Ce anvelope sa folosesc?

Forum de discutii generale despre Citroen Xantia. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
iussy
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Vin 10-Feb-2006 23:13
Localitate: Bucuresti

Ce anvelope sa folosesc?

Mesajde iussy » Mar 25-Apr-2006 20:53

Ce alegeti intre Montana all season si Good Year summer R2 (parca asa se scrie)???Evident ca, pentru acum!

sosorin
simpatizant
Mesaje: 88
Membru din: Mar 25-Apr-2006 20:23
Localitate: Bucuresti

Mesajde sosorin » Mar 25-Apr-2006 21:54

daca iti permiti alea special pt vara(goodyear) merita...asta daca ai si set de iarna...daca nu...ia montana si mergi cu ele all year long.Succese

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Mar 25-Apr-2006 22:02

Forget Montana! Am avut eu pe Cielo si nu am stiut cum sa scap mai repede de ele. Le-am donat unui membru de pe forum. Sunt foarte tari si-ti rup spatele. Ai senzatia ca nu mai ai suspensii si nici franele nu mai tin la fel. Cat a fost masina in garantie m-am dus de vreo 3 ori in Service sa-mi verific suspensiile. Eram ferm convins ca sunt duse. Situatia s-a schimbat radical cand am trecut pe Michelin.

Avatar utilizator
dan marin
pasionat
Mesaje: 116
Membru din: Sâm 07-Ian-2006 00:44
Localitate: bucuresti

Mesajde dan marin » Mar 25-Apr-2006 23:42

sint foarte proaste montana,se pling multi de ele;am um prieten care a schimbat rulmentii din cauza lor!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 26-Apr-2006 08:23

Forget Montana :!: Sint extrem de dure, zgomotoase, inconfortabile si pierd aderenta foarte usor.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
iussy
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Vin 10-Feb-2006 23:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde iussy » Mie 26-Apr-2006 09:52

Tocmai am primit un set de amvelope goodyear....Asa ca am sa ascult sfatul vostru!
Va multumesc!

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 01-Mai-2006 17:02

am descoperit cu placere performantele anvelopelor sava. cred ca e o buna varianta/solutie low budget
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Lun 01-Mai-2006 19:38

Nu pricep legatura intre Montana si Good Year.
Dece nu ai scrisMontana-Sava-Kormoran?
Sau Goodyear-Firestone-Pirelli
Sau Michelin-Bridgestone-Continental?
Cam astea sunt proportiile.Sfatul meu: orice ar fi:MICHELIN! fara drept de apel!

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Lun 01-Mai-2006 19:49

Imi pare rau sa te contrazic, dar Michelin nu mai e ce a fost. Sau, cel putin la nivel midle si low price. Pot sa-ti spun, de exemplu, ca gumele mele de iarna, Kleber Krisalp HP (care sunt tot sub licenta Michelin, e adevarat, dar mai ieftine) sunt muuuult mai bune ca Michelin Alpin2 (Atentie! NU Pilot Alpin care e alta categorie de pret si calitate). La fel e cu Michelin Energy in comparatie cu alte firme gen Continental, Goodyear, Toyo...
Trebuie despartit foarte clear segmentul de piata. Putin isi vor pune, de exemplu, Pilot Primacy pe Bx (fara nici o intentie de a jigni pe cineva...nu de alta dar s-a mai luat lumea de mine ca vreau sa epatez cu banii), in conditiile in care un singur cauciuc ajunge la 6-7 mil. Cu banii astia, marea majoritate isi "incalta" masina si de vara si de iarna.

cit16v
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Mie 12-Noi-2003 22:32
Localitate: Bucuresti,Rm.Valcea

Mesajde cit16v » Sâm 10-Iun-2006 10:10

Scriu in acest topic pentru a nu mai deschide unul asemanator.
Vreau sa-mi schimb cauciucurile cu unele mai late.

Am vazut la Carfour o oferta la 3 cumparate primesti unul gratis + montaj si echilibrare gratuita.
Este vb de cauciucuri bridgestone.Ce parere aveti de acesta marca;eu am pe masina pe fata continental si pe spate michelin, de 185/65/r15 88T.As vrea sa pun de 205/60 r15 sau de 215/50 r16.
Insa nu prea stiu cum sunt bridgestone astea... :) sau sa raman pe michelin?

Merci

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Sâm 10-Iun-2006 10:54

NU BRIDGESTONE
Dupa ~3 ani pe vectra, in care nu am avut pene sau taieturi majore (in schimb am avut pana la 2 luni dupa ce am luat masina), s-au desprins rizurile de pe anvelopa la o frana puternica (caine :lol: a avut zile dar in schimb cauciucul nu).Cand le-am schimbat la IPSO parca, baietii de acolo le-au dus direct la containerul de gunoi (ori o fi fost manevra, ori chiar le-au considerat asa de proaste ca au zis ca-s de aruncat).Acum am BF Goodrich Profiler si :supz: Daca le gasesti sub Michelin ca pret le recomand.Daca nu, Michelin mi se par cele mai bune.
Cosmin
high energy music expression

cit16v
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Mie 12-Noi-2003 22:32
Localitate: Bucuresti,Rm.Valcea

Mesajde cit16v » Sâm 10-Iun-2006 14:16

de Dayton ce stiti?Sunt la 290 de roni la carf(205/60/r15) si la 3 cumparate e unul gratis;cu aprox 9 mil iti faci toate 4 cauciucurile.Ce zicieti se merita, sau mai bine mai pun ceva si merg pe michelin(ceva asta sa nu fie prea mult :) )

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Sâm 10-Iun-2006 20:03

Mai bine mai astepti sau mai pui bani si iti iei Michelin. Diferenta e prea mica, Michelin e o marca de top de dayton n-am auzit.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
gabi caragea
pasionat
Mesaje: 531
Membru din: Mar 21-Iun-2005 14:00
Localitate: bucuresti

Mesajde gabi caragea » Dum 11-Iun-2006 01:28

eu am cumparat de la autozone din aviatie VIKING sunt gama economica de la continental si sunt foarte bune cred ca mai au si acum oferta de 3+1 gratis bucata este 1.9 mil au performante foarte bune la frinare si umezeala probate si la 160 km/h nu uruie nu vibreaza ced ca am facut o alegere buna incerca si tu

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Dum 11-Iun-2006 03:20

Vad ca toata lumea recomanda Michelin. Ok, dar cate masini au asa ceva?
Eu zic sa recomandati in trepte de acceptabilitate, ca nu toti pot cumpara Michelin, din motive de bani sau cine mai stie de ce.
Si mai e ceva. Daca gasesti un cauciuc bun la oferta, ce faci, ii dai cu piciorul numai pt ca nu e Michelin?
Cred ca trebuie facuta o ierarhie, asa e corect. Desigur, in varf poate sta M, dar ne intereseaza si ce e sub varf...


Înapoi la “Citroen Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187669
    Total subiecte 18617
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11704
    Cel mai nou membru wilson