Ajuuuuutooooor

Forum de discutii generale despre Citroen Xantia. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

lorix
simpatizant
Mesaje: 63
Membru din: Sâm 31-Ian-2009 21:21
Localitate: Targoviste

Ajuuuuutooooor

Mesajde lorix » Sâm 07-Mar-2009 22:58

mari probleme s-au pus pe capul meu in ultima vreme,si anume,am fost cu masina la rar unde ai nostri dragi romani au considerat ca masina mea Xantia 1,9 td este noneuro,dupa ce,ca masina avea si suspensia blocata pe fata (nu mai lansa deloc asa cum am mai descris in alt topic lansat fara ai gasi rezolvarea, astazi in timp ce ma deplasam incet (30-40 km/h) mi s-a spart conucta de servo care intra in pompa si am ramas si fara ulei lhm,am adus-o tractata,imi poate da si mie cineva ce solutie sa mai iau.Voi explica cu deamanuntul tot procesul pana in momentul sprgeri conductei: suspensia fata bloata brusc,becuri in bord s-au aprins mai des,spatele normal, fara probleme,in momentul ce o dadem pe treapta cea mai de sus spatele se ridica dar f tarziu, dupa comanda actionata, fara sa se ridice si fata.si dupa simptomele descrise care ar fi cauza si cum se poate remedia si daca nu cer prea mult la cat se poate duce o astfel de reparatie.Cu stima sp sa nu plictiesc cu aceste randuri.
Am dat tusesa si sper ca nu am luat junghiul

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Dum 08-Mar-2009 00:32

daca s-a spart conducta, se poate inlocui, nu este mare lucru. pune anunt la vanzari cumparari si cred ca ai sa gasesti repede.
acum... daca era pe burta si nu se mai ridica deloc, cel mai posibil este sa ai probleme cu pompa hidraulica (imi aduc aminte de topicul celalalt, dar nu mai retin ce si cum exact), dar, este la fel de posibil sa fie o problema la disjunctor, mai ales ca acum ti s-a spart conducta de la pompa. ai pompa cu 1 sau cu 2 iesiri? (cate tevi pleaca din ea). mai mult de atat nu stiu ce sa spun, esti prea departe de mine ca te ajutam cu placere.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Dum 08-Mar-2009 00:35

vezi ca ti-am dat si un PM
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Dum 08-Mar-2009 09:53

conducta se schimba. Ai grija sa amorsezi pompa pt ca nu cred ca se va ridica fara sa pui ulei in ea si furtun.Si eu zic ca gasesti conducta. De xantia chiar gasesti piese usor fata de alte modele de citroen.
Dar sa sa stii ca nu s-a spart chiar din senin conducta..a...si verifica sa fie prinsa in colierele originale apropo..
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Dum 08-Mar-2009 12:56

cred ca masina ta necesita mai mult decat atata.
Eu zic sa faci o verificare a TUTUROR conductelor de lhm (tur si retur). Daca ti s-a spart conducta aia, ar trebui sa iti dea de gandit: nu s-a intretinut masina ca la carte. Conducta aia nu e mare chestie pentru ca o schimbi si gata, problema e ca daca iti face chestia asta la drum lung, ai pus-o. te costa tractarea mai mult decat te-ar costa inlocuitul tuturor tevilor de lhm din masina.
"If in doubt, flat out!"

lorix
simpatizant
Mesaje: 63
Membru din: Sâm 31-Ian-2009 21:21
Localitate: Targoviste

Mesajde lorix » Dum 08-Mar-2009 15:09

Ca raspuns la ce ati spus mai sus pompa este cu doua iesiri,directia merge chiar foarte usor inainte de a se pierde lichidul hidraulic, azi cand am desfacut conducta am constata ca ea nu este deloc fisurata doar ca nu este ermetica si indiferent de cat as strange-o,oare ii lipseste vreo ,garnitura poate fi conducta infiletata direct in pompa fara vreo garnitura, cu farnele nu am avut deloc probleme,si banuiesc ca atata timp cat nu se stie exact problema de unde este nu voi sti nici cat ma costa.
Am dat tusesa si sper ca nu am luat junghiul

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Dum 08-Mar-2009 15:54

si eu am patit ceva de genu... mi s-a dus(sectionat) garnitura de la conducta si am pierdut instantaneu tot uleiul! conducta era intacta.
cred ca garnitura ti-a ramas in pompa. Uita-te! Posibil sa se fi rupt..e o mare posibilitate.

@mbc - ar fi o treaba daca ai putea sa o remorchezi..dar faza e ca iti trebuie platforma! Eu am mers si cu ea pe burta incet cu a 2-a si cu mare gija sa nu pierd tobele...
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Dum 08-Mar-2009 21:33

la pompa cu 2 iesiri, din ce stiu eu nu mai sunt garnituri. poate ma insel....
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Dum 08-Mar-2009 21:56

da,acea pompa nu are garnituri.
si o informatie posibil utila: intrarea in conjunctorul de la xantia din 2000 (teava cu olandeza de 12) nu are garnitura de cauciuc dar are o altfel de garnitura din metal.in plus filetul la aceea teava este mai fin ,din aceasta cauza nu se poate monta un conjunctor de bx de exemplu daca e necesara inlocuirea lui.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!


Înapoi la “Citroen Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib