Ingrijire bord

Forum de discutii generale despre Citroen Xantia. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Ingrijire bord

Mesajde MisterClaude » Joi 12-Sep-2013 17:24

Salut colegi,

M-a pus naiba acu vreo 2 saptamani sa-mi cumpar un spray cu silicon de bord de la Kaufland.
Initial am uitat de el, dar zilele trecute am pulverizat sanatos pe bord si am sters cu o carpa moale. Rezultatul: un bord lucios de-ti ia ochii. Zici ca-i dacie "tunata" de vreun cocalar dubios. Si am mai dat si 20 ron pe flaconul-minune... o chestie obscura pe care scrie numai in ungureste.

Partea buna e ca a curatat bordul si ca are efect anti-static, dar partea proasta e ca luceste al naibii... nu-mi place cum arata. Iar ziua se reflecta in parbriz si imi scade vizibilitatea.

Voi ce solutie recomandati pentru ingrijit bordul, ca sa-l fac inapoi mat, si totusi sa-l protejez / sa nu se puna praful pe el ?

Multumesc.
Web design profesionist.

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Joi 12-Sep-2013 20:02

Si eu tot la fel :lol: , am luat spray cu silicon de la o benzinarie si luceste de iti ia ochii, mai rau este ca se reflecta in parbriz si nu prea mai vezi.
Ca sa il cureti foloseste solutie de curatat geamuri dar sa fie fara alcool...oricum dupa asta se matuieste si se albeste.
Ca silicon recomand cel albicios...ca o smantana (ca sa nu zic altceva :lol: ), se gaseste la tub..e vreo 10 lei unul. Asta face bordul sa luceasca dar nu tare, nu are efect antistatic si nici miros.

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Joi 12-Sep-2013 20:25

kady28 scrie:Si eu tot la fel :lol: , am luat spray cu silicon de la o benzinarie si luceste de iti ia ochii, mai rau este ca se reflecta in parbriz si nu prea mai vezi.
Ca sa il cureti foloseste solutie de curatat geamuri dar sa fie fara alcool...oricum dupa asta se matuieste si se albeste.
Ca silicon recomand cel albicios...ca o smantana (ca sa nu zic altceva :lol: ), se gaseste la tub..e vreo 10 lei unul. Asta face bordul sa luceasca dar nu tare, nu are efect antistatic si nici miros.


Nu dau cu solutie de curatat geamurile, ca se albeste, dupa cum ai spus si tu. Plus ca am impresia ca deterioreaza materialul.... il usuca asa si il crapaceste.
Cat despre siliconul ala albicios... o sa-l caut prin magazine. Dar daca n-are efect antistatic si mai si luceste... slabe sanse .

Multumesc de sfaturi :))
Web design profesionist.

Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

Mesajde autoclasic » Joi 12-Sep-2013 20:48

Siliconul nu curata suprafata, se impregneaza in toti porii si mizeria din structura materialului, ca luceste este adevarat dar bine nu-i face. Profesionistii in domeniul cosmetizarii evita folosirea siliconului ,in schimb exista solutii foarte bune pentru curatat suprafetele de plastic,vinilin,piele sau altele de genul asta,cautati solutia de la Flowey- General Cleaner in flacon cu pulverizator manual,asta daca vreti sa aveti in fata aspectul original ,curat al bordului :)

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Joi 12-Sep-2013 21:01

autoclasic scrie:Siliconul nu curata suprafata, se impregneaza in toti porii si mizeria din structura materialului, ca luceste este adevarat dar bine nu-i face. Profesionistii in domeniul cosmetizarii evita folosirea siliconului ,in schimb exista solutii foarte bune pentru curatat suprafetele de plastic,vinilin,piele sau altele de genul asta,cautati solutia de la Flowey- General Cleaner in flacon cu pulverizator manual,asta daca vreti sa aveti in fata aspectul original ,curat al bordului :)


Multumesc de pont.
O idee despre unde sa caut ? Se gaseste in supermarketuri, sau doar in magazine specializate?
Si daca tot veni vorba... cam cat ar costa :D
Web design profesionist.

Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

Mesajde autoclasic » Vin 13-Sep-2013 10:32

http://www.gliana.ro/racing.html acesta este linkul importatorului,vad ca s-a schimbat putin ambalajul,este vorba de RAC4-RACING General Cleaner,cand mi-am luat eu, ambalajul era putin diferit,eticheta de pe el ,dar continutul este acelasi, pretul in jur de 20 de lei din ce-mi amintesc eu :) , extrem de buna este si spuma activa de la NIGRIN in spray,asta se gaseste in magazinele praktiker din toata tara

uite un link pentru spuma activa
http://www.diov.ro/cumpara/spray-univer ... ie-6102989


Înapoi la “Citroen Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187679
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS