problema presiune ulei (urgent)

motor, cutie de viteze, directie, rulmenti, bucse....

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

problema presiune ulei (urgent)

Mesajde dj01fad » Sâm 17-Mai-2008 00:26

am o mare problema la un motor de cx:
pompa de ulei noua, becul de la presiunea ulei se stinge imediat, dar, nu imi urca ulei sus la axa culbutorilor, mai exact nu vine ulei sus pe acea teava... problema se pune in felul urmator: daca nu era presiune de ulei suficienta, nu se stingea becul banuiesc. este vumva posibil sa fie obstructionat circuitul de ulei pe undeva, imediat dupa intrarea in filtrul de ulei? stiu ca trebuie sa aiba un bypass undeva in suportul filtrului de ulei, in asa fel incat debitul care nu il poate prelua filtrul sa treaca prin acel bypass... sau e chiar in filtrul de ulei? puteti sa imi apuneti exact unde se afla? am suport de filtru de ulei cu racitor cu apa. mai exista si alta posibilitate sa pierd presiunea pe undeva? blocul nu cred sa fie infundat pentru ca am bagat cablu de bicicleta prin toate gaurile, am turnat gaz peste tot, si am si suflat. de urcat urca pe acea teava, dar prea putin, ceva de genul ca picura doar. mentionez ca am cuzineti noi, iar acest motor avea aceeasi problema si inainte sa il desfac... maine o sa incerc sa ii pun un manometru sa vad exact ce presiune de ulei exista in motor.

scuze ca am pus la diverse, dar sectiunea de clasice nu prea este citita mai deloc.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

Mesajde mariusbv » Sâm 17-Mai-2008 08:31

nu e posibil sa ai pe undeva vreun surub cu vreo bila care sa tina presiunea si tu sa nu mai ai bila respectiva?
BX

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Sâm 17-Mai-2008 13:36

Becul de ulei se stinge la o presiune de 0.8 - 1 bar, oricum cam putina ca sa mai ajunga si sus la axa.
Eu as suspecta pompa de ulei, chiar daca e noua.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Sâm 17-Mai-2008 16:13

presiune am gramada... am descoperit de unde era. uleiul urca sus in chiuloasa pe o teava prinsa pe aceasta si pe bloc cu 2 suruburi cu gaura in ele... ehhh, acela de pe bloc era infundat foarte tare :shock: ce idiotenie, am descoperit total aiurea treaba asta, cand am dat jos teava crezand ca e infundata, si cineva a suflat aiurea pe suruburi si a observat problema. se poate inchide, sau mutat undeva sa dea si altii de subiect cand au o problema de genul asta.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]


Înapoi la “Mecanica - CX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973