Probleme sistem răcire

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

Baton
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Dum 20-Oct-2013 09:22
Localitate: Craiova

Probleme sistem răcire

Mesajde Baton » Vin 10-Iul-2020 15:00

Revin cu aceiași problemă, am un citroen c4 b7 2011 benzina 1.6 vti, până acum vara cand mașina statea in soare nu-mi pleca ventilația de nicio culoare, am schimbat siguranța de trepte, acum ventilatorul de habitaclu funcționează, după nu-mi pleca electroventilatorul din fata radiatorului pe treapta a doua, i-am schimbat și siguranța electroventilatorul, am schinbat si BSM.ul, si tot nu vrea să-mi bage aer rece, menționez că i-am bagat si freon, acum are perioade cand baga aer rece cand nu baga, de exemplu cand sunt in treptelea 3-4 are memonete cand baga aer rece, in treapta 5, nu mai bagă, chestia asta este cand si când.... I-am verificat si presiunea de joasa in înaltă pe sistemul de racire totul este in parametrii, ceva nu-mi da comanda la compresor zici ca intra in protecție.... Voi ce parere aveți?
Batonel

gabimilo1
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Lun 06-Apr-2020 13:35
Localitate: sibiu
Masina: opel zafira, 2002, y20dth

Re: Probleme sistem răcire

Mesajde gabimilo1 » Vin 10-Iul-2020 16:47

salut,

se opreste compresorul sau este cumva de la motorasele care directioneaza aerul?

ai control automat al temperaturii sau manual?

vreo eroare stocata? daca da, ce cod are?

Baton
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Dum 20-Oct-2013 09:22
Localitate: Craiova

Re: Probleme sistem răcire

Mesajde Baton » Sâm 11-Iul-2020 06:41

Nu da absolut nicio eroare, ceva il oprește fac referire la compresor.... Ieri in oras nu a mers.... Cum am iesit din oras.... A mers... 238 de km nu am avut probleme cu el.... Acum electricianul zice ca ar fi termostatul.... Habar nu am ce dracu o mai avea... Ma bate gândul sa o duc in reprezenta... Dar cel de la reprezentanta imi zice să-mi scoata freonul din ea si ca m.ar costa 500 lei... In condițiile în care eu doar ce i-am băgat....
Batonel

Baton
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Dum 20-Oct-2013 09:22
Localitate: Craiova

Re: Probleme sistem răcire

Mesajde Baton » Sâm 11-Iul-2020 06:41

Adica nu.i mai da comandă.... E ceva.... Credeți-mă ca m.am săturat
Batonel

Baton
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Dum 20-Oct-2013 09:22
Localitate: Craiova

Re: Probleme sistem răcire

Mesajde Baton » Sâm 11-Iul-2020 06:42

Ventilatia merge doar ca nu baga aer rece
Batonel

gabimilo1
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Lun 06-Apr-2020 13:35
Localitate: sibiu
Masina: opel zafira, 2002, y20dth

Re: Probleme sistem răcire

Mesajde gabimilo1 » Sâm 11-Iul-2020 12:36

dupa mine ar trebui verificat senzorul de presiune freon si valva de expansiune.

senzorul este in imaginea de mai jos (asa imi apare in schema pe care o am), poz 3.
Imagine

iti postez si schema electrica.

Imagine

la masina asta comunicarea dintre ecm (unde este legat senzorul de presiune freon si cel de temperatura) si multifunction control module 2 si 1 (cele la care este legat compresorul) se face prin can bus (adica prin date).

daca zici ca ventilatia e in regula si freon ai in parametri, nu mai ramin decit cele doua ce ti-am zis mai sus (senzor + valva).

In mod normal o defectiune pe senzor ar aparea daca faci diagnoza, la valva nu stiu.

daca vrei sa stii cum arata valva scrie pe google "Valva expansiune clima citroen c4", eventual citeste si care e rolul ei si ce defecte da.

Baton
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Dum 20-Oct-2013 09:22
Localitate: Craiova

Re: Probleme sistem răcire

Mesajde Baton » Dum 12-Iul-2020 19:55

Pai domnul Gabi.... Senzorul daca nu ar fuctiona nu i.ar da presiunea de joasa si inalta de pe instalație.... Cand am fost la un nene ce se ocupa cu ac'uri a zis ca totul este ok la mașină, ca e totul in parametri.... Azi m-am întors de la Băile Tușnad.... Cand eram in Predeal la coada viteza 1, 2.... Nu mergea ac-ul cand ma dădeam la ea si 110 - 140 baga aer rece..... E ceva de speriat....
Batonel

gabimilo1
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Lun 06-Apr-2020 13:35
Localitate: sibiu
Masina: opel zafira, 2002, y20dth

Re: Probleme sistem răcire

Mesajde gabimilo1 » Dum 12-Iul-2020 22:37

ma gindeam la o decalibrare a senzorului de presiune, dar probabil ca e asa cum zici, senzorul e ok .

poate fi compresorul - dar de obicei se defecteaza piese mai marunte (nu e o regula)

daca erau contacte imperfecte se manifesta aleatoriu defectul, la tine la turatii mai mari pare sa-si revina.

poate o functionare defectuoasa a valvei...la turatii mai mari ale compresorului reuseste sa faca ce trebuie... mie insa din fata calculatorului mi-e greu, eu vad doar ce scrii aici, daca totul e in regula cum a zis "nenea cu ac-uri" probabil asa trebuie sa faca...

adica ventilatie buna din toate punctele de vedere (asa ai zis), nenea ala zice ca e ok totul (si zici ca se ocupa exact cu astea, deci pare sa stie ce zice) - concluzia mea devine ca tu iti faci griji degeaba.

sau?

poate nu inteleg eu...nu imi dau seama unde gresesc!

totul e perfect dar nu merge bine?!? logica mea e bulversata! poate mai intervine si altcineva cu mai multa experienta.

de curiozitate, daca vei rezolva, posteaza te rog.

multumesc.


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187751
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024