mare atentie la spalatorie!!!!

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

redbeben
simpatizant
Mesaje: 98
Membru din: Vin 13-Ian-2006 15:03
Localitate: bucuresti

mare atentie la spalatorie!!!!

Mesajde redbeben » Mie 09-Aug-2006 14:27

ultima faza nasoala petrecuta c4-lui meu a fost ca i-a cazut chederul de la baza parbrizului :lol:

a facut burta si a lasat geamul gol?

stiti voi,chestia aia de cauciuc care este pe grila de la stergatoare s-a desprins

cica de la caldura :evil:

eu zic sa aveti mare grija si la spalat mai ales cand spala exact pe acolo cu jetul ca sa curete de frunze
cred ca e presiunea prea mare ca nu degeaba zic aia in cartea de intretinere sa nu se indrepte jetul spre partile de cauciuc si spre articulatii


ma rog ca sa puna inapoi chederul a trebuit sa ma lipsesc de masina vre-o 2 ore si ei au trebuit sa desfaca toata grila de la stergatoare si oricum nu mai arata ca la inceput :cry:


aveti grija sa nu va dea cu jetul pe acolo prea insistent

regedit
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Sâm 15-Apr-2006 20:01
Localitate: la volan

Mesajde regedit » Joi 10-Aug-2006 15:44

multumim de sfat ... prefer sa nu-i "pazesc" pe cei de la spalatorie ca ma stropesc bine daca stau prea aproape .... vara mai merge, dar iarna !...

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Joi 10-Aug-2006 15:51

ha ha, la mine au scos stergatoare + grila in 5 minute si le-au pus in alte 5 minute, se prind in bradutzi speciali care se rup din pacate, grija mare la ei, oricum sunt consumabile :wink: .
Cosmin
high energy music expression

danpopa
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 11-Oct-2005 13:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde danpopa » Lun 14-Aug-2006 09:00

eu am alta problema.

am descoperit ca cele 2 chevroane de sub luneta au colturile putin cam dezlipite, cel de sus mai proeminent decat celalalt. adica vreau sa spun ca nu stau lipite ca un abtipild, ci pe la colturi se vede o departare 1 milimetru intre ornament si tabla.

nu stiu daca sunt prinse cu nituri de plastic sau cu ceva de genul asta, dar acum stau mereu cu ochii pe cei de la spalatorie sa dea usor cu carpa pe langa ornamentele astea din spate si pe cele din fata.

voi ati sesizat problema asta?
Xsara 1.6 / C4 1.4

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Lun 14-Aug-2006 19:43

Mda, atentie si la claxon, daca ia ala prea multa apa si-l folositi intensiv cu apa in el se pare ca se duce in lumea lui. Nu inteleg de ce o iau claxoanele pe ulei, poate au o problema, insa daca puteti evita asta mai bine s-o faceti.

M-am programat si eu la service sa-mi schimb claxonul (de fapt tre' sa-mi confirme ca au pe stoc), iar zilele trecute parca danalarm era si el catranit ca a trebuit sa faca aceeasi miscare.

redbeben
simpatizant
Mesaje: 98
Membru din: Vin 13-Ian-2006 15:03
Localitate: bucuresti

Mesajde redbeben » Lun 14-Aug-2006 20:05

:lol:
de fapt nu stiu daca sa rad sau sa plang?

de bine ce mi-au pus grila inapoi am fost pana la mare si a cazut iar grila cu cheder cu tot :(

o sa mai incerc sa-l pun eu si ev.sa-l lipesc cu ceva silicon daca nu merge renunt si o sa am o masina nava spatiala fara cheder pe "barbriz" :lol:


p.s.romanului ii sade bine cu improvizatia :wink:

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Lun 14-Aug-2006 22:28

Nu silicon, exista adezivi/mastice speciale, vezi la un service de "barbrize" ca poate n-or avea adaosul de la ATS. Nu merge fara, ca sa nu te trezesti cu apa in habitaclu.
Bafta!
Cosmin

high energy music expression

Oz
simpatizant
Mesaje: 64
Membru din: Vin 16-Dec-2005 16:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oz » Vin 18-Aug-2006 09:51

mituc scrie:Mda, atentie si la claxon, daca ia ala prea multa apa si-l folositi intensiv cu apa in el se pare ca se duce in lumea lui. Nu inteleg de ce o iau claxoanele pe ulei, poate au o problema, insa daca puteti evita asta mai bine s-o faceti.

M-am programat si eu la service sa-mi schimb claxonul (de fapt tre' sa-mi confirme ca au pe stoc), iar zilele trecute parca danalarm era si el catranit ca a trebuit sa faca aceeasi miscare.



Salut,

Si mie mi s-a intamplat faza cu claxonul la spalatorie. Probabil plin de apa (sau ud), la actionarea claxonului suna ca o ratza. Dar pe principiul claxonului (elemente vibrante) am continuat sa claxonez in reprize pana si-a revenit, pt ca se auzea din ce in ce mai bine si mai tare - probabil ca se usca pe masura ce vibrau elementele din interior.
:)

danalarm se chinuia parca cu claxonul de mai mult timp, l-am intalnit odata in service Aviatiei si... inca de pe atunci ii promiteau ca il schimba...

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Dum 20-Aug-2006 22:07

Oz scrie:danalarm se chinuia parca cu claxonul de mai mult timp, l-am intalnit odata in service Aviatiei si... inca de pe atunci ii promiteau ca il schimba...


Pina la urma l-am schimbat vineri pe garantie. Claxonul e undeva in spatele proiectorului din dreapta (stinga, cum te uiti la botul masinii), asa ca le voi spune celor de la spalatorie s-o lase mai moale cu jeturile de apa pe sub grila fata ca nu am sobolani pe acolo.

La mine la inceput suna ca o rata apoi si-a mai dat drumu, insa nu mai suna la fel. Acum mi-au pus altul si se aude mai tare in interior (si are alta tonalitate fata de cel original, ofc). Oricum, e mai bine, pentru ca atunci cind il aveam pe celalalt nu ma prea auzeau pietonii/biciclistii si, mai ales, microbuzistii si ratatii care se opresc pe banda a 2-a sau in mijlocul intersectiei cu avariile aprinse asteptindu-si proastele sa iasa din magazinul de piine sau sosete second hand.

crocobaus
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Sâm 03-Feb-2007 20:06
Localitate: Bucuresti

Mesajde crocobaus » Dum 04-Feb-2007 20:19

corect, prima oara cand mi-am spalat masina au dat cu jetul la stergatorul din spate si va vine sa credeti sau nu, l-au rupt. Am vrut sa-i injur dar prea tarziu nu aveam ce face, anyway daca vrei sa speli masina bine si fara riscuri fa-o tu. Doar interiorul il poti da la frecat, dar exterioru nu
Lumina si geniul meu lui Dumnezeu ca nu e genul meu iar cei ce nu s-au dat in vant dupa cuvantul meu le dau cuvantul meu caci nu sunt vrednici de el.

Avatar utilizator
FlorianB
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Mie 24-Ian-2007 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde FlorianB » Dum 04-Feb-2007 22:32

Salut!

Eu am patit ceva mai aiurea la spalatorie, cu stergatoarele si anume ca au tras ca prostii de unul din ele si cand au vazut ca nu se ridica au tras mai rau pana au reusut sa-mi ia vopseaua de pe cantul capotei !

Asa ca ..... m-am ales cu o cearta piperata si presurata cu injuraturi si cateva palme aruncate si un bagaj mare de nervi...

mare atentie la cei obisnuiti sa ridice stergatoarele ca la orice alta masina :!: :!: :!: :!:

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Dum 04-Feb-2007 22:46

-asta presupun ca nici nu se pune sa o scoti pe garantie ?? NU ???

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Dum 04-Feb-2007 23:42

Doamneeee ce idioti! Zi-ne unde ti-au facut pocinogul sa n-ajungem si noi pe acolo :!:

ps claxonul meu a macanit si el, dar nu de la spalatorie, dupa un drum offroad prin ploaie. acum am alta gornita.
Cosmin

high energy music expression

Avatar utilizator
danalarm
pasionat
Mesaje: 328
Membru din: Dum 03-Iul-2005 23:48
Localitate: bucuresti

Mesajde danalarm » Lun 05-Feb-2007 00:58

mituc scrie:Mda, atentie si la claxon, daca ia ala prea multa apa si-l folositi intensiv cu apa in el se pare ca se duce in lumea lui. Nu inteleg de ce o iau claxoanele pe ulei, poate au o problema, insa daca puteti evita asta mai bine s-o faceti.

M-am programat si eu la service sa-mi schimb claxonul (de fapt tre' sa-mi confirme ca au pe stoc), iar zilele trecute parca danalarm era si el catranit ca a trebuit sa faca aceeasi miscare.


se schimba fara probleme claxonul pe garantie, dupa ce mi-a scos mecanicul/electricianul masina din service in fata ats-ului mi-a spus ca l-au montat altfel decat pozitia lui originala sa nu mai intre apa la el! se stie de problema :wink:

Avatar utilizator
danalarm
pasionat
Mesaje: 328
Membru din: Dum 03-Iul-2005 23:48
Localitate: bucuresti

Mesajde danalarm » Lun 05-Feb-2007 01:06

aprpopo de spalatorii:
am un amic care are seat leon 2006. eram cu el la spalatoria de pe Salaj/Ferentari unde mergem de obicei si tipul care ii spala leonul a insistat cu jetul pe capacul de la rezervor: urmarea...................s-a deschis si din cauza presiunii s-a rupt!!!!!! am crezut ca inebunesc (si nu era masina mea)! Amicul meu este fost campion national de arte martiale.....ma si gandeam ca o sa ne batem cu baietii din spalatorie, dar el foarte calm a luat capacul rupt, aruncat vreo 4 metri si se uita la el si nu-i venea sa creada.

urat moment!


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib