Despre LOGAN, despre faruri reglate prost,etc

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
silvius
pasionat
Mesaje: 619
Membru din: Dum 13-Aug-2006 23:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde silvius » Lun 22-Ian-2007 01:32

aici bezz are dreptate la chestia cu animalele ce iti ies in cale. Proiectoarele la drum lung, pe timp de noapte, pe drumurile noastre bezna totala nu sunt placute. vb aceea la c4, probabil si la alte modele ai posibilitatea sa setezi modul dark pentru toate afisajele de pe bord pentru ca pana si alea deranjeaza. Intr-un oras gen bucuresti insa, il contrazic pe bezz din simplul motiv ca sunt cartiere/strazi pline de gropi mai mult in bezna decat in lumina. acolo dau drumul la proiectoare. Se intampla insa sa le uit aprinse si pe restul drumului prin a noastra capitala, insa nu cred ca poate deranja pe careva.
Cateii se vad intr-adevar de la distanta ca le vezi ochii cum lucesc, si asta nu datorita proiectoarelor, pentru ca alea oricum bat o distanta relativ mica. Daca vrei sa mergi in siguranta noapte, o iei mai moale si ai timp de franare. Daca o calci ce mai conteaza ca vezi animalul cu 4-5 metri inainte si tu mergi cu 150 la ora.... la viteza asta facand 40 de metri intr-o secunda.
alarma, clima, cd, praguri, navigatie, so on... - B-08-BBK[img:824728406b]http://www.tour-romania.info/citroen/avatarmare.jpg[/img:824728406b]

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Lun 22-Ian-2007 11:26

of...se judeca cazul meu...am zis pe topicul deschis special de c4 si proiectoare...nu merg tot timpul cu ele aprinse, iar cand merg le tin din mai multe motive...
1. am avut ocazia o data sa vad mai bine pe laterale un animal care sarea in fata mea (din bezna) deci nu puteam sti ca e un caine acolo deci sa il claxonez, sa evit...si claxonarea asta are parti rele...din 10 cazuri de caini claxonati 2 mi-au sarit in fata...dar din moment ce i-am vazut am eliberat pedala de acceleratie si prevazator eram deasupra celei de frana
concluzia e ca mi-a fost de ajutor lumina. daca celorlalti nu v-a fost de ajutor nu negati faptul, sau radeti. nu stiu la cati v-ar conveni o bara julita, proiector spart, sau ce mai face impactul cu un caine
2. cand merg in regim de viteza mai mare decat al celorlati sunt detectat mai bine, si nu ma trezesc cu vreunul care vrea si el sa schimbe banda in fata mea...
3. arata mult mai frumos masina cu proiectoarele aprinse
acestea sunt motivatiile mele, nu le-am supus votului, si am repetat de cateva ori, daca voi fi in spatele vostru le voi stinge. sau cand cineva va fi deranjat de ele imi va semnaliza. dar repet atat vreme cat lumina lor e orientata spre jos si laterala cum de vine in ochii soferilor din fata...experimentati intr-o zona de bezna cu pozitia aprinsa si apoi cu proiectoarele aprinse... ce zona lumineaza. asta e deja dusa la absurd. nu e un argument valid. doar daca masina e lasata pe spate unghiul creat va permite proietoarelor sa lumineze mai sus (deci posibil deranj in ochii altora)
nu anii de condus sunt un criteriu f important, ci kilometrii...conduc de aproape 8 ani, dar in primii ani mai putin...si cu ~10k-15k km pe an in ultimii...e putin, e mult, stiu unele lucrui, mai am de invatat altele...dar nu accept pareri nefondate (chiar daca e zicala aia cu somnul daca mai multi iti zic asta...exista si efectul de turma, si tre sa discerni ce iti zic cei din jur)
va multumesc tuturor pt atentie la offtopic. promit ca va fi ultimul. totdeauna am incercat sa ma port cat mai civilizat (chiar daca poate mai agresiv in uele momente) si pe criterii de logica si coerenta. imi pare rau sa vad inversunari carora unii nu le pot ceda. pe acest subiect voi inceta sa mai scriu, deoarece (desi imi place sa ma bat cu morile de vant) observ ca se ajunge la lovituri personale (nu e fair-play)
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]

OPUS Workshop
:: LED designs ::

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Lun 22-Ian-2007 14:52

in oras, pe drumuri "grele" le mai aprind si eu :oops:
dar acolo se presupune ca mai este ceva iluminat public si ca cel de pe contrasens nu goneste cu 100 km/h.
dar pe drumuri extraurbane sa zicem (majoritatea au una sau maxim doua benzi pe sens) singurul motiv de a le aprinde este
3. arata mult mai frumos masina cu proiectoarele aprinse
pentru ca orice caine intrat in raza proiectoarelor il eviti in conditii de siguranta daca ai 30 max 40 km/h (ar fi buna suspensie hidraulica :P ).
Cosmin
high energy music expression

Avatar utilizator
silvius
pasionat
Mesaje: 619
Membru din: Dum 13-Aug-2006 23:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde silvius » Lun 22-Ian-2007 19:58

@T.rac3Er: la viteza relativ mica te ajuta cu cainele pentru ca alea bat mai in lateral, e adevarat ce spui.
Acum, cu aratatul mai bine, sa luam exemplul lui Tokyo Drift, masini de masini, curse de curse, insa m-am uitat atent inca o data la dvd si nu erau cu proiectoarele aprinse. Vrei sa arate mai bine masina la lumini? schimba pozitiile, dar de asta vb pe pm ca ne 'injura' colegii.
Sti bine care e pozitia mea fata de proiectoare :lol: insa a fost un topic deja incendiar pe care o sa revin cu info maine :)
alarma, clima, cd, praguri, navigatie, so on... - B-08-BBK[img:824728406b]http://www.tour-romania.info/citroen/avatarmare.jpg[/img:824728406b]

REY
simpatizant
Mesaje: 66
Membru din: Mar 14-Noi-2006 22:15
Localitate: BUCURESTI

Mesajde REY » Lun 22-Ian-2007 22:04

silvius scrie:@T.rac3Er: la viteza relativ mica te ajuta cu cainele pentru ca alea bat mai in lateral, e adevarat ce spui.
Acum, cu aratatul mai bine, sa luam exemplul lui Tokyo Drift, masini de masini, curse de curse, insa m-am uitat atent inca o data la dvd si nu erau cu proiectoarele aprinse. Vrei sa arate mai bine masina la lumini? schimba pozitiile, dar de asta vb pe pm ca ne 'injura' colegii.
Sti bine care e pozitia mea fata de proiectoare :lol: insa a fost un topic deja incendiar pe care o sa revin cu info maine :)


off: ce becuri ai folosit tu la pozitii ?? :!:

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Lun 22-Ian-2007 22:13

off: angel eyes? :roll:
Cosmin

high energy music expression

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Lun 22-Ian-2007 23:24

silvius scrie:@T.rac3Er: la viteza relativ mica te ajuta cu cainele pentru ca alea bat mai in lateral, e adevarat ce spui.


La voi sar ciinii in fata masinilor? :roll: Pe aici foarte putini sar (eventual sar la roti sa muste dupa ce treci), majoritatea ciinilor stau la semafor (chiar si daca-s singuri) si trec in general doar pe trecerile de pietoni (cu urechile pliate, cotit, dar trec asa usurel daca le dai prioritate, iar eu le dau). Mai trec si prin locuri "nepermise" (de parca ar sti ei) insa au invatat de la oameni ca tre' sa lase masinile sa treaca.
Cel putin asta se intimpla prin oras, ca prin afara localitatilor poti sa ai tu reflector de stadion si sirena de tren pe masina, la 100+Kmph prinzi ciinele orice ai face.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Lun 22-Ian-2007 23:40

sunt unii mai depresivi asa si mai sar...sau poate sunt neatenti...dar de cand s-au pus politzaii cu amenzile pe jaywalkers se pare ca au lasat-o si ei mai moale :lol:
iepuri! e d-aia sa tot calci, sunt bestiali la cuptor...cu vin :P
si daca tot sunt offtopic: eram cu taica-miu in masina (oltcit) cand a calcat o vulpe...phaaa era plina de purici, posibil raie, ne era sila sa punem mana pe ea; opreste inca unul in spate...militian (era prin '87) domle ati patit ceva...frumoasa vulpe, da-mi-o mie ca-s si vanator stiu ce sa fac cu ea; taica-miu i-a dat-o bucuros, ca avea in portbagaj jumatate de vitel, daca-l mirosea ala ajungea si pe la puscarie :roll:
dar dintre iepuri, vulpi, pisici si caini, cei din urma au capul cel mai tare :evil: .
Cosmin

high energy music expression

Avatar utilizator
silvius
pasionat
Mesaje: 619
Membru din: Dum 13-Aug-2006 23:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde silvius » Mar 23-Ian-2007 00:10

radeti voi, dar in ultima saptamana am dat numai peste caini depresivi. E acel moment in care opresti masina, claxonezi, alea, alea, el sta cuminte si fata masinii:)
alarma, clima, cd, praguri, navigatie, so on... - B-08-BBK[img:824728406b]http://www.tour-romania.info/citroen/avatarmare.jpg[/img:824728406b]

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Mar 23-Ian-2007 00:38

Eu ii numesc caini sinucigasi.De ce?Pt ca am dat peste un astfel de specimen de doua ori prima data l-am si pozat http://img152.imageshack.us/my.php?imag ... 6285co.jpg cand astepta sa fie rapus de un tramvai ,care spre norocul lui nu mai venea :lol: .Pe langa asta il ocoleau toate masinile.

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Mar 23-Ian-2007 08:16

sunt descreierati cainii astia...la un moment dat se sperie de ceva si sare in fata ta.
am vazut in direct cum un caine a fost facut zvarlit de o bora printre blocuri. se alerga cu un alt caine. primul a scapat dar el a fost prins pe colt ul dreapta la nivelul farului si l-a facut ca pe titirez. era in saritura si cainele, de aceea l-a prins asa inalt. cred ca a facut aproape 2 rotatii in aer. :shock:
a fost intamplarea, ma uitam dupa bora, sa vad cainele fiind zvarlit cat colo de masina.
exemplele clasice cu ei alergand rotile nu se pun, pt ca respectivii stiu ce fac. cei aiuriti, care se alearga sunt periculosi si imprevizibili. raman in mijlocul strazii si de frica nu mai stiu incotro, toti ii claxoneaza, si a 2-a zi ii vezi ca merg in 3 picioare...
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]



OPUS Workshop

:: LED designs ::

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Lun 30-Iul-2007 19:47

Revenind la subiect: Farurile de matiz sunt teribile. Eu credeam ca unii regleaza aiurea aceste faruri, dar am dat de multe cazuri pana acum. La logan cred ca pana acum nu m-a deranjat niciunul, dar cine stie... poate nu am fost atent.

Proiectoarele stock montate pe masini nu ma deranjeaza deloc. In cazul in care vine unul cu dacia si are 2-3 seturi de becuri adaugate, pe langa 4 becuri standard, deja incep sa fiu iritat de situatie. Nu am proiectoare la masina mea, dar cand iau masina de firma (logan) am grija sa nu aprind proiectoarele. stiu ca sunt unii pe care ii deranjeaza. luminile de ceata rosii din spate mi se par un abuz direct celor care circula dupa mine. lumina rosie de mare instensitate e moarte pentru ochii mei, deci nu aprind aceasta lumina niciodata nejustificat. a fost o seara cu extrem de multa ceata si am avut de facut un drum de vreo 20 de km si s-a format coloana in spatele meu. atunci, cand am inceput sa ma departez de coloana am aprins becurile de ceata din spate, dar dupa ce am ajuns in oras le-am stins. Eu zic, din respect pentru ceilalti, nu aprindeti becurile de ceata inutil.

PS: nu mi se pare ca proiectoarele de ceata imbunatatesc vizibilitatea, desi am incercat pe mai multe masini: logan, megane, c5, 525d
"If in doubt, flat out!"

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Lun 30-Iul-2007 21:21

culmea! aseara am fost depasit prin navodari de doua matizuri, consecutiv {de la firme diferite}...unul parca avea faza lunga, m-a deranjat pe full daylight, al doilea era asa de imputit ca farurile erau ok

in schimb e plina mamaia de ciumeci cu cielo/logan/skoda etc care merg cu proiectoare+stopuri ceata aprinse ... treeeendyyyy :x
de acum daca prind vreunul cu stopurile de ceata on ii aprind direct faza lunga :evil:
Cosmin

high energy music expression

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Lun 30-Iul-2007 22:00

bezz scrie:culmea! aseara am fost depasit prin navodari de doua matizuri, consecutiv {de la firme diferite}...unul parca avea faza lunga, m-a deranjat pe full daylight, al doilea era asa de imputit ca farurile erau ok

in schimb e plina mamaia de ciumeci cu cielo/logan/skoda etc care merg cu proiectoare+stopuri ceata aprinse ... treeeendyyyy :x
de acum daca prind vreunul cu stopurile de ceata on ii aprind direct faza lunga :evil:

vezi poate dai peste unul cu proiectoare pe spate :D

Emil_m
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Dum 02-Sep-2007 16:12
Localitate: bucuresti

Mesajde Emil_m » Dum 02-Sep-2007 18:56

fiecare lucru are scopul sau . . . daca sunt de ceata pai de ceata sa ramana ...


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187762
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos