Ajutor la nmatriculare sau reexport

Forum de discutii generale despre Citroen Xantia. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Diana Andrasoni
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Vin 10-Feb-2006 12:37
Localitate: Cluj

Ajutor la nmatriculare sau reexport

Mesajde Diana Andrasoni » Vin 10-Feb-2006 12:46

Am cumparat o xantia superba din Austria. Era pe listele RAR, dar când am ajuns cu ea la Cluj, se pare ca nu are Euro 3. Sunt foarte necajita.
Stie cineva vreun talon de xantia pentru recarosare, care ar fi procedura sau ce e de facut?
Merci anticipat.

cit16v
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Mie 12-Noi-2003 22:32
Localitate: Bucuresti,Rm.Valcea

Mesajde cit16v » Vin 10-Feb-2006 13:19

Buna!
Din ce an este Xantia si ce motor are;
Din cate stiu eu, de la RAR bucuresti, nu poti inmatricula decat Xantia Hdi si 1.8 16v cu codurile motor rhz, rhy si lfy, numai daca este fabricata in a 2-a jumatate a anului 2000, cel mai bine 2001.Si eu am trecut prin acceasi problema si abia am reusit sa aflu aceasta informatie...Cei de la RAR au 2 cataloage referitor la Xantia..Unul din 2001 si unul din 2002.Cel din 2001 se refera la xantiile de pana in 2000 si nu au euro 3 si celalalt la cele fabricate din a 2 a jumatate a anului 2000 si 2001 si au euro3.
Mie mi se pare cam ciudat felul cum lucreaza cei de la RAR, daca nu chiar neprofesional...
Dar poti sa mai incerci si la alte sucursale RAR, poate reuseti cumva...[/b]

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Vin 10-Feb-2006 13:25

Pentru recarosare iti trebuie o masina intreaga, nu doar talon.
Trebuie sa te duci cu masina imatriculata la RAR impreuna cu actele celor doua masini. La RAR iti fac identificarea masinii imatriculate.
Masina imatriculata trebuie sa fie mai veche decat cea adusa din Austria si trebuie sa aiba acelasi tip de caroserie adica nu merge berlina recarosata cu break.
Depui o cerere de recarosare la RAR si astepti raspunsul. La mine a durat 1 luna. NU cumperi masina pana nu ai acordul de recarosare.
Daca obtii Acordul de recarosare, te apuci de treaba adica muti motorul masinii imatriculate pe cea adusa din Austria.
Atentie! Aceasta operatie trebuie sa fie facuta intr-un service autorizat pentru recarosari pentru marca si MODELUL respectiv.
Acest service iti va inmana o hartie oficiala, pe un formular special, adresat catre RAR in care scrie ca a efectuat recarosarea auto seria cu caroseria seria.
In momentul cand te vei prezenta la RAR pentru omologarea recarosarii, adica trecerea seriei noi in CIV, automat vor face si ITP. Vei avea nevoie de CIV-ul masinii imatriculate, de chitanta vamala cu care ai achitat vama pt masina din Austria precum si factura originala a masinii.
Daca treci de aceasta etapa, la Politie vei avea nevoie de chitanta vamala, de factura in original si de numerele straine ale masinii. Daca masina a fost adusa pe platforma vei avea nevoie de copie dupa formularul de tranzit vamal sau declaratie vamala. In mod normal acest document ramane la vama in momentul cand platesti vama si nu este simplu de obtinut o copie.
Daca nu te-am descurajat complet, mai trebuie sa tii cont ca s-ar putea ca RAR-ul sa nu vrea sa iti faca recarosare daca masina imatriculata este in stare buna. Am auzit ca mai nou se aproba recarosari doar daca vechea masina este distrusa in proportie de 80%.

Bafta!

Avatar utilizator
cristian_v
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Joi 15-Dec-2005 10:55
Localitate: nantes

Mesajde cristian_v » Vin 10-Feb-2006 17:46

mi s-a facut rau doar cand am citit cate trebuie facute...

scozmin
pasionat
Mesaje: 105
Membru din: Joi 21-Oct-2004 20:56
Localitate: bucuresti

Mesajde scozmin » Vin 10-Feb-2006 18:26

cit16v scrie:Dar poti sa mai incerci si la alte sucursale RAR, poate reuseti cumva...[/b]

aceeasi recomandare o fac si eu Dianei; incearca alt RAR in alt oras
xsara mea din martie 2000 (cumparata sh din germania) aproape mi-au respins-o la bucuresti in timp ce la pitesti au dat ok-ul fara sa se gandeasca prea mult
e drept ca eu am verificat cu nota de constatare inainte sa cumpar masina.
Bafta

Avatar utilizator
Teo-Onesti
pasionat
Mesaje: 514
Membru din: Lun 11-Apr-2005 13:46
Localitate: Onesti(Bacau)

t

Mesajde Teo-Onesti » Sâm 11-Feb-2006 19:12

Te sfatuiesc sa mai ai rabdare vreo cateva luni pentru ca in curand vom putea inmatricula orice masina adusa din "afara"...si sa-i bagi in p.... mamii lor pe astia de la RAR cu toate conditiile lor cu tot!N-are rost sa cheltui cu inmatriculatul inca o data cat ai dat pe masina...

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Sâm 11-Feb-2006 22:36

cristian_v scrie:mi s-a facut rau doar cand am citit cate trebuie facute...


:lol: :lol: :lol:

pai daca ti s-a facut rau numai citindu-le, Eugen ce sa mai zica, ca el a trecut prin ele ? (de aia le stie asa bine)
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

Avatar utilizator
cristian_v
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Joi 15-Dec-2005 10:55
Localitate: nantes

Re: t

Mesajde cristian_v » Dum 12-Feb-2006 11:22

Teo-Onesti scrie:Te sfatuiesc sa mai ai rabdare vreo cateva luni pentru ca in curand vom putea inmatricula orice masina adusa din "afara"...si sa-i bagi in p.... mamii lor pe astia de la RAR cu toate conditiile lor cu tot!N-are rost sa cheltui cu inmatriculatul inca o data cat ai dat pe masina...


Chestia asta o sa fie imediat dupa aderare la UE? De obicei chestiile administrative se amana inca multa vreme...


Înapoi la “Citroen Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern