Smart City Coupe si Citroen XM

aici ne laudam!

Moderator: Echipa Tehnica

merida
pasionat
Mesaje: 120
Membru din: Mie 14-Feb-2007 14:20
Localitate: Brasov
Contact:

Smart City Coupe si Citroen XM

Mesajde merida » Dum 16-Feb-2014 22:08

Chiar daca nu este un Citroen va prezint jucaria noua a sotiei (pe fundal se vede si XM-ul, deci pot sa pun aici :D)

Este un Smart City Coupe (Fortwo) din 1999
Motorul este de 599 cmc, benzina, 55 cp Turbo
Astazi cand am facut pozele a primit cateva retusuri, un spalat si cel mai important, filtre, bujii, fise si ulei noi, plus garnitura la baia de ulei ca sa nu mai curga.

Ca si dotari are ABS, ESP, geamuri reglabile electric, faruri reglabile electric, inchidere centralizata cu imobilizator. De cand am luat-o am reparat cateva lucruri pe la ea ca sa fie intr-o stare zic eu prezentabila: schimbat cabluri la manerele usilor, rezolvat cateva plastice prin interior, i-am cumparat un separator de portbagaj, prins diverse ornamente pe exterior, si reparat bara spate care era sparta. Probabil mai sunt si altele dar nu le mai tin minte. Cert este ca au fost cateva zile de munca. Ce a avut nevoie cel mai mult au fost consumabilele si o curatenie generala si schimbat consumabile deoarece fostul proprietar nu a avut grija de ea. Mergeau doar 3 bujii din 6 si alea erau uzate rau de tot.
Momentan mai are nevoie de schimbat un cap de bara, sa ii montez scutul pe dedesubt (care este complet din fata pana in spate) cauciucuri noi si un vopsit de jante. In vara va primi un polish ca sa fie mai frumusica.

Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Trecand si la Citroen acesta este un XM din 1991 2.0i 121cp cu instalatie de GPL. Dotarile sunt destule printre care toate reglajele sunt electrice, AC, piele, computer de bord si un sistem audio ceva mai performant. Farurile si proiectoarele provin de pe seria 2. Ca si probleme.... este un XM din 1991.... Are tot ce este consumabil schimbate, tot ce inseamna articulatii fata si rulmenti, kit embreiaj nou. Cam atat imi trece momentan prin cap.


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine

Înapoi la “Restaurari si prezentari”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973