Champion ** Probleme mari **

Forum de discutii generale despre Citroen Xantia. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
saficus
simpatizant
Mesaje: 39
Membru din: Sâm 26-Mar-2005 04:03
Localitate: bucuresti

Champion ** Probleme mari **

Mesajde saficus » Dum 24-Apr-2005 13:54

Cum va spuneam si prin alt post am fost la ei pt revizie mai demult insa cand am vazut preturile practicate am preferat alte serveice-uri.

Acum trebuia sa ma duc la rar cu masina si cum am incercat sa ii arat si lui nicu la intalnire la anumite denivelari se aude un sunet metalic pe spate ca si cum se rupe ceva sau lovesc solul si m-am hotarat sa le fac o vizita. Sunetul se aude sporadic.. deasta nici n-am reusit sa-i arat atunci lui nicu.

Am ajuns la ei pe la 1:30 si l-am gasit doar pe seful lor, care a facut o tura cu mine sa-i arat cum face masina si spre norocul meu masina a facut si omu a bagat-o in service..am mai stat 10min dupa baietii din service care erau la masa...

Cand au terminat m-am pomenit cu doi tineri care nu prea pareau ca stiu ce se intampla pe acolo, mai tarziu sa aflu ca echipa e in franta la specializare...
M-ai era un C3 acolo, unul dintre ei ducandu-se la C3, celalalt la a mea. A ridicat-o si se tot uita impreuna cu seful la rotile din fata, bucsi, amortizoare.. si i-am spus clar ca vreau rezolvata doar problema cu sunetul acela, si sa nu mai piarda vremea aiurea ca am fost deja in service si am verificat-o.

Dupa 5 min in care au tras de tot ce au putut pe sub ea si au pus testerul, s-au dus la C3 si s-au chinuit 30min sa faca stergatorul spate care mergea cand a intrat masina in service si atunci am auzit ca se scuza la respectivul ca are echipa la pregatire in franta.

Revin la masina mea si din foaia de service primita la sfarsit inteleg ca mi-au demontat si montat tija cilindru hidraulica si au schimbat nu stiu ce piulita acolo, inca 15min de lucru.

Iesim cu masina si nu mai face, insa cum va spuneam la inceput e complet aleator, si omu se lauda ca m-a scapat de problema, ca numai el stie sa rezolve problema asta - descoperita de el si baietii lui.

Ok acum factura.. surpriza.. semnez comanda pe care scria D/M tija cilindru hidraulica, si apoi primesc factura de 1019592.. a-ti vazut bine (1milion).
Cer sa vb cu sefu si-mi spune ca e putin.. ca ce am pretentia sa intru in reprezentanta si sa cheltui mai putin de 40E ca e nimica toata..
Ia el comanda, mai completeaza pe ea si eliminat jocuri tija sfera articulatie, si imi arata ca ora de lucru la hidraulica e 700si ceva mii lei si ca au lucrat 1.2 ore.
Adevarul e ca am stat 1.2ore insa numai 20min au lucrat la masina mea si iara raspunsul, ca nu conteaza cat lucreaza el la masina, conteaza cat este trecut acolo ca dureaza operatiunea, ca el o poate face in 5 min chit ca scrie acolo 1 ora.

M-am enervat la culme si am plecat fara sa platesc.
Pe drum am observat ca nici nu a rezolvat nimic, sunetul se auzea in continuare.
Am fost apoi la cauciucuri sa le schimb si am inteles ca dupa cum erau tocite cauciucurile, as avea probleme cu amortizorul, deci s-ar putea ca si sefu de la champion sa-si fi dat seama insa a zis sa mai ia niste bani.

Acum am postat aici ca sa stiti ce va asteapta la Champion si 2 poate aveti sfaturi in leg cu ce pot pati daca nu achit factura, care mi se pare aberanta.

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Dum 24-Apr-2005 18:04

ai putut pleca din service cu factura neplatita si cu toate actele la tine?
de obicei iti opreste talonul...
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Dum 24-Apr-2005 19:14

Din cate stiu eu obligatia ta prin lege este sa achiti factura si abia dupa aceasta poti sa sesizezi OPC-ul sau chiar actionarea in justitie.Este destul de greu sa castigi pt. ca...depinde cum a fost intocmit device-ul in service;adica ce problema are masina si ce s-a rezolvat(asta pe hartii pt. ca in realitate am inteles ca totul este ca la inceput).
Eu as merge inapoi cu capul plecat si as explica ca de fapt cer banii aia pe nimic pt. ca nu au reusit sa diagnosticheze problema;daca fac scandal as incepe cu amenintarile...(cam atat poti sa faci deocamdata pt. ca eu cred ca sunt destul de isteti sa faca hartiile destul de bine astfel ca tu sa nu-i poti acuza;in aproape orice service se intampla asa).

Avatar utilizator
saficus
simpatizant
Mesaje: 39
Membru din: Sâm 26-Mar-2005 04:03
Localitate: bucuresti

Mesajde saficus » Dum 24-Apr-2005 22:12

eu inca nu am talon la masina..

initial mi-a scris secretara numai: D/M tija cilindru hidraulica
si cand am cerut explicatii l-a chemat pe sef care a completat cu: si eliminat jocuri tija sfera articulatie.

pur si simplu am spus ca nu platesc atat si ca ma voi duce la opc, am luat factura si am plecat.. ala vocifera ca ma asteapta sa platesc ca altfel ma gaseste el. Oricum i-am zis ca vreau sa achit cu cardul si cum nu avea echipamentu necesar cred ca deasta m-a lasat si cu factura.

Oricum cred ca m-a lasat pt ca efectiv nu mi-a facut nimic.. doar baietii lui cei noi si nepriceputi si-au pierdut 15min sa-mi schimbe niste piulite.. ca pana la urma atat mi-au facut.

Oricum nu ma intereseaza.. daca plateam stateam io sa alerg dupa el.. asa trebuie sa alearge el dupa mine.. si in caz ca se ajunge la judecata am sa-mi prezint si eu argumentele si am sa fac si spectacol la televizor si cred ca numai asta ii mai trebuie.

Oricum.. baieti aveti grija, mai ales cei cu masini noi.. sa nu va jermaneasca.

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Lun 25-Apr-2005 11:17

Nasol, moment. Mai ales ca, pana acum, eu ii recomandam cu caldura.
Nu stiu cu ce i-ai suparat tu de te-au tratat asa. Ti-am spus, pe mine chiar m-au trimis acasa si mi-au spus sa vin peste inca 10.000Km, desi puteau sa-mi faca revizia si sa-mi ia banii, ca doar pentru aia ma dusesem ultima oara.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 25-Apr-2005 14:06

De observat mentalitatea tipic romanesc: "ca ce am pretentia sa intru in reprezentanta si sa cheltui mai putin de 40E ca e nimica toata". Se pare ca si la ei (adica in afara) si la noi sint de preferat mecanicii independenti, care stiu cu ce se maninca un Citroen, evident.
Si de cind dracu are sfera tije? :evil:
Iar chestia cu lucrat efectiv 20 minute la masina si facturat 1.2 ore... jaf pe fata!!!
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 25-Apr-2005 14:17

suna misto chestia cu eliminat jocuri tija sfera articulatie. e ca si cum ai spune honuit prezoane incuietoare carburator cuzineti. e doar o insiruire de termeni mecanici care suna bine pentru un necunoscator, aproape ca te face sa cazi in admiratie, oooooaaaaaaauuu, si toate astea le-e facut in doar 20 min? coooooooooooolllllllllllll!!!!!!!!!!!!!! deci e teapa, nu exista la masina tija sfera articulatie, exista decit tija, sfera, articulatie, separat, impreuna e egal cu honuit prezoane incuietoare carburator cuzineti. adica cu zero. fugi la opc si zi ca masina ta nu are piesa aia care scrie acolo si ca a scris cuvintele alea ca sa justifice un pret. bafta!
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
editza
pasionat
Mesaje: 157
Membru din: Joi 08-Mai-2003 17:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde editza » Joi 28-Apr-2005 13:34

Si cu asta am eliminat si cel de-al doilea service Citroen. Io am schimbat un modul de injectie la sfatul lor si degeaba. Nu a costat decat 2.000.000 lei.
Ma intreb daca tot exista atatea service-uri de colt de strada cu preturi modeste, de ce nu se gaseste si un mecanic pasionat de citroen sa-si faca o afacere de genu asta????
Ca slava domnului cu documentatie si clientela il ajutam noi :lol:
Iar pentru piese va recomand www.andyspares.com , unde cu o carte de credit se pot comanda aproape orice piese si la preturi ok care se aduc si in timpi record 3-4 zile.
fost posesor Xantia 2.0 16v

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2137
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Joi 28-Apr-2005 15:26

Pasionati suntem, la mecanica ne pricepem (ba chiar si la electronica unii dintre noi) dar nimeni nu are disponibila basculanta cu banii necesari infiintarii unui service. :(

Avatar utilizator
nero
pasionat
Mesaje: 255
Membru din: Mie 16-Mar-2005 17:14
Localitate: Bucuresti

Mesajde nero » Joi 28-Apr-2005 16:07

Un service auto e o afacere foarte profitabila, mai ales daca se bazeaza pe seriozitate. Parerea mea e ca daca va pricepeti ar trebui sa va ganditi serios la chestia asta (si nu numai pentru Citroen).

Ca exemplu, taica-miu isi facuse un mini-service in curte (binenteles slab dotat) mai mult pentru prieteni decat pentru bani. In cateva luni era coada de masini pana la coltul strazii (si coltul strazii nu e aproape :))
[b:b162e590d3][size=8:b162e590d3]C4 1.6HDi '05[/size:b162e590d3][/b:b162e590d3]

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 28-Apr-2005 17:21

Din fericire nu e dracul asa negru. Exista printre noi fie mecanici (Cristi Stan de la Ploiesti), fie pasionati (Catalin din Bucuresti si Marian de la Buzau).
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
editza
pasionat
Mesaje: 157
Membru din: Joi 08-Mai-2003 17:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde editza » Joi 28-Apr-2005 17:58

Intrebarea e : Exista printre noi cineva doritor sa inceapa o afacere de genul asta (indeajuns de cunoscator in materie)?
Pentru ca daca raspunsul este pozitiv totul se poate reduce la un simplu calcul pe hartie
O alta intrebare la care cred ca s-au gandit destui: Cati bani ati pierdut pana acum folosind serviciile "celor specializati" cati bani mai aveti de gand sa cheltuiti astfel ?

Imi permit sa va raspund eu mai intai. In jur de 2000 de euro in mai putin de un an. Daca nu ajungea de un elevator second hand de niste scule sigur.
fost posesor Xantia 2.0 16v

Avatar utilizator
nero
pasionat
Mesaje: 255
Membru din: Mie 16-Mar-2005 17:14
Localitate: Bucuresti

Mesajde nero » Joi 28-Apr-2005 22:58

Din fericire o astfel de afacere se poate incepe de la zero cu reparatii mai simple, si avansezi pe parcurs.
[b:b162e590d3][size=8:b162e590d3]C4 1.6HDi '05[/size:b162e590d3][/b:b162e590d3]

Avatar utilizator
Ford_V6
pasionat
Mesaje: 469
Membru din: Dum 26-Dec-2004 13:49
Localitate: Ploiesti/Bucuresti

Mesajde Ford_V6 » Vin 29-Apr-2005 06:11

eu vreau demult sa incep o astfel de afacere . . . . din pacate nu am un spatiu . . . . daca cineva are un spatiu . . . . eu sunt dispus sa fac o treaba . . .sa bag niste banuti :wink:

cristi
simpatizant
Mesaje: 35
Membru din: Vin 04-Mar-2005 10:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristi » Vin 29-Apr-2005 09:37

Dupa cum probabil stiti, Cristi Stan de la Ploiesti e pe cale sa finalizeze o actiune de genul asta. Din cate am inteles, mai are doar de intocmit niste acte si de facut rost de formulare pt nu stiu ce :D. De la el am inteles ca nu mai e mult pana o sa dea facturi. Problema e ca e la Ploiesti (pt mine nu e asa de grav), locul nu e foarte mare (e practic o portiune din curtea si casa lui).. si din cate am vazut, omul e destul de aglomerat. Daca vreti, va tin la curent, pentru ca dupa Paste o sa mai trec in mod sigur pe la el.
Alt "service de incredere" eu nu stiu in afara de Cristi Stan.. si incep sa ma cam "sperii" cand aud chestii despre ats si champion (si multe alte service-uri).


Înapoi la “Citroen Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11709
    Cel mai nou membru csty41