Cu Xantia la ATS sau cum sa ramai si **** si cu banii luati

Forum de discutii generale despre Citroen Xantia. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
editza
pasionat
Mesaje: 157
Membru din: Joi 08-Mai-2003 17:04
Localitate: Bucuresti

Cu Xantia la ATS sau cum sa ramai si **** si cu banii luati

Mesajde editza » Vin 11-Mar-2005 12:46

Povestea este cam asa: m-am hotarat sa tratez cu "seriozitate" problema mai veche a masinii si anume suspensia rigida. Am apelat la celebrul deja service din pipera. Concluzia: 2 sfere fata + 1 sfera spate + computer suspensie. Termen 3 luni. OK. Am asteptat si am platit. Surpriza masina are exact aceleasi probleme si in plus inca un simptom ciudat cind se incalzeste motorul masina incepe sa trepideze la relanti, si am un martor luminos in bord (cel cu motorul desenat pe el).
Am revenit la acesti meseriasi cu mare scandal. In doua zile s-a remediat o problema care m-a costat timp de 1 an juma in jur de 1000 de euro si peste 40 telefoane si ore de stat prin service: supapa infundata.
Stiati ca ATS-ul are computere pentru diagnosticat suspensia.
Daca te duci sa-ti faci o verificare a suspensiei nu pupi asa ceva. Daca faci scandal iau baietii manualu si se apuca de treaba.
Concluzie daca duci masina la ATS ai mult mai multe sanse sa o iei de acolo stricata decat reparata. Ha si te mai costa si bani.

Daca ma poate indruma cineva inspre un loc (ma feresc sa pronunt service) unde sa rezolv problema cu trepidatiile le relanti ar fi excelent. Cred ca este o problema de injectie. La ATS mi-au spus ca s-ar putea sa fie o "supapa arsa" ...io n-am auzit de asa ceva si oricum am vazut cat costa la ei treba asta cu "s-ar putea".
fost posesor Xantia 2.0 16v

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Vin 11-Mar-2005 13:19

O sa zica lumea ca ma plateste Radu Dumitrescu sa-i fac reclama, dar, deocamdata e singura alternativa buna la ATS pentru masinile mai noi.

Avatar utilizator
editza
pasionat
Mesaje: 157
Membru din: Joi 08-Mai-2003 17:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde editza » Vin 11-Mar-2005 14:05

Am vorbit cu Dl. Radu si ma duc dupa-amiaza sa vedem ce e de facut.
fost posesor Xantia 2.0 16v

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Vin 11-Mar-2005 14:30

Bafta!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 11-Mar-2005 14:30

Adica baietii au instrumentele de verificare a suspensiei hidraulice, dar nu le folosesc si prefera sa diagnosticheze dupa ureche si evident dau verdicte false si golesc buzunarele clientului? Incredibil, absolut incredibil! Pentru o supapa care in cel mai rau caz putea fi inlocuita, sa te faca sa scoti peste 1000 de euro, sa dai telefoane peste telefoane si sa omori o gramada de neuroni... Pun pariu ca nu o fac de capul lor, e o politica la nivel de firma.
Si mai trist e ca situatia nu e singulara, practic in toate service-urile de firma sau de colt de strada exista cam aceeasi situatie.
Editza, macar ti-au dat piesele asa-zis defecte inapoi?
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
editza
pasionat
Mesaje: 157
Membru din: Joi 08-Mai-2003 17:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde editza » Vin 11-Mar-2005 14:46

Da am un computer de suspensie hidractive II 2 sfere fata si un centrala spate.
Dar cea mai tare faza, acum ca am incheiat relatia cu ATS-ul, e urmatoarea:
Schimb piesele conform celor spuse de meseriasi/ constat ca nu e nimic schimbat in comportamentul masinii si revin. La intrebarea De ce mama dracului am dat banii pe computer daca nu asta era problema?... vine raspunsul: "Eddie intelege-ma si pe mine Cutarica este singurul mecanic care cum apare ceva nou pleaca in Franta la specializare daca nici in el nu am incredere atunci in cine. Daca el a zis ca e computeru atunci asta e."
E fabulos!!!!!
Sunt si prosti .
Daca schimbau computeru si desfundau si supapa muream cu totii si nu stiam nimic.
fost posesor Xantia 2.0 16v

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Vin 11-Mar-2005 15:46

ai putea sesiza opc-ul pe chestia asta, dar nu cred ca mai ai chef de scandal...
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Vin 11-Mar-2005 16:30

Draku scrie:ai putea sesiza opc-ul pe chestia asta, dar nu cred ca mai ai chef de scandal...


L-am sesizat eu acu' 2 saptamani si degeaba. Cu "anumite" firme nu se pune nimeni. :evil:

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Vin 11-Mar-2005 17:14

Cred ca sonda lambda e vinovata.

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Vin 11-Mar-2005 18:00

adytzu scrie:
Draku scrie:ai putea sesiza opc-ul pe chestia asta, dar nu cred ca mai ai chef de scandal...


L-am sesizat eu acu' 2 saptamani si degeaba. Cu "anumite" firme nu se pune nimeni. :evil:


termenul legal pentru a primi raspuns este de 30 de zile
si probabil ca ai dreptate in legatura cu "anumite" firme....
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

Tavi Dumitru
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Joi 10-Mar-2005 11:22
Localitate: Bucuresti

Mesajde Tavi Dumitru » Lun 14-Mar-2005 09:18

Si eu am o problema tot cu relantiul la xantia mea si m-am hotarat sa ma duc sa incerc si lla Champion in Bucurestii Noi, poate sunt ei mai destepti.
bafta

scozmin
pasionat
Mesaje: 105
Membru din: Joi 21-Oct-2004 20:56
Localitate: bucuresti

Mesajde scozmin » Mie 16-Mar-2005 02:23

editza scrie:Daca schimbau computeru si desfundau si supapa muream cu totii si nu stiam nimic.

mi-a placut afirmatia asta
din pacate situatia e trista... :(


Înapoi la “Citroen Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern