Citroen C4 2011 VS Audi A3 2010

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

mediagig
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Mie 23-Apr-2014 06:52
Localitate: BM
Contact:

Citroen C4 2011 VS Audi A3 2010

Mesajde mediagig » Mie 23-Apr-2014 07:00

Salut,
Dau pt carnet dar masina o caut deja de 4 luni, sa fie un SH pana in 10,000euro.
Sunt complet in afara subiectului auto, pana acum nu am mai condus niciodata. Initial ma gandeam la un SUV, dar nu mai stiu nici eu.
Ma gandeam la transmisia automata, dar cica intretinerea/piesele sunt f scumpe.
Acum am ajuns la un prim verdict, dar nu ma pot decide:
http://www.autovit.ro/citroen-c4-C32349592.html - 8,000euro automata sau http://www.autovit.ro/audi-a3-C32088529.html - 10,000euro manuala.
Ma puteti indruma cu sfaturi/exemple pro contra/alte indrumari?

Merci,
Mihai

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Mie 23-Apr-2014 09:18

Esti sigur ca iti trebuie compacta? Daca esti doar tu si prietena ta ajunge si o clasa mai jos.
Si esti sigur ca vrei diesel? Daca faci kilometri putini si aia urbani e posibil sa nu iti scoti parleala si sa ai si dureri de cap cu filtrele de particule si alte alea.

Gandeste-te ca masinile alea ascund ceva. In Franta un A3 diesel costa intre 22 si 25k€. Daca tie samsarul ti-o vinde cu 9900, probabil el mai mult de 7500 n-a dat pe ea. Ia uite aici care e cota in Franta la SH
http://www.lacentrale.fr/cote-auto-audi ... -2010.html
Francezul i-a vandut-o deci samsarului la jumatate din pretul pietii de SH-uri, sau oricum, samsarul ti-o vinde tie la un pret foarte ciudat. Oare de ce? :roll:

In banii aia poti gasi eventual una mai noua si cu kilometri mai putini, eventual inca in garantie, chiar daca poate e mai mica sau poate e pe benzina. Eu m-as uita si la coreene de exemplu... daca o iei in garantie poti sta mai linistit ca nu poate sa ascunda mare lucru. Iei un Ceed/I30 pe la 2 ani vechime si mai ai 3-5 ani garantie in care sa-i descoperi toate hibele ascunse.

Mie bugetul tau - 10k€ - mi se pare prea mic ca sa iei o masina noua (alta decat logan), insa prea mare ca sa risti sa iei un junk cu probleme ascunse.

Eu daca as avea acum 18 ani si 10k€ as cumpara un Sandero/logan de 3000€ si cu restul de bani as face doua luni in jurul lumii. Macar bagi banii aia intr-o experienta care iti deschide ochii, nu intr-un morman de fiare cu o emblema in bot.


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv