Probleme climatizare

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

Liviu-VTR
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 12-Aug-2007 13:29
Localitate: Craiova

Probleme climatizare

Mesajde Liviu-VTR » Sâm 29-Mar-2008 22:19

Salutare. Am si eu o "mica" problema cu robotelul meu. Acum cateva luni, dintr-o data si fara nici un avertisment partea dreapta a masinii d.p.d.v. al climei a incetat sa mai raspunda la comenzi. Indiferent de temperatura setata baga numai cald. Am fost cu ea la service in Craiova, la Black Fox Auto si au zis ca problema ar fi de la motor, clapete, angrenaje and stuff. S-a inlocuit totul (220 ron piese+manopera). A functionat 2 zile (prost, dar a functionat cat de cat) si problema a aparut din nou. Joi dimineata am bagat-o in service si am scos-o vineri dup'amiaza, in ideea ca sa nu se grabeasca, sa faca treaba bine. De data asta nu a functionat deloc, imediat cum s-a incalzit motorul a inceput sa bage cald.
Luni dimineata e deja a 3-a vizita la service pentru problema asta. Poate ati mai patit-o careva .... spuneti-mi si mie, ca sa ii ajut pe oamenii aia la service, ca se pare ca si ei merg ca orbu` in bezna ...

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Sâm 29-Mar-2008 22:25

e un angrenaj in separatorul care trimite aerul spre o parte si cealalta. daca diferenta de temp intre stg si dr e mare atunci angrenajul se "fringe". daca e in garantie se schimba fara cheltuieli in mod normal
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Liviu-VTR
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 12-Aug-2007 13:29
Localitate: Craiova

Mesajde Liviu-VTR » Sâm 29-Mar-2008 22:29

Ei zic ca s-a inlocuit tot. Am inlusiv deviz + factura de la ei pe care scrie clar: inlocuire kit climatizare. De asemenea ei zic ca problema e de la soft ....

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Sâm 29-Mar-2008 22:33

e posibil sa setezi tu temperaturi f diferite pt stg si dr? pentru ca din cite stiu, cam din motivul asta crapa angrenajul respectiv
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Liviu-VTR
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 12-Aug-2007 13:29
Localitate: Craiova

Mesajde Liviu-VTR » Sâm 29-Mar-2008 22:43

E posibil, dar in cartea masinii scrie ca la o diferenta mai mare de 5 grade celsius (parca asa imi aduc aminte, ca ar fi vorba de 5) deja nu mai rasp. la comenzi. Exemplu: daca pe stg. am 27 si pe dr. 22 va merge. Daca scad sub 22 va ramane la 22.
Si pe de alta parte, eu pentru ce am dus masina la service? Ca sa faca ei ghiciuri cu ea? Baietii zic ca s-a inlocuit tot ce era nevoie, cu toate astea nu merge.
Sunt chitit sa le cer masina la schimb, pentru ca am nevoie de mijloc de deplasare ca de aer.

Avatar utilizator
ram84
pasionat
Mesaje: 365
Membru din: Sâm 06-Ian-2007 18:56
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesajde ram84 » Dum 30-Mar-2008 11:43

Ai putea incerca la Promotor Valcea, ei sunt mai priceputi.
Nu e normal sa-ti ceara bani pe piese mai ales ca e in garantie.
In Bucuresti mersul cu metroul/pe jos este obligatoriu :)

Liviu-VTR
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 12-Aug-2007 13:29
Localitate: Craiova

Mesajde Liviu-VTR » Mie 02-Apr-2008 07:30

Masina nu mai e in garantie, dar lucrarea facuta la clima e.
Nu mi-au cerut nici un banut in afar de lucrarea initiala. Acum am ajuns la concluzia ca e cazul sa merg a 4-a oara la ei cu aceeasi problema.

nitrometan
simpatizant
Mesaje: 25
Membru din: Mie 02-Apr-2008 13:54
Localitate: Suceava

Mesajde nitrometan » Dum 06-Apr-2008 18:04

Se rup dintii de la pinionul clapetei de amestec aer(cea care regleaza raportul intre aerul rece si cel cald,pentru o anumita temperatura).Remediul este schimbarea blocului evaporator.Cost aproximativ al piesei 1400 lei.
Electricitate,soft,diagnoza auto,0744605642,SUCEAVA si imprejurimi.

puscasu stefan ciprian
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Dum 25-Feb-2007 19:31
Localitate: botosani

Mesajde puscasu stefan ciprian » Sâm 03-Mai-2008 09:08

nitrometan scrie:Se rup dintii de la pinionul clapetei de amestec aer(cea care regleaza raportul intre aerul rece si cel cald,pentru o anumita temperatura).Remediul este schimbarea blocului evaporator.Cost aproximativ al piesei 1400 lei.


Sa stii,pentru tine,ca nu se mai practica inlocuirea evaporatoarelor de cel putin 18 luni,iar operatia,cu tot cu piese,este mult mai ieftina!!!Aprox. 10%

puscasu stefan ciprian
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Dum 25-Feb-2007 19:31
Localitate: botosani

Mesajde puscasu stefan ciprian » Sâm 03-Mai-2008 09:10

Apropo!Cat face un test la tine?

Liviu-VTR
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 12-Aug-2007 13:29
Localitate: Craiova

Mesajde Liviu-VTR » Lun 05-Mai-2008 10:33

Pana la urma asa e, una din rotitele dintate, responsabila de miscarea clapetei de pe partea dreapta a masinii, avea un dinte rupt. Se poate inlocui acea rotita?


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187664
    Total subiecte 18615
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11702
    Cel mai nou membru Rodinel