Gearbox faulty pe C4 Grand Picasso 2008

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

tzone.cristian
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Mie 08-Iul-2020 21:03
Localitate: Bucharest
Masina: Citroen C4 Grand Picasso 2008

Gearbox faulty pe C4 Grand Picasso 2008

Mesajde tzone.cristian » Mie 08-Iul-2020 21:33

Salutare,

Sunt nou aici, am o problema la Citroen-ul meu si o sa incerc sa las toate detaliile posibile.
2008 Citroen C4 Grand Picasso 2.0 HDI 136

Dupa(din pacate) ce am cumparat masina, am observat ca are pierdere de ulei la cutia de viteze. Am zis ca decat sa bag bani in cutie, o duc un an cu pus ulei o data la 3-4 luni. Asta nu a fost o problema timp de un an aproape.

Acum 2 zile, am plecat din parcare, nu am facut 20 de metri, ca mi-a piuit bordul si mi-a aparut "Gearbox faulty" ca eroare si Service in bord. Am verificat cu obd-ul si nu am eroare in calculator.
Problema in sine, este ca nu mai imi schimba modul (R/N/A/M). Insa nu este o problema permanenta, fara sa ii fac nimic isi revine pentru oricat intre 5 secunde si 3 minute, apoi iar Service.

Cu 3 zile inainte i-am pus ulei, insa fara sa ma uit la nivel(undeva intre 1.2 si 1.5 litri i-am pus), i-am pus direct prin motor.

Am observat ca atunci cand ii dau din neutru in A sau R (sau invers), se aude foarte tare cuplarea/decuplarea aceea, este un sunet aproape ca o electrovalva. Daca este prea tare sau prea brusc sunetul, la un moment dat intra eroarea si sunt ramas pe neutru indiferent de pozitia manetei.
De asemenea, cand nu aveam problema din prezent la cutie, daca nu avea indeajuns de mult ulei de cutie, imi pleca de pe loc cu trepidatii mari, pana se incalzea, apoi totul era ok.
Cand este in Gearbox Faulty, se aude in permanenta un sunet electric in dreptul cutiei de viteze.

Acum, niste intrebari:
- Aveti un contact serios (care sa nu imi ceara un plaman pentru o constatare) pentru cutii de viteze de citroen?
- Am vazut ca exista mastic la imbinarea cutiei, ce poate sa insemne asta?
- Din timp ce cutia ba merge, ba nu merge, adica nu e picata complet, poate sa fie de vina pompa hidraulica? Ce incerc sa aflu este daca pot sa exclud cumpararea unei cutii noi de la dezmembrari.
- Cam cati bani ati cheltuit, orientativ, voi cei care ati mers cu probleme la cutie, la service?
- Ce ma sfatuiti sa fac? In afara de "du-o la service", ca asta incerc.

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Re: Gearbox faulty pe C4 Grand Picasso 2008

Mesajde sandor mihai » Joi 09-Iul-2020 17:21

În primul rând, e o cutie automată, sau robotizata ? Aproape sigur e robotizata, iar problema ta , foarte posibil e din cauza ca nu mai are ulei la sistemul de schimbare/ambreiere. Posibil sa fi curs pe la rulmentul de presiune.
Vezi ca care un rezervor alb, spre roata stânga.verifica nivelul de ulei de acolo.
Atentie ! Acel ulei e un ulei special, sa nu cumva sa pui ulei de transmisie.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv