Ce fel de scut la motor sa montez

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

Juliushr
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Lun 05-Mai-2008 10:33
Localitate: Botosani

Ce fel de scut la motor sa montez

Mesajde Juliushr » Mie 07-Mai-2008 12:15

Sunt, de putin timp, detinatorul unui Citroen C4 berlina cu hayon. Problema e ca nu are scut la motor. M-ar interesa sa-i pun un scut, mai ales ca uneori ma duc la tara si, pe o portiune scurta, merg pe un drum pietruit. Vreau sa evit pietrele care, eventual, pot sari in motor si praful.
Intrebarea mea este ce tip de scut sa montez la motor: unul de plastic sau unul metalic? Avand in vedere rezistenta, as opta pentru un scut metalic, numai ca nu as vrea sa ingreunez masina. Stie cineva cate kg cantareste un scut metalic?

berzecus2003
pasionat
Mesaje: 236
Membru din: Dum 18-Apr-2004 16:30
Localitate: bucuresti

Re: Ce fel de scut la motor sa montez

Mesajde berzecus2003 » Mie 07-Mai-2008 12:19

Juliushr scrie:Sunt, de putin timp, detinatorul unui Citroen C4 berlina cu hayon. Problema e ca nu are scut la motor. M-ar interesa sa-i pun un scut, mai ales ca uneori ma duc la tara si, pe o portiune scurta, merg pe un drum pietruit. Vreau sa evit pietrele care, eventual, pot sari in motor si praful.
Intrebarea mea este ce tip de scut sa montez la motor: unul de plastic sau unul metalic? Avand in vedere rezistenta, as opta pentru un scut metalic, numai ca nu as vrea sa ingreunez masina. Stie cineva cate kg cantareste un scut metalic?


ti-ai dat singur raspunsul....ptr romania este indicat scutul metalic care te poate scoate din diferite neplaceri .chiar daca are cateva kilograme in plus si costa ceva mai mult...

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Mie 07-Mai-2008 12:19

salutare si fii binevenit..

o rugaminte: posteaza subiectele la locul potrivit!..

pe asta l-am mutat eu :lol:
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Juliushr
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Lun 05-Mai-2008 10:33
Localitate: Botosani

Mesajde Juliushr » Mie 07-Mai-2008 12:43

Mi-am dat, oarecum, singur raspunsul, dar doream ceva completari. Mai ales ma intereseaza cat de greu e un astfel de scut metalic? Daca are 20-50 de kg, nu mi-ar place. Deci daca aveti idee cam in ce masura ingreunez masina cu un astfel de scut, va rog sa-mi spuneti.

Juliushr
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Lun 05-Mai-2008 10:33
Localitate: Botosani

Mesajde Juliushr » Mie 07-Mai-2008 12:58

Inca o problema. Ar afecta montarea unui scut metalic siguranta soferului sau a pasagerului din dreapta in cazul unui impact frontal? Ar diminua un scut metalic capacitatea initiala a masinii de a absorbi socul?

Juliushr
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Lun 05-Mai-2008 10:33
Localitate: Botosani

Mesajde Juliushr » Mie 07-Mai-2008 13:01

Multumesc, DanT, pentru mesajul frumos de primire. Imi cer scuze pentru postarea primului mesaj in alta parte decat ar fi trebuit. S-a intamplat asa pentru ca nu sunt familiarizat cu site-ul si abia am intrat pe el. Pe viitor sper sa fiu ceva mai abil.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 07-Mai-2008 13:56

un scut dintr-ala metalic nu are mai mult de 5 kg. am demontat ieri unul de pe un Logan si sigur era mai usor de atat (am facut comparatia cu un disc de gantera de 5kg :D ). in plus, chiar nu are ce sa afecteze. e doar o tabla putin mai groasa care in cazul unui impact se deformeaza la fel de usor precum o bucata de carton stransa in palme. e "cantitate neglijabila".

Avatar utilizator
ram84
pasionat
Mesaje: 365
Membru din: Sâm 06-Ian-2007 18:56
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesajde ram84 » Mie 07-Mai-2008 14:08

Ca o idee, cel de la Xsara avea undeva pe la 20kg(era destul de greu de mutat prin casa cand te loveai de el) :D
In Bucuresti mersul cu metroul/pe jos este obligatoriu :)

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 07-Mai-2008 14:40

mi-e greu sa cred ca avea asa de mult... :shock: d fapt o fi fost vreun scut de bronz de pe vremea dacilor :lol:

Avatar utilizator
ram84
pasionat
Mesaje: 365
Membru din: Sâm 06-Ian-2007 18:56
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesajde ram84 » Mie 07-Mai-2008 16:41

Stiu, si mie mi s-a parut foarte ciudat ca e asa greu; chiar m-am gandit si la o schimbare de comportament a masinii :D , dar nu a fost cazul.
In Bucuresti mersul cu metroul/pe jos este obligatoriu :)

Juliushr
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Lun 05-Mai-2008 10:33
Localitate: Botosani

Mesajde Juliushr » Joi 08-Mai-2008 08:13

Asadar difera greutatea pe care o poate avea un scut metalic. Sper sa nimeresc unul usurel pentru C4-ul meu. Poate nu-mi vor aduce, in urma comenzii, vreun scut de bronz dacic sau vreun scut de falanga macedoneana sau de legionar roman. Desi, alea cred ca nu erau prea grele, doar trebuiau duse in mana. :D Multumesc pentru mesaje. Deja am aflat lucruri in plus despre scuturi...de masina si nu numai. :D

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Joi 08-Mai-2008 09:48

C4 e are niste unghiuri de atac foarte bune iar baia de ulei este sus tare. Nu vad sensul sa-i pui alt scut in afara de cel de plastic, sa nu-ti mai intre praf si noroi in compartimentul motor. Nu e skoda ca sa fie nevoie s-o blindezi pe dedesupt sa nu-ti trapunga baia de ulei un fir de iarba.

Juliushr
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Lun 05-Mai-2008 10:33
Localitate: Botosani

Mesajde Juliushr » Joi 08-Mai-2008 10:25

Asta asa e. Si cei de la reprezentanta au zis ca C4 are baia de ulei sus. Asa ca s-ar putea ca un scut de plastic sa fie suficient. Si la Golf 4 am tot scut de plastic, desi ala are baia foarte joasa, si totusi a fost de ajuns. De fapt, ma intereseaza sa ma protejeze de praf, apa (cand e soseaua uda) si de pietre, care eventual pot lovi motorul, atunci cand rulez pe un drum de tara.

Avatar utilizator
ram84
pasionat
Mesaje: 365
Membru din: Sâm 06-Ian-2007 18:56
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesajde ram84 » Joi 08-Mai-2008 10:30

Juliushr scrie:Asta asa e. Si cei de la reprezentanta au zis ca C4 are baia de ulei sus. Asa ca s-ar putea ca un scut de plastic sa fie suficient. Si la Golf 4 am tot scut de plastic, desi ala are baia foarte joasa, si totusi a fost de ajuns. De fapt, ma intereseaza sa ma protejeze de praf, apa (cand e soseaua uda) si de pietre, care eventual pot lovi motorul, atunci cand rulez pe un drum de tara.


Eu cred ca iti ajungea si unul de plastic, pacat ca ai facut comanda. Sa-l cantaresti sa ne spui si noua cat are, ca sunt curios :D
In Bucuresti mersul cu metroul/pe jos este obligatoriu :)

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 08-Mai-2008 10:52

Scutul ala face parte din categoria "investitiilor" care daca te-au salvat o data si-au scos banii. Avind in vedere starea drumurilor din Romanica (Bucurestiul e acum un imens santier), cred ca un scot de metal nu face rau nimanui.. Nici chiar buzunarului :wink:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187668
    Total subiecte 18616
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11704
    Cel mai nou membru wilson