Procedura Inmatriculare

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

DeeJayU
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 11-Feb-2007 14:26
Localitate: Bucuresti

Procedura Inmatriculare

Mesajde DeeJayU » Lun 26-Mar-2007 11:38

Imi puteti spune care pasii, actele, banii pentru inmatriculare (RAR,TAXE,Politie) ?

THX

Onacus
simpatizant
Mesaje: 46
Membru din: Mie 06-Dec-2006 13:43
Localitate: Bucuresti

Mesajde Onacus » Lun 26-Mar-2007 12:38

Mergi la politie si sigur ai acolo o lista cu ce trebuie sa aduci, fie pe avizier, fie ca fituica (foaie, sticker sau ceva) pe care poti sa o iei cu tine.

Ce este sigur este faptul ca inainte sa inmatriculezi masina trebuie sa mergi cu ea la RAR ca sa-ti puna folie de securizare pe cartea de identitate a masinii - Cartea masinii o primesti de la dealer cand ridici masina (deobicei o primesti atunci, dar in unele cazuri poti sa o primesti si mai tarziu - asta se intampla mai frecvent daca nu esti din bucuresti).

Nu este mare chestie oricum, se face totul repede.

Si btw, daca nu ai chef sa faci toate astea, poti sa faci tot imputernicind pe cineva (faci foaie la notar) si ai scapat de tot. Eu cel putin asa am facut :twisted:

DeeJayU
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 11-Feb-2007 14:26
Localitate: Bucuresti

Mesajde DeeJayU » Mie 28-Mar-2007 08:32

OK...am fost la politie...am citit care este procedura...nu m-a ajutat prea mult.
So...pls help me !

ex. "cererea solicitantului, care cuprinde si declaratia acestuia, pe proprie raspundere cu privire la modul de intrare ĂŽn proprietatea sa a vehiculului" - exista o cerere standard ?

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Mie 28-Mar-2007 09:51

Nu mai tin minte cum am facut eu, insa:
1. tre' sa platesti impozitul pe masina. Asta se intimpla de obicei la primarie;
2. tre' sa mergi la RAR sa-ti puna o bulina pe cartea de identitate;
3. apoi exista niste formulare stanbdard pe care tre' sa le completezi si le depui la poolitie.

Nu stiu daca ce-ti spun eu e exact ce tre' sa faci, insa macar daca ajungi undeva iti spune ca intii trebuia sa mergi dincolo si ca tre' sa mai aduci si "aia".

Adrian Musat
pasionat
Mesaje: 420
Membru din: Lun 16-Ian-2006 11:24
Localitate: Ploiesti

Mesajde Adrian Musat » Mie 28-Mar-2007 09:57

In Ploiesti pe strada cu cladirea Politiei unde se fac inmatriculari, permise etc. exista centre de copieri si redactari acte. Fetele de la aceste centre stiu (si uineori chiar mai bine ca politisti) ce acte ai nevoie. Ti le face (redacteaza), copiaza etc. Nu cred ca-n alte orase nu exista asemenea centre. So, mergi la un asemenea birou din zona si vei afla.

Avatar utilizator
nitro_od
pasionat
Mesaje: 483
Membru din: Dum 12-Mar-2006 13:32
Localitate: bucuresti

Mesajde nitro_od » Mie 28-Mar-2007 16:06

daca esti din bucuresti, te pot trimite la cineva la udriste care rezolva absolut tot pentru tine si scapi si de cozi si de impozite si de tot. doar sa-mi spui. rezolva si programarea RAR, si reusta acesteia chiar daca e nevoie si de revizie sau doar identificare.
..... frantuzoaica pretentioasa !!!

Avatar utilizator
keos
pasionat
Mesaje: 181
Membru din: Joi 25-Mai-2006 17:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde keos » Mie 28-Mar-2007 18:44

nitro_od scrie:daca esti din bucuresti, te pot trimite la cineva la udriste care rezolva absolut tot pentru tine si scapi si de cozi si de impozite si de tot. doar sa-mi spui. rezolva si programarea RAR, si reusta acesteia chiar daca e nevoie si de revizie sau doar identificare.


Good, in curand voi fi posesorul unui C3.
Cam cat e onorariul (sa stiu sa mi-l pregatesc) :).

Poti sa-mi scri pe civanescu _at_ gmail.com

Avatar utilizator
nitro_od
pasionat
Mesaje: 483
Membru din: Dum 12-Mar-2006 13:32
Localitate: bucuresti

Mesajde nitro_od » Sâm 31-Mar-2007 22:58

habar n-am... discuti direct cu tipa in cauza... eu nu percep comision, ma multumesc sa ajut daca pot. oricum, nu se arunca la preturi, din cate stiu eu (pt ca mie nu prea imi ia bani) nu cred ca mai mult de 1mil peste taxe pentu tot tacamul.
..... frantuzoaica pretentioasa !!!

DeeJayU
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 11-Feb-2007 14:26
Localitate: Bucuresti

Mesajde DeeJayU » Dum 08-Apr-2007 10:15

Am profitat ca la Stat se lucreaza in Vinerea Mare si ca Bucurestiul era pustiu si am reusit in 3 ore sa rezolv absolut tot. Miercuri am talonul si numerele.
- RAR (pe Grivita) - in 5 min am scapat.
- Udristei - in parecarea cu plata mergi la oricare din chioscuri. Eu am fost la primul (imediat dupa bariera pe stanga). In 15 min am avut toate actele completate.
- Trezorerie - 5 min
- Directia de taxe si impozite - 15 min
- CEC
- Udristei - 20 min

In total cu taxa de prima inmatriculare am dat in jur de 8.5 mil.


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern