SERVICE si motorul nu vroia sa mai urce mai sus de 1500 ture [eram undeva in Chitila].Sun la service ATS dar bineinteles nu raspunde nimeni ,in sfirsit reusesc sa-l prind pe agentul de vinzari care s-a ocupat de mine,care imi face legatura cu seful de service .Seful de service ma intreaba ce s-a intimplat si ma roaga sa incerc sa vin cu masina asa in halul in care este la service [asta dupa 2 ore de la livrare,aproximativ 25 km parcursi] cu chiu cu vai reusesc sa ajung la sevice unde dupa doua ore de demontat si montat sint anuntat ca nu se stie ce are masina si trebuie sa o las in service pina la depistarea defectului . intebare ce dracu masini sint astea???miine daca nu este gata o sa ma duc la ANTENA 1 si la OTV unde am prieteni si o sa le propun sa faca o emisiune cu si despre ATS [CITROEN ROMANIA] PUTINA RECLAMA GRATUITA.cred ca merita daca sint in stare sa livreze masini atit de bune si dupa doua ore[25km] sa le ia inapoi
Ultima oară modificat Mar 13-Sep-2005 13:36 de către Laur, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
MoonStorm
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Mie 16-Mar-2005 22:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde MoonStorm » Joi 25-Aug-2005 23:37

=D> =D> =D> Bravo, ghinionistule! :)

Vina o au frantzujii, in primul rand. Sper sa fie un caz izolat.
Cat despre ATS, vroiai sa se plimbe baietii de la ATS 30 de km ca sa-ti gaseasca defectul, inainte sa ti-o predea (probabil ca o si fac cateodata :) )? Pe de alta parte, daca as fi fost in locul dealer-ului, ti-as pupa picioarele, ti-as da o masina sa o conduci pana se repara defectul dar deh... Oricum e un major fuck-up si ma asteptam sa aud evenimente de genul asta. Vorba nu mai stiu cui de pe forum, o sa ajungem sa mergem cu masina un drum si s-o lasam pe marginea drumului.

In rest, nu-mi fa masina jaf ca iti vin cu baietii incaltati in sufragerie!!! :axe:

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Vin 26-Aug-2005 08:20

fa-i pe ats, merita! :twisted:

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Vin 26-Aug-2005 08:26

kata scrie:fa-i pe ats, merita! :twisted:


Sunt de acord, Ca prea si-au cam luat-o in cap!!!! Sau si-o aveau in cap dinainte :P

Avatar utilizator
awlan24
pasionat
Mesaje: 152
Membru din: Mie 03-Aug-2005 09:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde awlan24 » Vin 26-Aug-2005 10:28

incearca sa o rezolvi la ei, sa iti dea o alta masina pana cand primesti o noua masina (fara probleme). o firma care se respecta asa face. in spate e numele citroen si ai putea sa faci o reclamatie (daca nu iti dau masina nou) direct in France :). nu cred ca e asa de greu sa contactezi Citroen-ul (mail, tel).

cu tv-ul nu prea cred ca e o solutie se vor gasi altii sa zica ca c4 este o masina buna. cred ca ai avut un mare ghinion. dupa cum zicea si moonstorm nu avea de unde sa stie ats ca masina e bulita.

o aceeasi intamplare am auzit la eurialinvest (dealer peugeot) ... dupa ceva scandaluri au dat o masina noua.

incearca sa te infingi in ei klumea dar fara prea mare tam tam (ziare, tv). cu tv-ul si ziarele e o parere personala.

eu am tot c4 coupe 1.4 si nu am avut nici o problema la el ... are 3 sapt si vre-o 2800km.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Vin 26-Aug-2005 10:52

Mare ghinion ai avut, si se intelege iesirea ta: C4 coupe un JAF.
Poate nu e nimic grav cine stie ce or fi uitat aia pe acolo si te rezolvi repede. Daca se intinde treaba, fa scandal sa iti dea o alta masina.Cu televiziunile nu o sa rezolvi absolut nimic, o sa se faca un tam tam si pe ATS o sa ii doara in cot. CEl mai sigur este mail in franta.

Laur
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Mie 03-Aug-2005 16:20
Localitate: bucuresti

Mesajde Laur » Vin 26-Aug-2005 11:51

Multumesc de sfaturi baieti astazi ma mai duc o data la ei .Se pare ca nu i-au dat de cap si dau vina pe computer pe care o sa-l comande in Franta ,dar care vine abea dupa o saptamina ,pina atunci vor sa-mi dea un C2 sa-l conduc .Misto platesti C4 conduci C2 .mi-au stricat tot concediul si toata placerea .Astazi vorbesc cu cineva de la OPC si vad ce masuri trebuie sa iau. la rugamintea mea de-am schimba masina au spus ca nu se poate ,ca este ceva normal sa se strice ca sa mai intimplat si la opel si la mercedes .Sint plin de draci si de nervi si nu mi se pare normal ca o firma care asigura service-ul la citroen sa nu aiva piese de schimb pe stoc .eu lucrez tot in domeniul service-ului [centrale termice bosch] si ar fi culmea ca in mislocul ierni cind se strica o centrala sa i-i spun clientului ca nu stiu ce are sau ca trebuie sa stea in frig si fara apa calda pina cind vine piesa din Germania 0saptamina doua.Asta este pe viitor o sa fiu mai atent ce firme aleg si o sa sfatuiesc toti clienti mei si toti cunoscuti sa nu faca vreo afacere cu ATS ROMANIA(':evil:')

Laur
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Mie 03-Aug-2005 16:20
Localitate: bucuresti

Mesajde Laur » Vin 26-Aug-2005 12:13

stie cineva adresa de mail a CITROEN FRANTA sau o alta adresa unde pot sa reclam

Avatar utilizator
awlan24
pasionat
Mesaje: 152
Membru din: Mie 03-Aug-2005 09:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde awlan24 » Vin 26-Aug-2005 12:16

cred ca toti care umbla pe acest forum te inteleg. eu iti recomand sa le ceri o masina cu care se face drive-test, tot c4, au cateva pe acolo (in mai multe dotari).

totusi e destul de urat din partea lor sa nu iti dea o "alta" masina noua, avand in vedere faptul ca asta ti s-a stricat chiar in prima zi. lucruri mai mici se schimba daca au probleme in primele zile de functionare si nu mai mentionez faptul ca in alte tari poti sa te duci dupa 1 luna cu obiectul pe care l-ai cumparat de la un magazin ca sa iti dea banii inapoi (pe motiv ca nu esti multumit).

solutia cu mail-ul sau telefonul in franta cred ca e cea mai nimerita.

bafta mare.

Avatar utilizator
awlan24
pasionat
Mesaje: 152
Membru din: Mie 03-Aug-2005 09:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde awlan24 » Vin 26-Aug-2005 12:18

Laur scrie:stie cineva adresa de mail a CITROEN FRANTA sau o alta adresa unde pot sa reclam


http://www.citroen.fr/CWF/citroen/fr/Footer/Contact
vezi ca nu prea merge site-ul din mozilla (firefox).

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Vin 26-Aug-2005 12:35

Refuza din start C2-ul. Du-te la OPC, ia un avocat ceva, intra tare in ei sa iti dea pentru ceea ce ai platit adica C4, pana cand iti rezolva problema.

Laur
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Mie 03-Aug-2005 16:20
Localitate: bucuresti

Mesajde Laur » Mar 30-Aug-2005 17:09

Pina la urma am acceptat un C2 in urma promisiunilor pe care le-au facut cum ca vineri 2.09.2005 masina va fi gata adica va sosi calculatorul din franta . In loc sa plec in concediu cu C4 am plecat cu C2 asta este, bine ca plec cu o masina si nu trebuie sa iau trenul. Cred ca totusi ATS nu are nici o vina , vina o au francezi si ca reprezentanti ai lor cei de la ATS ar trebuii sa-mi acorde ceva despagubiri ca urmare a necazului pricinuit, macar o prelungire a garantiei cu un an.

bar0n
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Joi 08-Sep-2005 19:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde bar0n » Joi 08-Sep-2005 19:35

eu iti inteleg perfect frustrarea dar nu cred ca ai de ce sa iei masuri atat de drastice cum vroiai initial. totusi ti-au dat alta masina... shit happens.

mag
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 08-Sep-2005 23:07
Localitate: ploiesti

Mesajde mag » Joi 08-Sep-2005 23:14

In primul rand bine v-am gasit!

Laur problema ta vine de la o defectiune a computerului si cred ca se putea rezolav simplu printr-un update de softuare...:)
Se intampla si la case mai mari (munele mult mai mari--ex bmw:))

Oricum masina nu merita o caracterizare atat de drastica...
Parerea mea este ca trebuie schimbat titlul....

Avatar utilizator
nero
pasionat
Mesaje: 255
Membru din: Mie 16-Mar-2005 17:14
Localitate: Bucuresti

Mesajde nero » Vin 09-Sep-2005 21:26

La majoritatea subansamblelor, in special cele electronice, daca au un defect de fabricatie acesta se manifesta in prima perioada de functionare. Bineinteles ca in fabrica se fac teste si rodaje, dar mai ramane o sansa minora ca defectul sa scape neobservat. Parerea mea e ca nu e nimeni vinovat pentru ce ti s-a intamplat, doar ca solutia provizorie aleasa de ei cu C2-ul e pe masura firmei. Ca sa nu dai totusi vina pe masina si sa ramai cu o impresie proasta despre ea de la inceput, iti dau un exemplu cu un prieten care la cateva saptamani de cand isi cumparase de nou un BMW 535i (modelul mai vechi) s-a trezit cu airbag-urile explodate in fata, cand mergea linistit in oras cu vreo 30-40km/h. Binenteles cei de la BMW i-au schimbat masina, dar aici e vorba de o masina de 70k Euro.
[b:b162e590d3][size=8:b162e590d3]C4 1.6HDi '05[/size:b162e590d3][/b:b162e590d3]


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern