Despre LOGAN, despre faruri reglate prost,etc

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

tzun
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Mie 22-Noi-2006 22:45
Localitate: GALATI

Mesajde tzun » Vin 12-Ian-2007 12:36

dak i-ar fi deranjat pe paticipantii la trafic din galati proiectoarele de ceata eu cred ca m-ar avertiza cu un flash ceva dar pana acum absolut nimeni nu mi-a dat flash!!

murphy
pasionat
Mesaje: 143
Membru din: Mar 16-Mai-2006 10:21
Localitate: craiova

Mesajde murphy » Vin 12-Ian-2007 12:40

@tipitip n-am incercat sa te conving ca te deranjeaza. doamne fereste, departe de mine gandul asta. :wink: eu am incercat sa spun ca sunt destui pe care-i deranjeaza si ar trebui sa se tina cont de asta.
e chiar asa de greu sa nu aprinzi proiectoarele decat cand e ceata? te deranjeaza faptul ca nu le aprinzi sau ca nu le aprind eu?
ti se pare putin 66%?

@tzun am dat flash-uri (din proiectoare ca sa fie clar) la multi dar crezi ca a priceput careva? nu pricep nici cei care merg pe inserat cu farurile stinse si le fac semne sa aprinda farurile. asa ca ... :-#
zambeste, maine va fi mai rau. :D

Avatar utilizator
tipitip
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Vin 22-Sep-2006 21:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tipitip » Vin 12-Ian-2007 13:20

sake scrie:sa presupunem ca proietoarele NU deranjeaza pe 99% din driveri. ce te faci, insa, daca proiectoarele tale deranjeaza o singura persoana si ai ghinionul ca respectiva persoana sa fie chiar in fata ta si din cauza deranjului sa produca un accident?
Ãsta e drobul de sare! Dacã, dacã, dacã...hai sã nu fim mai catolici decât Papa! Puneam problema dacã deranjeazã pe mulÞi ºoferi, sau sunt doar câteva cazuri izolate. Uite, pe mine mã deranjeazã (la semafor În general, noaptea) semnalizatorele anumitor tipuri de maºini, hai sã nu mai semnalizãm!
@murphy Nu e greu sã nu aprind proiectoarele când nu e ceaÞã, dar, repet sunt momente când, pt. a fi mai uºor vãzut de alÞii, simt nevoia sã aprind ceva...ºi În condiÞiile acestea, nu mai am ce (poziÞiile, vax; faza scurtã ziua...mi se pare mult, dacã nu mã grãbesc)! Repet, nu le folosesc decât ziua!
Nu e puĂžin deloc 66%, dar am calculat pe un eÂşalon de 9 persoane, total nereprezentativ!

So: pe cine deranjeazã ºi pe cine nu proiectoarele de c4 aprinse ziua (când e puÞin Întunecat)? Chiar mã intereseazã, fac poll?

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Vin 12-Ian-2007 13:23

sake scrie:sa presupunem ca proietoarele NU deranjeaza pe 99% din driveri. ce te faci, insa, daca proiectoarele tale deranjeaza o singura persoana si ai ghinionul ca respectiva persoana sa fie chiar in fata ta si din cauza deranjului sa produca un accident?
din cauza asta proiectoarele sunt interzise in tari cu mai putini bizoni agresivi.

probabil ca cei care sustin ca nu-i deranjeaza proiectoarele altora circula mai mult pe autostrada. incercati sa faceti un drum de noapte, pe un DN lung si drept, in campie, fara parapeti de separare intre sensurile de mers si vorbim pe urma


dar agresiv mai esti la replici draga coleg...tu ai avut vreo data norocul sa scapi de un accident datorita proiectoarelor.
mergi cu viteza regulamenatara pe DN noaptea si dintr-o data sare un caine idiot de pe marginea drumului in ultima secunda. din fericire, e liber pe sens opus. cu proiectoarele aprinse, il vezi, si poti incerca sa eviti. fara proiectoare aprinse, marginea drumului nu ar fi fost luminata si acea manevra de avitare care iti ofera poate 30cm in plus a facut ca acel caine sa nu intre sub roata (rezultatul ar fi fost poate mai grav, poate chiar rostogolire)
in plus cu proiectoarele aprinse (care bat in jos) si nu incurca te fac mai vizibil in circulatie, si ziua. mult mai rele pot fi considerate farurile reglate in copaci, care chiar lumineaza posibilii soferi direct.
ca unii considera ca nu doresc sa mearga cu ele aprinse e altceva
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]

OPUS Workshop
:: LED designs ::

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Vin 12-Ian-2007 13:25

-proiectoarele bat prea jos la C4 , le-as mai ridica un pic
tipitip
-te deranjeaza cand semnalizez ??? pai si cand tin picioarul pe frana la semafor te deranjeaza ??? ASTA E , pastreaza o distanta regulamentara :P , ce te faci la aia care au cutie automata si trebuie sa tina piciorul pe frana mai mereu :P
Ultima oară modificat Vin 12-Ian-2007 13:29 de către DMX, modificat 1 dată în total.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Vin 12-Ian-2007 13:28

Exagerati cu proiectoarele....Sunt pozitionate in asa fel incat sa nu deranjeze pe nimeni...
Daca tottusi dau de unul pe care il deranjeaza asta e...si pe mine ma deranjeaza multe lucruri pe lumea asta, dar nu prea pot sa fac mare lucru...
Ce te mai ajuta proiectoarele sa vezi gropile in oras....

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Vin 12-Ian-2007 13:34

-deranjante sunt intr-adevar stopurile de ceata , daca nu sunt folosite DOAR cand e ceata sunt extraordinar de deranjante TE RUP LA OCHI :(

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Vin 12-Ian-2007 13:45

Alea sunt altceva..acolo e intr-0adevar al naibii de deranjant pt cei din spate. De cand am masina nu stiu daca le-am folosit de 2 ori..

murphy
pasionat
Mesaje: 143
Membru din: Mar 16-Mai-2006 10:21
Localitate: craiova

Mesajde murphy » Vin 12-Ian-2007 13:54

cred ca ar trebui sa mai lamurim o problema: nu proiectoarele in sine deranjeaza (pe mine cel putin) ci faza scurta + proiectoare.
zambeste, maine va fi mai rau. :D

Avatar utilizator
tipitip
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Vin 22-Sep-2006 21:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tipitip » Vin 12-Ian-2007 13:56

DMX scrie: pai si cand tin picioarul pe frana la semafor te deranjeaza ??? ASTA E ,pastreaza o distanta regulamentara :P
Încercãm o exprimare în metri? 8)
Scrie la regulament la ce distanÞã trebuie sã stea userul tipitip când Îl deranjeazã userul DMX când stã la semafor cu piciorul pe frânã? :lol:
murphy scrie:nu proiectoarele in sine deranjeaza (pe mine cel putin) ci faza scurta + proiectoare
Încet, încet trece lumea de partea asta a baricadei :lol: :lol: :lol:

PsH
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Joi 14-Dec-2006 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesajde PsH » Vin 12-Ian-2007 14:14

Eu unul nu pot sa inteleg cu ar putea sa te deranjeze proiectoarele, atata timp cat ele bat doar la nivelul solului. Faceti urmatorul experiment: noaptea doar proiectoare si o sa vedeti exact unde bat ele.
Cat despre ceata pe spate nu cred ca mai are rost sa discutam, toata lumea este de acord ca doar tampitii merg cu ea, ca sa dea bine.....

murphy
pasionat
Mesaje: 143
Membru din: Mar 16-Mai-2006 10:21
Localitate: craiova

Mesajde murphy » Vin 12-Ian-2007 14:24

nu trec de nici o parte. :D :P
ma deranjeaza proiectoarele in combinatie cu faza scurta pt ca in orice directie ar bate, oricat incercati voi sa-mi spuneti ca bat in jos etc important este ca reprezinta o sursa de lumina in plus care intr-o anumita cantitate ajunge in ochii tai. (daca n-ar ajunge lumina de la proiectoare in ochii nostri atunci nu le-am vedea, e fizica elementara).

ps si nu vorbesc de proiectoarele de la c4 vorbesc de proiectoarele de la toate tipurile de masini care circula pe drumurile patriei. :P
Ultima oară modificat Vin 12-Ian-2007 14:29 de către murphy, modificat de 2 ori în total.
zambeste, maine va fi mai rau. :D

Avatar utilizator
tipitip
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Vin 22-Sep-2006 21:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tipitip » Vin 12-Ian-2007 14:26

PsH scrie:Faceti urmatorul experiment: noaptea doar proiectoare si o sa vedeti exact unde bat ele.
Mie mi s-a pãrut cã nu bat nicãieri :roll: cã luminã...pe bord doar! Asta nu înseamnã cã exclud posibilitatea ca la o anumitã distanþã (micã probabil) sã arunce vreo razã aiurea (deºi, sincer nu cred!). Îþi spun cã mi s-a întâmplat cu niºte becuri de 2 rol sã nu vãd nimic în faþã ºi sã îmi iau flashuri la greu cã dispersau anapoda! Repet, nu cred cã e cazul proiectoarelor de la C4.
murphy scrie:ma deranjeaza proiectoarele in combinatie cu faza scurta pt ca in orice directie ar bate, oricat incercati voi sa-mi spuneti ca bat in jos etc important este ca reprezinta o sursa de lumina in plus care intr-o anumita cantitate ajunge in ochii tai.
Pe mine nici aºa nu mã tulburã, dar sunt de acord cã se apropie mai mult de limita suportabilului decât faza scurtã fãrã proiectoare.

Pe de altĂŁ parte, deja balanĂža ĂŽnclinĂŁ spre „nu deranjeazĂŁ” :D
Ultima oară modificat Vin 12-Ian-2007 14:31 de către tipitip, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Vin 12-Ian-2007 14:28

PsH scrie:Eu unul nu pot sa inteleg cu ar putea sa te deranjeze proiectoarele, atata timp cat ele bat doar la nivelul solului. Faceti urmatorul experiment: noaptea doar proiectoare si o sa vedeti exact unde bat ele.


Pune pe unul sa mearga cu proiectoarele de ceata la 7-10m in spatele tau vreo 10 minute.
Idem, roaga-l sa vina des din fata pe sensul opus. Asta ca sa nu mai zicem si de prevederile din codul rutier (si ala vechi, nu doar asta nou).

Eu unul am niste ochi destul de puternici, pot sa ma uit si la soare 2-3 secunde si apoi intorc capul si vad perfect, motiv pentru care nu ma pling prea vehement si va astept pe voi sa mai scoateti porumbei, curci si alte natii de gaini, dar imi dau seama cit de enervante pot fi proiectoarele (atit fata cit si spate) folosite aiurea cind nu e ceata (daca e ceata chiar si de aproape se mai atenueaza din luminozitate).

Avatar utilizator
tipitip
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Vin 22-Sep-2006 21:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tipitip » Vin 12-Ian-2007 14:36

murphy scrie:ps si nu vorbesc de proiectoarele de la c4 vorbesc de proiectoarele de la toate tipurile de masini care circula pe drumurile patriei. :P
Eu da! CĂŁ asta mĂŁ doare : deranjez sau nu?


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern