Eroare consum computer de bord

consum, cum schimbam pt un consum decent, etc...

Moderator: Echipa Tehnica

REY
simpatizant
Mesaje: 66
Membru din: Mar 14-Noi-2006 22:15
Localitate: BUCURESTI

Mesajde REY » Mie 09-Mai-2007 20:46

Cred ca la tine e vorba mai mult de stilul de condus (poate la retur ai avut portiuni unde ai fortat mai mult), nu de benzina bagata! Cu siguranta ca si tipul benzinei are influenta asupra consumului, dar nu o diferenta asa mare!

Avatar utilizator
nero
pasionat
Mesaje: 255
Membru din: Mie 16-Mar-2005 17:14
Localitate: Bucuresti

Mesajde nero » Vin 06-Iul-2007 11:05

Numarul de kilometrii pe care ii mai poti face e calculat in functie de consumul mediu din ultimii 100km. NU are nicio legatura (directa) cu consumul pe ultimul kilometru, consumul instant sau viteza medie si nici cu resetarea consumului afisat (e un calcul separat).

Inca o chestie interesanta care am patit-o... Se pare ca litrul de combustibil de la Rompetrol e ceva mai mic decat litrul de combustibil pe care-l stim noi. Nu de alta, dar cand mai aveam vreo 5 litrii in rezervor (cel putin) au mai intrat de la pompa inca 63l, in conditiile in care rezervorul meu e de 60l. Am facut alimentarea in aceleasi conditii la alte pompe si de obicei intra 53-55l. Deci nu stiu cat de sigur e sa faceti calculul de consum la pompa.
[b:b162e590d3][size=8:b162e590d3]C4 1.6HDi '05[/size:b162e590d3][/b:b162e590d3]

Mircea
simpatizant
Mesaje: 27
Membru din: Vin 07-Ian-2005 15:07
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mircea » Lun 09-Iul-2007 15:32

Depinde.
Titlul topicului aici este "Eroare consum comp de bord", fara referire la o masina anume sau la un comp de bord anume.
Daca asa spui tu probabil ca asa este la acel computer de bord pe care l-ai examinat, deci nu te contrazic.
Numai ca lucrurile pot fi si altfel, exista oameni in situatia de a decide cum anume sa functioneze computerul de bord pe care l-au creat.
Adica este una (este interesant) sa aflam cum se intampla la o masina sau alta dar aici vorbesc despre altceva.

Mie asta mi se pare foarte normal. Omul cand vede ca nu prea mai are combustibil incepe sa conduca mai cu mila, mai economic. Iar acest comportament grijuliu este bine sa fie luat in considerare la calculul autonomiei, cum am spus mai inainte, deci a lua in considerare consumul mediu pe ultimul kilometru parcurs sau pe ultimii cativa km. In acest fel adevarul (condusul mai putin agresiv) va fi reflectat corect in autonomia afisata.

Insist asupra aspectului ca o creatie a cuiva anume este si se comporta cum decide creatorul.

Avatar utilizator
nero
pasionat
Mesaje: 255
Membru din: Mie 16-Mar-2005 17:14
Localitate: Bucuresti

Mesajde nero » Mar 10-Iul-2007 11:49

Pai bineinteles ca ma refeream la C4, doar suntem in forumul "Consum C4"
[b:b162e590d3][size=8:b162e590d3]C4 1.6HDi '05[/size:b162e590d3][/b:b162e590d3]


Înapoi la “Consum C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv