Motorul meu

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Mie 14-Feb-2007 12:33

rufusgti scrie:De la linie nu se incalzeste motorul!!! Este sigur un defect la chiuloasa ,o fisura undeva si ajunge apa (f. putina )si in capul vreunui piston. Din acest motiv merge si rau la relanti cand e rece.E exclusa arderea garniturii de chiuloasa dupa numai 5-10 mii km. Nu cumva motorul "consuma" si apa . Ai verificat in vasul de expansiune?


Masina mergea cu intreruperi si cand se incalzea ba dimpotriva era mai rau.Apa era OK tot timpul.Mi-au spus ca au desfacut-o si avea unul sau doi cuzineti neconformi.Deci....

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Mie 14-Feb-2007 16:39

Vreau sa rog pe matrixu sa stearga topicul cu numele asta inclusiv primul text cu pozele cu motorul si sa mute restul la probleme c4.Azi am fost pe la suceava si au sarit pe mine ca de ce am pus poze pe forum si ca din cauza asta risca un domn de acolo sa fie dat afara etc. :roll:

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Mie 14-Feb-2007 16:58

Dar pe masina de ce nu sar sa isi dea seama care este adevarata problema? Ii deranjeaza adevarul?

Si de ce sa nu poti sa faci poze la masina, ca doar e masina ta? Le este teama ca poti merge la OPC cu pozele si atunci chiar or sa fie nevoiti sa iti schime tot motorul sau sa il repare ca la carte?

Daca as fi in situatia ta nu numai ca as face poze dar as filma cum fac ei investigatia, constatarea si reparatiile necesare.

Este strigator la cer sa dai o caruta de bani pe o masina noua cu garantie si apoi sa o tii in service si sa te rogi de ei sa o repare, singura ta vina fiind ca ai cumparat-o de ei (sau de la un dealer din retea).

Cred ca deja au mers prea departe.
Fun Citroen

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mie 14-Feb-2007 17:00

Stevey eu sterg tot, am mai avut un request de la un alt user pe alt forum de a sterge, pt ca i-au sarit in cap oamenii de la citroen..
Nu inteleg care e problema? Daca ei isi fac treaba nu au de ce sa se ascunda, sau de ce sa fie oameni dati afara!
Oricum asta zice multe de ce fac ei acolo si mai ales cum fac

Astept un reply cu decizia finala!

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Mie 14-Feb-2007 17:46

Stevey corect sunt in stare sa aiba si nesimtirea sa-ti ceara asta.DAR va rog pe toti intrati pe chestia aia de scrie LEGIS ca sa putem sa-i ardem pe magari!!!!

george
pasionat
Mesaje: 250
Membru din: Dum 31-Iul-2005 11:48
Localitate: Cluj

Mesajde george » Mie 14-Feb-2007 18:06

Nu inteleg ce au pozele cu datul afara... Daca omul respectiv nu stie meserie nu au decit sa-l dea afara si fara poze. Daca si-a facut treaba bine, pozele nu reprezinta nimic.
Mai mult, e dreptul tau sa faci ce poze vrei la masina ta si sa le afisezi unde vrei. Asta e chiar culmea, Vorba aceea, dupa ce ca... mai si...

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Mie 14-Feb-2007 18:47

george scrie:Nu inteleg ce au pozele cu datul afara... Daca omul respectiv nu stie meserie nu au decit sa-l dea afara si fara poze.


Poate are legatura cu protectia muncii and shit? Ca nu avea voie sa calce in hala macar, ca sa nu mai zic de facut poze?

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Mie 14-Feb-2007 20:05

Scuze ca nu am avut timp sa explic totul mai devreme dar eram obosit de pe drum si mi se incurcau propozitiile in gura.Problema sta in felul urmator:Ei m-au lasat sa stau langa ei in service in timp ce desfaceau motorul ceea ce este impotriva politicii firmei,stiti voi te duci lasi masina si dupaia vii dupa ea, nici nu stii ce face.Eu am pus pozele alea de simpla curiozitate sa vada si omu cum arata si nu ca am ceva impotriva lor sau ca vreau sa-i torn... vorba aia am pus niste poze pe un club nu i-am dat in ziar sau la televizor.Eu nu am nimic cu serviceul sau cu domnul respectiv dimpotriva am apreciat gestul ca m-au lasat acolo si am discutat cu ei etc. dar ce nu am apreciat am scris si probabil le-am facut reclama proasta mai ales ca ei functioneaza de nici un an.Dimpotriva eu puteam sa le fac si reclama gratis daca faceau ca la carte.Ei nu mi-au cerut sa scot pozele ci o fac ca asa vreau eu.Asa ce mai am de mentionat e ca le-am spus s anu se apuce sa demonteze motorul decat azi cu mine de fata dar ei pe motivul cu pozele(stiu ca e de ras dar asa s-a intamplat) l-au si terminat.Tacaneala nu se mai aude asa dar eu zic ca inca mai este in rest totul au facut ok ca la carte cred ca s-au intrecut pe ei insisi ,mi-au curatat pana si motorul.Stau si ma intreb daca faceau asta daca eu nu puneam "mediatizatele" poze pe forum.
Deci matrixu daca poti sa pastrezi ce e interesant de pe aici sau ce am avut eu de obiectat poti pune la probleme c4 sau unde vrei daca nu sterge tot.Oricum va voi tine la curent despre ce voi face sau cum merge masina ca nu ma las.

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Mie 14-Feb-2007 20:08

Nu are legatura cu protectia muncii. La alte marci ai voie sa stai langa masina. Nu sunt doua legi, una pt dealerii ATS si alta pt dealerii celorlate marci.

In schimb are legatura cu ce se intampla prin service si cu indolenta dealerilor de la noi. Pana sa cumperi masina te pupa si in fundulet, apoi, dupa ce ti-au luat banii, iti zic zambind "la revedere fraiere". Cand ai o problema te programeaza luna viitoare.

Ii compatimesc pe cei care au probleme la motor dupa cateva mii de km (sau mai putin). Cu siguranta nu se fac masini pt est sau vest, dar sigur se impart loturile dupa controlul calitatii. Din cauza asta e bine sa ceri masina cu o optiune mai fistichie care nu e pusa in serie, macar stii ca ai sanse mai mari sa nimeresti o masina ok.
Fun Citroen

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Mie 14-Feb-2007 20:16

Matrixu daca stau bine sa ma gandesc mai bine redenumesti tocpicul in "Motorul meu" si scoti numa pozele ca e pacat sa se piarda ce e peaici.Mersi mult.
@tartorul Ai totala dreptate

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mie 14-Feb-2007 23:57

stevey scrie:Deci matrixu daca poti sa pastrezi ce e interesant de pe aici sau ce am avut eu de obiectat poti pune la probleme c4 sau unde vrei daca nu sterge tot.Oricum va voi tine la curent despre ce voi face sau cum merge masina ca nu ma las.


@Marian, muti tu din posturile astea la Probleme C4> Batai la motor? Poate acum iti dai seama de ce e utila functia si nu trebuie sa posteze bezmetici ca sa iti trebuiasca asa ceva.. :wink:

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Joi 15-Feb-2007 09:58

Vezi ca @stevey a gasit solutia mai repede ca tine.

george
pasionat
Mesaje: 250
Membru din: Dum 31-Iul-2005 11:48
Localitate: Cluj

Mesajde george » Joi 15-Feb-2007 11:28

Nu cred ca e legal sa-ti interzica sa stai in Service in timp ce iti repara masina.

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Joi 15-Feb-2007 13:58

george scrie:Nu cred ca e legal sa-ti interzica sa stai in Service in timp ce iti repara masina.


Conform normelor de protectie a muncii nu are voie acolo decit personalul autorizat, eventual care poarta echipament de protectie.


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern