Restaurarea 2 CV Suceava

aici ne laudam!

Moderator: Echipa Tehnica

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Mar 13-Iul-2010 07:34

Sincer Adi...nu stiu daca suntem normali sau nu...DAR ceea ce sunt convins in sufletul meu este ca avem ceva in plus fata de ceilalti: pasiunea pentru lucruri frumoase si rare(in zilele noastre)! Unii dintre oameni au alte valori de evaluare a criteriului de "FRUMOS".

Este o vorba:"nu este frumos ce este frumos;e frumos ce imi place mie!". Moda "plasticului"(vezi masinile din ziua de azi!) acapareaza foarte multi din semenii nostri. Sunt convins ca fiecare dintre noi are in familie o masina mai noua, sau cel putin isi doreste una. Important, cred eu, este sa mai privim din cand in cand si in urma, sa apreciem lucrurile frumoase si daca nu suntem capabili sa le pastram sau sa ne ocupam de ele, macar sa avem puterea de a le salva sau de a gasi pe cineva care are aceasta posibilitate.
Mi-ar fi placut si mie nespus de mult sa am timpul necesar si puterea financiara sa restaurez acest 2cv. Nu a fost posibil si din acest notiv m-am zbatut sa gasesc un OM care sa poata face acest lucru. Mi-ar fi fost si mie foarte usor sa nu imi pese de aceasta masina si daca eu nu pot sa o restaurez sa o las in voia sortii...adica la fier vechi. Am preferat sa o salvez pentru ca satisfactia mea e mult mai mare acum cand vad cum renaste din priceperea si din eforturile voastre si cand stiu ca am contribuit si eu la salvarea ei in proportie de 1%. In acele zile cand ma ingrijoram de soarta acestei masini, am avut "prieteni" care asa cum spui tu Adi, ma considerau "anormal" ca ma zbat sa salvez aceasta masina. Toti imi ziceau "las-o naibii ca e cadavru si nu are rost...". Timpul a dovedit ca eforturile nu au fost in zadar si ca uneori in viata e mai bine sa mergi impotriva modei si a curentuluyi general si sa faci ce iti spune sufletul si nu ratiunea.
In final cred ca aceasta daruire pentru respectul trecutului ne face sa fim "anormali" fata de ceilalti.
Liviu
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Mar 13-Iul-2010 08:10

Si eu,adicĂĄ noi....la plural cred cĂĄ suntem anormali dacĂĄ privim strict doar curentele modei de azi,dar cred in acelasi timp cĂĄ aducem o mare satisfactie celor normali cu ceea ce facem ! In rest prfect de acord cu Tine,dragĂĄ Liviu.Restul le vom discuta la Odorhei,soer sĂĄ-i pot convinge pe Erika si Zoli sĂĄ vinĂĄ si ei , deoarece au de predat 2 proiecte destul de mari si stau cam prost la capitolul timp !
Sper ca , copilul nostru comnun,sĂĄ fie gata pe toamnĂĄ cel tĂĄrziu iarnĂĄ.

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Mar 06-Sep-2011 15:14

Si iatĂĄ cĂĄ i-a sosit ziua si micutei noaqstre Citroen ptr a reveni pe drumurile publice : Azi in sfĂĄrsit s-a mai terminat un proiect lung, obositor, dar bucuria noilor porprietari e cu atĂĄt mai mare : Citroenul 2 CV salvat din gherale RAMAT-ului de prietenul nostru D.nul Liviu Prepeliuc- a devenit azi o realitate : O masinĂĄ practic nouĂĄ, reconstruitĂĄ in amĂĄnuntime !
Multumiri incĂĄ o datĂĄ D.nului Liviu, sper s-o poatĂĄ vedea si el odatĂĄ pe viu , cĂĄ doar el a salvat-o ! FĂĄrĂĄ DĂĄnsul n-ar mai exista masina asta !
Pe acest considerent i-a fost inmĂĄnatĂĄ Diploma de cĂĄtre clubul nostru ! Multumim incĂĄ o datĂĄ Ptr ajutor, in numele acestui proiect comun... :supz: :supz: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: \:D/ \:D/ \:D/ \:D/
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Mar 06-Sep-2011 15:24

Si diploma acordatĂĄ D.nului Liviu, votatĂĄ de conducerea clubului nostru in unanimitate :D :D :D
Imagine

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Mar 06-Sep-2011 19:02

Intregul meu respect si intreaga mea pretuire se indreapta catre minunata echipa de Prieteni din Albertirsa!
A fost o munca uriasa acolo dar in final rezultatul este unul care intrece orice asteptare a mea!
FELICITARI PRIETENI DRAGI!
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Mie 07-Sep-2011 17:16

Multumim Florine, fĂĄrĂĄ initiiativa Ta insĂĄ ...n-ar mai fii intreagĂĄ ! :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Mar 13-Sep-2011 16:02

Si Finishul ...
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Dum 19-Feb-2012 11:08

Si finalul -inainte de ITP ...
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Dum 19-Feb-2012 11:16

si mai
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Dum 19-Feb-2012 11:25

Superba lucrare! A fost o munca extraordinara acolo si o mare pasiune si daruire in aducerea la viata a acestei masinute. Inca o data imi reafirm intreaga mea stima si pretuire pentru prietenii mei din Albertirsa!
Va salut cu mare drag!
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

marianmarian
pasionat
Mesaje: 941
Membru din: Mie 15-Dec-2010 19:00
Localitate: cernavoda

Mesajde marianmarian » Dum 19-Feb-2012 11:29

esti super tare omule mai lasat fara cuvinte asta da pasiune si meserie?

joeadrianblack
pasionat
Mesaje: 204
Membru din: Lun 06-Apr-2009 08:24
Localitate: Oradea

...

Mesajde joeadrianblack » Dum 19-Feb-2012 13:36

Buna Adi,

O intrebare, acele elemente cromate ici colo pe masina sunt "de uzina"? sau este un mic tunning de elemente after market?
beau cand sunt singur sau cand am cu cine...

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Dum 19-Feb-2012 17:53

Multumim Domnilor Colegi ptr aprecieri, in mod special D.nului Liviu, care a selvat aceastĂĄ masinĂĄ din ghearele REMAT-ului din Suceava.
Ptr Adrian : Acele apĂĄrĂĄtori cromat sunt din aluminiu, sunt fabricate (turnate )de cĂĄtre unul din membrii cllubului Citroen al nostru, si sunt fabricate dupĂĄ apĂĄrĂĄtorile identice ancestrale, din anii 50-60 ale firmei ROBRI care producea multe ellemente (accesorii ) ptr Cirtroen, Renault, Peugeot , Simca, Panhard etc ) deci nici una nu avea aceste accesorii din fabricĂĄ.
Servesc ptr protectia colturilor aropilor, f. de lovituri ale pietrelor, improscate de alte vejicole de pe carosabil.

joeadrianblack
pasionat
Mesaje: 204
Membru din: Lun 06-Apr-2009 08:24
Localitate: Oradea

...

Mesajde joeadrianblack » Lun 20-Feb-2012 10:55

Acele elemente cromate dau clasa masinii (ma rog aluminiu lustruit...) si este mult mult mai elegant cu ele pe colturi... Singura exceptie care mie personal nu-mi place :) este dunga aia de pe capota motor :))) ... in rest e superba.

Am vazut recent 3 masini (LIVE) alineate una langa alta: DS-ul, un CX seria 1 si un C6.
DS-ul si CX-ul abundeau in elemente cromate, barile, manere, ramele usilor (la CX) si erau splendide in soarele de Duminica... aveau personalitate, clasa, erau elegante si asa dupa n-ani de la productia lor... pe cand C6-le productie 2009 parca (gri-ul sobolan) desi era super exclusiv cu de toate in el, pe afara nu diferea prea mult la eleganta fata de un C4 (si aici nu ma refer la liniile masini care sunt superbe la toate masinile) ci la acele mici detalii care adunate la un loc dau clasa.

O sa mai apara vreodata oare o masina categoria nava amirala de la Citroen care duap 40 de ani sa fie/sa para la fel de elegant din exterior precum DS-ul sau un CX mai dotat?
beau cand sunt singur sau cand am cu cine...

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Lun 20-Feb-2012 12:50

Sunt sceptic cu privire la rĂĄspunsul pentru ultima intrebare pusĂĄ.... din pĂĄcate lumea si gustul cumpĂĄrĂĄtorilor nu evolueazĂĄ in aceastĂĄ directie...
Bine a tis un inginer prin anii 70 : CĂĄnd a apĂĄrut monograma GTI la mainile de clasĂĄ medie ( Volkswagen Polo )spre ex, a inceput declinul clasei "superioare "in industria Auto , CĂĄnd "GRand Tourismul " a devenit pitic si accesibil oricui !
:( :( :(


Înapoi la “Restaurari si prezentari”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv