Adaptare comenzi mp3 pe C4

cum schimbam un bec, cum dam bara jos si multe altele - fara a apela la service

Moderator: Echipa Tehnica

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 15-Noi-2005 22:44

Prin montarea mp3-ului ai renuntat la comenzi si afisaj pe consola masinii?

Avatar utilizator
White Wizard
pasionat
Mesaje: 246
Membru din: Mar 15-Noi-2005 19:38
Localitate: Bucuresti

Mesajde White Wizard » Mie 16-Noi-2005 00:29

Momentan, comenzile de pe volan nu-mi merg , trebuie sa-mi cumpar un adaptor , iar afisajul de pe consola imi functioneaza normal , cu exceptia radioului si al cd-ului, care de fapt , nu mai sunt.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mie 16-Noi-2005 09:45

Cu adaptor crezi ca poti rezolva sa iti apara si Cd-ul si radioul si sa iti mearga si comenzile??
In meniul masini mai poti intra? :roll:

Avatar utilizator
White Wizard
pasionat
Mesaje: 246
Membru din: Mar 15-Noi-2005 19:38
Localitate: Bucuresti

Mesajde White Wizard » Mie 16-Noi-2005 15:12

:shock:

1. Cu adaptoru rezolv problema comenzilor dupa volan;
2. Problema cu radioul si cd-ul ("Radio Romania Actualitati"/"Track 14") imi apar pe mp3-ul "schimbat" , nu-mi mai apar pe consola centrala :!: ;
3. Iar in "meniul masini", sincer , nu mai pot intrat ,... ca nu stau sa schimb in fiecare zi data, ora , gradele ( Celsius / Fafrenheit ) si alte chesti deastea ... sincer , chiar nu ma pasioneaza "meniul masini" :!:

P.S.: Sa stii ca masina merge foarte bine si fara cd-ul din fabrica!!!

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mie 16-Noi-2005 18:05

Am inteles ideea, in concluzie cel mai important lucru, adica comenzile de pe volan raman. Mai da-ne si noua de veste cand/daca iti iei adaptorul ala si cati bani te costa.

Avatar utilizator
White Wizard
pasionat
Mesaje: 246
Membru din: Mar 15-Noi-2005 19:38
Localitate: Bucuresti

Mesajde White Wizard » Mie 16-Noi-2005 19:33

Yo as vrea , ca saptamana viitoare sa-mi pun si acest adaptor. Iar ca pret , este in jur de vro 5.000.000 ... da , stiu , este destul de scump.
...in fine , orice moft are si pretul lui!

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Joi 17-Noi-2005 08:37

Asa aveam de gand sa fac la mingiuta. Sa renunt la RADIOCD, fara mp3 si sa imi pun ceva, tot clarion, dar care sa foloseasca interfata actuala. Pentru a beneficia de afisaj si de comenzile de pe consola. Daca am vazut ca pe masina este aparatura Clarion, mi-am zis sa apelez la importatorul Clarion de la noi. Si le-am cerut o oferta. Mi s-a zis pretul radioCD-ului si apoi pentrui acea interfata a spus ca se poate dar mai trb sa mai dau 120 euro. HMHMHMHMHM!!! Imi zic eu in barba si ma decid sa imi atasez o magazie de CD-uri la modelula actual ;)

Daca exista magazie care poate sa citeasca si MP3 nui cred ca este vre-o problema!!!

Cred ca investitia este prea mare pentru un schimb de acest gen ;) plus ca mp3-urile nu au o calitate/claritate prea ridicata

Avatar utilizator
MoonStorm
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Mie 16-Mar-2005 22:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde MoonStorm » Mie 14-Dec-2005 15:31

Este intr-adevar o chestie subiectiva, insa mie nu mi se pare o afacere. Eu oricum m-am obisnuit demult cu cele aprox. 18 melodii pe cd. Doar nu era pentru atata lucru sa incep sa montez adaptoare si/sau sa pierd din functionalitati.

Avatar utilizator
White Wizard
pasionat
Mesaje: 246
Membru din: Mar 15-Noi-2005 19:38
Localitate: Bucuresti

Mesajde White Wizard » Mie 14-Dec-2005 19:11

Cred ca nu s-a inteles foarte bine acest subiect! Totul a plecat de la primul meu post pe acest forum! ...ideea este ca , yo mi-am inlocuit linia audio de la masina, si anume: inlocuit cd-ul din fabrica cu un mp3 Alpine CDA-9855R, am mai adaugat inca doua boxe Infinity 6952i in spate si am montat un amplificator Alpine MRP-F320 ( 4+1 canale ) si doua subwoofer JBL gto 30"! In total , s-au montat vro 3 adaptoare: un adaptor pt. mufa care intra in spatele mp3-iului , un adaptor pt. amplificarea antenei radio si un adaptor pt. comenzile de pe volan!
Cum a spus si "MoonStorm", aceasta chestie este subiectiva! Dupa parerea mea , se impart in doua categorii oamanii (... in acesta privintza): prima categorie sunt acei oameni care li se par o tampanie sa-ti pui pe masina mp3 , subw si alte chesti din acestea ; si a doua categorie , sunt acei oameni mai melomani , care nu se multumesc cu sonorizarile din fabrica! Eu fac parte din a doua categorie de oameni ...si tind sa cred ca sunt cam singurul dupa acest forum! ( ... o minoritate) :)
Cum spuneam, fiecare are "pasarica" si pasiunile lui ...eu , in schimb , nu colectionez timbre sau alte chesti ...ci investesc in aceasta pasiune! Daca se merita sau nu ... numai eu imi pot da raspuns!

Coos
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mar 20-Dec-2005 01:50
Localitate: Bucuresti

mp3

Mesajde Coos » Mar 20-Dec-2005 13:52

Ati incercat pe site-ul din franta?

Au o vreo 7 modele de castefoane cu mp3 pt c4.

Numai in romania se livreaza bashinutze.

Alea merg fara adaptoare
-[img:e343dfc466]http://forum.softpedia.com/uploads/av-59299.jpg[/img:e343dfc466]

Oz
simpatizant
Mesaje: 64
Membru din: Vin 16-Dec-2005 16:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oz » Mar 20-Dec-2005 15:14

Azi am vorbit cu persoana de contact la care am dat comanda la ATS... sa clarific lucrurile cu privire la radio CD cu mp3, tinand cont de ce s-a discutat pe forum despre WL68, intamplarile altor persoane care au mp3 intamplator... etc

Bineinteles ca mesajul este negativ, nu pot sa aduca un "cantator" cu mp3 iar explicatia pt faptul ca au existat mai multi posesori care s-au "trezit" cu mp3 in masina a fost ca... nu au o explicatie :)

Interesant este totusi ca iti ofera o magazie CD care stie mp3. La intrebarea cum se afiseaza tag-urile pe display... au tot un raspuns de genul ... :roll:


Oricum, mi-ar place si mie sa fiu norokos sa stie si de mp3.

Avatar utilizator
m.s.
pasionat
Mesaje: 337
Membru din: Dum 10-Iul-2005 16:42
Localitate: cluj

Mesajde m.s. » Mar 20-Dec-2005 17:42

Asa e cand traiesti la Est de Vest :lol: astepti sa dea norocul peste tine. Sint sigur ca la frantuji, daca vroiai "cantator" cu mp3 nu ar fi ridicat din umeri ci ti-ar fi satisfacut dorinta.

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mar 20-Dec-2005 18:56

WL68 reprezinta MP3 cu afisare de titlu
WL69 este RadioCD normal
Magazia originala nu citeste MP3 si nu afiseaza titlu.

Daca nu ma credeti, eu nu pot sa fac nimic. Pentru echipamente montate ulterior puteti sa ziceti orice.l

Avatar utilizator
bogdans
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Dum 21-Sep-2008 16:45
Localitate: Craiova

Mesajde bogdans » Mie 15-Oct-2008 02:12

pe site la accesorii aveti ekpiare ipod nebunilor...iar pt putere...luati amplificator si niste boxe bune!sau sub si boxele le tineti pe inalte!si e totul rezolvat:P

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mie 15-Oct-2008 08:29

Acum exista dar acum 3 ani de cand e topicul asta nu exista nici un USB Box, si nu prea se stia ca se poate Activa AUX si lega direct ceva(ipod,mp3 player, etc etc)


Înapoi la “Tips/Tricks C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187673
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11705
    Cel mai nou membru ybunny