Despre LOGAN, despre faruri reglate prost,etc

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

murphy
pasionat
Mesaje: 143
Membru din: Mar 16-Mai-2006 10:21
Localitate: craiova

Mesajde murphy » Vin 12-Ian-2007 14:42

DA.
toate deranjeaza, nu numai cele de c4. :P

tipitip scrie:dar sunt de acord cã se apropie mai mult de limita suportabilului decât faza scurtã fãrã proiectoare.

Pe de altĂŁ parte, deja balanĂža ĂŽnclinĂŁ spre „nu deranjeazĂŁ” :D


mai degraba vad ca se inclina spre "deranjeaza" :lol: :lol:
zambeste, maine va fi mai rau. :D

Avatar utilizator
tipitip
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Vin 22-Sep-2006 21:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tipitip » Vin 12-Ian-2007 15:05

murphy scrie:mai degraba vad ca se inclina spre "deranjeaza" :lol: :lol:
Nu vezi bine, aprinde proiectoarele! Hai, cĂŁ nu deranjeazĂŁ! :lol: :lol:

Hai cã am ieºit cu gâsca-n miriºte, fac un poll!
Ultima oară modificat Joi 18-Ian-2007 16:58 de către tipitip, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
sake
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Mie 08-Iun-2005 12:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde sake » Vin 12-Ian-2007 15:34

Cred ca ne consumam energia aiurea. In chestiile care implica bunul simt, fiecare o sa procedeze in continuare asa cum considera el ca e mai bine, indiferent ce spun ceilalti.

T.rac3Er si altii ca el o sa continue sa creada ca numai el stie sa conduca, ca soseaua e numai a lui, ca femeile tinere nu au ce cauta la volan "by default", ca important este ce impresie artistica lasa masina lui cu toate luminile aprinse (apropos, cred ca ar arata beton cu neoane albastre montate sub sasiu...).

Altii, mai fraieri, or sa aprinda in continuare proiectoarele doar cand e ceatza, or sa fumeze doar cand nu e nimeni prin apropiere, samd.

Incepe sa-mi para rau ca am deschis subiectul proiectoarelor si ca am pus atat lume pe jar. Vorba aia, un prost arunca o piatra in apa si 10 intelepti incearca sa o scoata.

Cu respect!

Avatar utilizator
tipitip
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Vin 22-Sep-2006 21:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tipitip » Vin 12-Ian-2007 15:42

sake scrie:Cu respect!
Asta unde e, cĂŁ ĂŽn postul anterior...

murphy
pasionat
Mesaje: 143
Membru din: Mar 16-Mai-2006 10:21
Localitate: craiova

Mesajde murphy » Vin 12-Ian-2007 15:46

tipitip scrie:
sake scrie:Cu respect!
Asta unde e, cĂŁ ĂŽn postul anterior...


e in proiectoarele de ceata aprinse permanent. :wink:
zambeste, maine va fi mai rau. :D

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Vin 12-Ian-2007 16:11

-e o discutie , tipitip i se pare ca proeictoarele bat aiurea la C4 e dreptul lui , oricum daca la C4 te deranjeaza inseamna ca la alte modele te ca rup proectoarele , iti dau un exemplu , eu pot la kalos sa merg doar cu luminile de la proiectoare , atat de bine bat noaptea , asa ca sfat sa nu te intalnescti cu vreun kalos cu proeiectoarele aprinse ca il iei la bataie :)

Avatar utilizator
tipitip
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Vin 22-Sep-2006 21:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tipitip » Joi 18-Ian-2007 11:05

Mde, discuĂžia de aici despre proiectoare s-a transferat la „DeranjeazĂŁ proiectoarele stock pe C4” unde a intervenit o problemĂŁ... Eu zic cĂŁ putem continua aici, de unde am plecat, nu?
Sincer, pe mine luminile de la logan (reglate bine) nu mĂŁ deranjeazĂŁ (recunosc cĂŁ bat la limitĂŁ, dacĂŁ se deregleazĂŁ puĂžin...pa, sunt ĂŽn ochi la tine! ÂŞi cred cĂŁ ĂŽncep sĂŁ se...deregleze, mai ales la taxiuri, unde un far tot ĂŽÂşi face de cap). Nu pot spune acelaÂşi lucru despre alea de la matiz, care mĂŁ disperĂŁ!
Oricum, pãrerea mea e cã niºte faruri/proiectoare bine reglate, nu sunt nocive. Problema sunt atâtea maºini care au farurile reglate aiurea, ceea ce mã intrigã e cã nu numai maºini antice (a propos, am vãzut ieri o dacia 1310, modelul vechi, cu 4 faruri, faza scurtã pe exterior, faza lungã pe interior, care avea pe toate 4...ghici ce? H4 - halogen bifazic! Adicã pe fazã scurtã, 4 faruri, pe lungã, la fel! ªi mã Îndoiesc cã erau reglate cum trebuie, din momente ce a fãcut...reducÞii, adãptãri ºi improvizaÞii! Super!) suferã (sau suferim noi) de asemenea probleme, am vãzut maºini (relativ) noi cu faruri ce bat În copaci. Probabil maºini buºite ºi puse la loc de mâna românului (versiune non-U.E., cã de acum, românul va fi altfel! :lol: ) sau care cad de pe...oase În timp scurt.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Dum 21-Ian-2007 20:40

mda, deci m-am intors de la craiova la bucuresti pe intuneric si pot sa va spun ca ~ 90% din smecherii cu masini noi aveau proiectoarele aprinse, si ca totusi deranjeaza!

culmea stupizeniei, intr-o bezna completa m-am incrucisat cu audi cu proiectoarele aprinse si farurile aprinse pe pozitii, omu' nu mergea in coloana sa spui ca menaja pe cineva (daca asta inseamna sa menajezi, ca proiectoarele bat urat in oglinda retrovizoare)...se adauga si portia obisnuita de bmw-uri cu angel eyes si iese un sictir mare vis a vis de respectul unora dintre participantii la trafic fata de restul muritorilor.

matizurile sunt la fel de nesuferite si se adauga la cocktail dubele > 5t care au (uneori) niste proiectoare aproape la fel de puternice ca si farurile (sunt criminale).

iar ca inchidere, uite-l pe unu care s-a intors de la rally raid si vrea sa ne inunde cu mari de lumina, indiferent de culoarea ei (cred ca are si beculete albastre pe capota, masina este o oroare) :twisted: :

Imagine

ps am uitat de niste autotrailere de carat loganuri, erau efectiv pavoazate cu luminite mai ceva ca pomul de craciun (vorbesc de cabina nu de trailer, care inteleg sa fie semnalizat)...am zis ca vin extraterestrii!
Ultima oară modificat Dum 21-Ian-2007 20:58 de către bezz, modificat de 2 ori în total.
Cosmin
high energy music expression

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Dum 21-Ian-2007 20:49

Mai, bezz, mai... Aia e Dacia 1310 WRC! N-ai idee cati cai putere se ascund sub capota aia. Iar proiectoarele alea, numai 4 la numar, sunt necesare ca sa mai domoleasca furia motorului cand sunt aprinse, ca altfel zboara de sub capota de puternic ce e :supz:

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Dum 21-Ian-2007 21:27

pana la urma umei tot dacie ramane oricear fi.... :shock:

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Dum 21-Ian-2007 22:09

sake scrie:T.rac3Er si altii ca el o sa continue sa creada ca numai el stie sa conduca, ca soseaua e numai a lui, ca femeile tinere nu au ce cauta la volan "by default", ca important este ce impresie artistica lasa masina lui cu toate luminile aprinse (apropos, cred ca ar arata beton cu neoane albastre montate sub sasiu...).

dude, wtf??? :roll:
abia acum am citit ce ai scris. te rog mult. nu stiu ce ai cu mine, dar abtine-te. de la primele posturi aici nu ai facut decat sa arunci cu noroi la adresa mea. refuleaza-te in alta parte omule.
e dreptul meu la replica. stop.
nu mai continua cu vreun eventual flame (nu te stiu, nu ma stii, asa ca las-o moarta)
serile trecute...solenza de asemena sufera de problema logan-ului cu reglarea luminilor. ori e o problema pe care toate modele respective o sufera ori e un design idiot. lumina farurilor bate in sus exact in ochii celui din fata.
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]

OPUS Workshop
:: LED designs ::

Avatar utilizator
sake
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Mie 08-Iun-2005 12:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde sake » Dum 21-Ian-2007 22:45

[quote="T.rac3Er"]abia acum am citit ce ai scris. te rog mult. nu stiu ce ai cu mine, dar abtine-te. de la primele posturi aici nu ai facut decat sa arunci cu noroi la adresa mea. refuleaza-te in alta parte omule.
e dreptul meu la replica. stop.
quote]

Ok, iti respect dreptul la replica - tu de ce nu il respecti pe al meu? Posturile mele la care te referi erau doar replici la cateva din afirmatiile tale.

Adica, tu poti sa fii deranjat de vorbele mele, dar eu nu ar trebui decat sa fiu recunoscator pentru ale tale?
Probabil ca abia ai iesit din adolescenta...

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Dum 21-Ian-2007 23:16

@T.rac3Er @sake

Va rog, nu ne obligati sa luam masuri :!:

Avatar utilizator
silvius
pasionat
Mesaje: 619
Membru din: Dum 13-Aug-2006 23:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde silvius » Lun 22-Ian-2007 00:31

sake scrie:Cred ca ne consumam energia aiurea. In chestiile care implica bunul simt, fiecare o sa procedeze in continuare asa cum considera el ca e mai bine, indiferent ce spun ceilalti.

...
Altii, mai fraieri, or sa aprinda in continuare proiectoarele doar cand e ceatza, or sa fumeze doar cand nu e nimeni prin apropiere, samd.

....
Cu respect!


Ce fel de respect? Marian, @T.rac3Er e nevinovat din ce m-am uitat in doua randuri, insa propun moderatorilor ca cei care jignesc direct pe forumul asta colegii de forum sa fie suspendati o saptamana, iar daca se repeta doua saptamani. Ironiile unor colegi la adresa altora ar trebui sa fie cu adevarat restrictionate. Merci si mii de scuze pentru off

ON: super dacia aia :) te crucesti cand vezi ce pot mintile unora
alarma, clima, cd, praguri, navigatie, so on... - B-08-BBK[img:824728406b]http://www.tour-romania.info/citroen/avatarmare.jpg[/img:824728406b]

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Lun 22-Ian-2007 01:04

T.rac3Er scrie:
sake scrie:sa presupunem ca proietoarele NU deranjeaza pe 99% din driveri. ce te faci, insa, daca proiectoarele tale deranjeaza o singura persoana si ai ghinionul ca respectiva persoana sa fie chiar in fata ta si din cauza deranjului sa produca un accident?
din cauza asta proiectoarele sunt interzise in tari cu mai putini bizoni agresivi.

probabil ca cei care sustin ca nu-i deranjeaza proiectoarele altora circula mai mult pe autostrada. incercati sa faceti un drum de noapte, pe un DN lung si drept, in campie, fara parapeti de separare intre sensurile de mers si vorbim pe urma


dar agresiv mai esti la replici draga coleg...tu ai avut vreo data norocul sa scapi de un accident datorita proiectoarelor.
mergi cu viteza regulamenatara pe DN noaptea si dintr-o data sare un caine idiot de pe marginea drumului in ultima secunda. din fericire, e liber pe sens opus. cu proiectoarele aprinse, il vezi, si poti incerca sa eviti. fara proiectoare aprinse, marginea drumului nu ar fi fost luminata si acea manevra de avitare care iti ofera poate 30cm in plus a facut ca acel caine sa nu intre sub roata (rezultatul ar fi fost poate mai grav, poate chiar rostogolire)
in plus cu proiectoarele aprinse (care bat in jos) si nu incurca te fac mai vizibil in circulatie, si ziua. mult mai rele pot fi considerate farurile reglate in copaci, care chiar lumineaza posibilii soferi direct.
ca unii considera ca nu doresc sa mearga cu ele aprinse e altceva


Nu-ti pot da dreptate, cu proiectoare sau fara, daca-ti iese vreun caine noaptea in fata e groasa! ori ca-l iei si avariezi diverse, ori ca-l eviti dar intri prin cine stie ce copaci. Daca esti asa ingrijorat cu cainii, sa stii ca le lucesc ochii puternic de la lumina, daca vezi asa ceva la marginea drumului incetineste si claxoneaza, proiectoarele sunt useless.
Recunosc ca le foloseam si eu, pana cand am mers in spatele unui prieten si a oprit la marginea drumului special ca sa ma roage sa le sting.
Si am mai inteles o chestie: cu cat le frec mai mult, cu atat creste riscul de a le arde si sa ma trezesc ca nu-mi functioneaza atunci cand chiar imi trebuie.

Deci sa revin: m-au deranjat proiectoarele altora (desi aveam lentile antireflexie) si m-am descurcat fara vreo problema cu ele stinse. Vizibilitatea ti-o confera faza normala si scurte flash-uri (atunci cand se poate)...Cand ceva intra in raza proiectorului deja e cam tarziu.

Proiectoarele deranjeaza mai putin (cel putin teoretic) intr-un oras iluminat cat de cat satisfacator pe timp de noapte. Dar daca este iluminat, la ce-ti mai trebuie proiectoare?

:twisted: chiar m-a amuzat aia cu cainele idiot...cred ca nu ai prea multi ani de soferie...e o simpla presupunere (care normal, poate fi eronata).
Cosmin

high energy music expression


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern