Problema incuietoare + Hidraulic spate

Forum de discutii generale despre Citroen Xantia. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

ddesign
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mar 06-Ian-2015 18:41
Localitate: Cluj-Napoca

Problema incuietoare + Hidraulic spate

Mesajde ddesign » Mie 07-Ian-2015 15:49

Salutare tuturor.
Am observat si eu, acum ca a venit gerul, nu mai ridica spatele la Xantia 1,8 benzina. Asta in ultima saptamana cum au fost frigurile ce au fost si nu am folosit-o mai deloc din cauza unei defectiuni inca necunoscuta.
Cat despre incuietoare, are momentele ei, bag cheia si se invarte in gol, fara nici un semn ca ar inchide sau deschide masina. Dupa cateva incercari (cel putin 10), masina se inchide si se deschide din cheie.
Stie careva care-i cauza si ce ar trebui facut pentru ambele probleme?
Mersi mult.

Mexik
pasionat
Mesaje: 1334
Membru din: Dum 12-Oct-2008 10:01
Localitate: Brasov
Masina: Citroen c5 hdi
2: Vw t5-2.5tdi
3: Chrysler Grand voyager

Mesajde Mexik » Joi 08-Ian-2015 12:39

ca nu se mai ridica spatele daca ai noroc ti-a sarit tija de plastic de la corectorul de inaltime

ddesign
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mar 06-Ian-2015 18:41
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde ddesign » Joi 08-Ian-2015 15:56

Mexik scrie:ca nu se mai ridica spatele daca ai noroc ti-a sarit tija de plastic de la corectorul de inaltime


si daca sunt mai ghinionist ce are? se poate umbla cu ea in pozitia in care e fara sa-mi fie frica ca pica de tot?

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Joi 08-Ian-2015 20:20

Foloseste o groapa sau un elevator. Daca a sarit plasticul alb e usor de rezolvat dar dai cu niste spray de curatat franele si apoi cu wd40 pe la parghiile corectorului ca alea daca se intepenesc nu mai lucreaza cum trebuie.
https://www.youtube.com/watch?v=5eqxAyNW4YA

ddesign
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mar 06-Ian-2015 18:41
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde ddesign » Lun 12-Ian-2015 09:22

Bun ... Problema cu spatele s-a rezolvat. Cred ca de la frig ceva nu i-a mai placut.
Acum cum a urcat putin peste 0 grade a urcat si spatele la masina.
Ramane problema cu sistemul de inchidere.
Are careva ceva idei in legatura cu problema asta?

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Lun 12-Ian-2015 11:09

Daca și-a revenit singura, cel mai probabil, sistemul de comanda de pe puntea spate se gripeazĂŁ. Ar fi bine, când se ĂŽncĂŁlzește vremea, sĂŁ-l dai jos si sĂŁ-l cureți.
În ceea ce privește ĂŽncuietoarea, partea mobila a acesteia (unde sunt montate verturile) se uzeazĂŁ in vârf. Se rezolva cu schimbarea acesteia.

ddesign
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mar 06-Ian-2015 18:41
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde ddesign » Mar 13-Ian-2015 15:29

MARIAN scrie:Daca și-a revenit singura, cel mai probabil, sistemul de comanda de pe puntea spate se gripeazĂŁ. Ar fi bine, când se ĂŽncĂŁlzește vremea, sĂŁ-l dai jos si sĂŁ-l cureți.
În ceea ce privește ĂŽncuietoarea, partea mobila a acesteia (unde sunt montate verturile) se uzeazĂŁ in vârf. Se rezolva cu schimbarea acesteia.

si asta sa fie cauza pentru care joaca cheia in gol? ca are si momente cand o prinde si se inchide si deschide

VALY giurgiu
pasionat
Mesaje: 297
Membru din: Sâm 13-Mar-2010 23:32
Localitate: giurgiu

Mesajde VALY giurgiu » Mar 13-Ian-2015 22:58

Asa am patit si eu cu incuietorile, incuia si descuia cand vroia. Rezolvarea am remediato cu o inchidere cu telecomanda,inchidere centralizata exista pe masina,cumperi doar modulul cu telecomanda,la mine are vreo doi ani de cand am montat-o si nu am mai avut probleme de genul sa stau pe la usa.Alegerea iti apartine.

lotibiro
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Dum 22-Mar-2015 19:03
Localitate: mihai viteazu

Mesajde lotibiro » Dum 22-Mar-2015 19:09

Buna ce modul ai vreau sa pun si eu la citroen xantia ?


Înapoi la “Citroen Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern