C4 Grand sunet ciudat in decelerare

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

pascal_ata
simpatizant
Mesaje: 96
Membru din: Joi 04-Dec-2008 14:23
Localitate: Galati
Masina: CITROEN GRAND C4 PICASSO 1.6BLUEHDI ,2015, MANUAL
2: AUDI A7 3.O TDI , 2011, 245 CP
3: SETA ALHAMBRA 2.0 TDI ,2008 , 140 CP

C4 Grand sunet ciudat in decelerare

Mesajde pascal_ata » Joi 16-Mai-2019 11:23

Salutare, E vb de un C4 Grand Picasso 1.6 blue HDI, 120 cai, 2015 .
Totul era ok, l-am condus vreo 3 zile ... totul perfect...dar de ieri in momentele de decelerare, in sarcina...lasata asa sa ....se aude un barait - apare asa deodata...se aude..dar spre oprire dispare , e ca o trepidatie ( atingere) ca de capac de plastic dar nu cred ca-i capac de plastic ptr. ca atunci cand cuplez AC-ul..totul e ok..nu se mai aude nimic....dar si cand accelerez atat cu cutia cuplata ( cand ma deplasez) dar si la relanti -dispare. Deci el apare in sarcina la decelerare. E bizar rau...am deschis capota..m-am uitat..nu se vede nimci !!! Stiti ce ar putea fi ? Vi s-a intamplat asa ceva ?
bafta la maxim!

ovy15popescu
pasionat
Mesaje: 286
Membru din: Vin 22-Feb-2019 15:46
Localitate: Campulung
Masina: C-elysee 1.2 puretech
2: 206 1.4 e

Re: C4 Grand sunet ciudat in decelerare

Mesajde ovy15popescu » Lun 20-Mai-2019 15:46

Salut! Dacă bănuiești ca este sunet de plastic verifica mișcând, tot ce e de plastic în compartimentul motor!
Libertatea mea încetează, acolo unde incepe, libertatea celuilalt!!!

pascal_ata
simpatizant
Mesaje: 96
Membru din: Joi 04-Dec-2008 14:23
Localitate: Galati
Masina: CITROEN GRAND C4 PICASSO 1.6BLUEHDI ,2015, MANUAL
2: AUDI A7 3.O TDI , 2011, 245 CP
3: SETA ALHAMBRA 2.0 TDI ,2008 , 140 CP

Re: C4 Grand sunet ciudat in decelerare

Mesajde pascal_ata » Joi 23-Mai-2019 08:54

Intre timp a devenit sunet metalic....parc ar fi o fulie care nu sta la locul ei....mi-a aparut si eroarea de "engine fault" SERVICE si alta eroare legata de emisii UREA ! :( Sa vedem despre ce e vb , trebuie dusa la mecanic, dar asta dupa o saptamana de la achizitionare ???? Incredibil....si ce frumos mergea cand am luat-o ! Da, second hand...dar mergea perfect, ce fel se auzea motorul ce "legata era"..In 2 zile au inceput sa-i falfaie rotile,...sa scoata nu stiu ce zgomote...e slaba rau calitativ. Am zis eu ca Skoda Superb cu motorul de 1.6 diesel e facuta asa.."subred", ei , stai s-o vezi pe asta !! Aia e robusta...bine ca n-am vandut-o inca !!
bafta la maxim!


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973