kit rattra

Forum de discutii generale despre Citroen Xantia. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

suba
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Mie 04-Ian-2006 11:38
Localitate: cluj-napoca

kit rattra

Mesajde suba » Lun 12-Iun-2006 16:09

De catva timp aud niste vibratii puternice la trenul de rulare in special in regimul de turatie 1200->1500 de ture. Din cate am sapat pe forumuri straine am inteles ca e o problema de la etrieri (care au un joc shi vibreaza).Am testat shi in momentul in care trag frana de mana in mers zgomotul inceteaza.Am fost pe la mecanic si intradevar etrierii au un mic joc. Problema e frecventa cica la Xantia. Ea se rezolva prin montarea unui kit numit "KIT RATTRA".Problema e ca cei de la Citroen nici nu au auzit de asha ceva shi nu am de unde sa cumpar kitul respectiv. Intrebarea e daca a mai avut cineva o astfel de problema si daca da cum au rezolvat-o? Stie cineva de unde as putea cumpara un astfel de KIT?

Avatar utilizator
editza
pasionat
Mesaje: 157
Membru din: Joi 08-Mai-2003 17:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde editza » Lun 12-Iun-2006 18:38

placutele in ce stare sunt?
S-ar putea sa fie ele de vina
fost posesor Xantia 2.0 16v

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 12-Iun-2006 20:37

Incearca urmatorul test:
- mergi inainte
- pune frina
- baga in marsarier si da-i inapoi mai cu viteza
- pune frina brusc
Daca se aude un concanit ai joc la etrieri. Daca ai vibratii in mers inseamna ca problema e mare. Exista riscul sa blochezi etrierii la o frinare mai puternica.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Lun 12-Iun-2006 21:23

Exista riscul sa blochezi etrierii la o frinare mai puternica.

Asta e bine,nu? :D Daca se blocheaza etrierii inseamna ca nu mai au joc si a scapat de probleme :)

Avatar utilizator
cristian_v
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Joi 15-Dec-2005 10:55
Localitate: nantes

Mesajde cristian_v » Mar 13-Iun-2006 08:41

Eu am problema asta din cand in cand, si intr-adevar, e frecventa la Xantia, am auzit destul de multe facand asa.

Despre kit habar nu am…

Avatar utilizator
balanel
pasionat
Mesaje: 403
Membru din: Joi 12-Mai-2005 14:30
Localitate: bucuresti

Mesajde balanel » Mar 13-Iun-2006 12:34

probabil ca cine ti-a spus de kitul respectiv a avut intr-adevar un kit de reparatie al etrierilor, pe care dcria in franceza "kit rattrapage de jeu ..." care inseamna kit pentru remedierea jocului piesei respective.
mai bine ai intreba la ats pe romaneste: kit de reparatie etrieri.
bafta!
citroen - o pasiune permanenta

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 13-Iun-2006 12:59

S-ar putea sa fie 2 lucruri diferite: kit reparatie etrieri si kit de eliminare a jocurilor. Eu am luat de pe Eminescu kit de reparatie etrieri care include toate componentele non metal (cauciuc).
Kitul de eliminat jocuri (rattra) probabil ca are niste lamele pentru eliminarea jocului, dar nu am vazut si nici nu am auzit. Poate ne spune balanel pe unde a vazut/auzit de asa ceva.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
cristian_v
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Joi 15-Dec-2005 10:55
Localitate: nantes

Mesajde cristian_v » Mar 13-Iun-2006 13:03

kitul exista intr-adevar,

referinta citroen: 444971, pret citroen in Franta 55 E

Avatar utilizator
balanel
pasionat
Mesaje: 403
Membru din: Joi 12-Mai-2005 14:30
Localitate: bucuresti

Mesajde balanel » Mar 13-Iun-2006 14:07

nicum scrie:SPoate ne spune balanel pe unde a vazut/auzit de asa ceva.


eu nu am vazut niciodata sa ceva, incercam doar sa descurc o penibila confuzie bazata pe necunoasterea limbii franceze...
citroen - o pasiune permanenta

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 13-Iun-2006 15:32

@cristian_v: poti sa ne dai un link ceva? eu am cautat pe net, dar am gasit doar kituri pentru alte masini si pentru tamburi (spate). Cam mult 55 de euro, in RO inseamna ca e mai mult. Eu am luat din Germania etrier refurbished (www.ubd.se) cu 149 EUR.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
cristian_v
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Joi 15-Dec-2005 10:55
Localitate: nantes

Mesajde cristian_v » Mar 13-Iun-2006 17:39

http://www.citroen-auch.com/

Cataloagele lor sunt zero, dar daca ai referinta gasesti orice piesa Citroen.

Poti sa scrii mail si sa le ceri referinta pieselor, raspund destul de prompt

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 14-Iun-2006 10:27

Am fost astazi pe la ATS la cumparaturi. :)
Kitul cu pricina este pentru Xantia si costa ~ 160 RON TVA inclus si se poate aduce, nu e pe stoc. Eventuale detalii va poate da domnul Florin Stanciu, caruia ii multumesc inca o data pentru amabilitatea de care a dat dovada.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

suba
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Mie 04-Ian-2006 11:38
Localitate: cluj-napoca

Mesajde suba » Dum 18-Iun-2006 21:40

Multumesc tuturor pentru informatii. Ieri am fost pe la reprezenta Citroen si am reusit sa gasesc chitul respectiv dupa referinta. Ar trebia sa vina in cca 2-3 sapatamani. O sa va tin la curent daca am resuit sa rezolv problema vibratiilor.


Înapoi la “Citroen Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern