e vre-unul tinichigiu bun printre voi ? :D caut tinichigiu

Forum de discutii generale despre Citroen AX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
bassu
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Lun 13-Iun-2005 20:11
Localitate: Bucuresti

e vre-unul tinichigiu bun printre voi ? :D caut tinichigiu

Mesajde bassu » Joi 16-Feb-2006 15:29

Salutare la toata lumea.
Am un Citroen AX 11 din 87
Caroseria e BEC .. dar de-a dreptul BEC, numai ca acum 2 saptamani am intrat cu roata dreapta fatza fix in gaura neacoperita de la un macaz de tramvai. Stiu .. sunt dobitoc, dar chiar era noapte, si farurile mele bat pe la etajul 2-3 la blocuri .. asa ca .. am avut si experienta de a baga o roata exact in canalul ala de macaz, lunguietz si ingust ...
Problema e ca dupa ce am iest din canal .. din cauza inertiei, am remarcat ca indiferent in ce viteza eram, nexam roti motoare ...Mi-am dat seama imediat ca a iesit planetara din cutie, si m-am gandit ca s-a rupt un pivot. (btw .. proasta inspiratie sa nu aiba siguranta in cutie la planetara - te poti trezi din diverse motive ca pleaca roata pe langa tine cu tot cu planetara .. si te mai si depaseste). Am inpins-o langa trotuar, si cand colo ce sa vezi ?!?@#@!? ... roata era cu vreo 10-15 cm mai inspre spatele masinii. In momentul ala am crezut ca innebunesc, m-am uitat pe langa ea, si am vazut ca toata bascula si sistemul de prindere superior e pe un rahat de tabla prinsa pe caroserie - care cedase din cauza canalului. La lumina, se vede clar cum acea tabla de forma triunghiulara e prinsa pe caroserie in 3 afturi de sudura la rece, sau asa imi dau eu seama ... cert e ca de la Armeneasca pana in Colentina am suit masina pe cric si am bagat planetara in cutie de vreo 5-6 ori.
Acuma ... ca o sa iau si eu salariul, va intreb .. unde gasesc un tinichigiu foarte bun, dar foarte bun, care sa-mi sudeze frumos tabla aia nenorocita la loc, si masina sa mearga drept, cum era odinioara ... ???
Astept cu nerabdare sa-mi sugerati un tinichigiu ... daca ar fi si in apropierea Colentinei, ar fi superb.
Multumesc !

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mie 22-Feb-2006 22:15

0723592793 Andrei. suna-ma
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available


Înapoi la “Citroen AX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv