modificare sistem racire

Forum de discutii generale despre Citroen XM. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 14-Dec-2010 22:10

pai zi asa, ca din textul tau e greu de inteles exact ce se intimpla. reluam: daca problema e la radiator, atunci fa exact ce ti-am zis, pune un radiator care sa aiba volumul celor doo cumulate. cit despre intercooler, e adevarat ca va creste un pic lag-ul turbinei, dar racirea per total a aerului deja comprimat va fi net superioara
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

alexsosi
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Sâm 30-Ian-2010 23:00
Localitate: Călimănești
Masina: Citroen Xm 2.5 TD Exclusive
2: Citroen C6 2.7 HDI

Mesajde alexsosi » Mar 14-Dec-2010 22:10

am inteles ca temp de 110 nu ar fi asa de mare, dar motorul meu are 270000 km si mi-e frica de chiulasa sa nu cedeze(forever problem)
citroen my real passion

alexsosi
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Sâm 30-Ian-2010 23:00
Localitate: Călimănești
Masina: Citroen Xm 2.5 TD Exclusive
2: Citroen C6 2.7 HDI

Mesajde alexsosi » Mar 14-Dec-2010 22:12

sper sa am trecere cat de curand la bucale si sa va fac o vizita, sa studiem impreuna problema. as vrea ca usor usor sa maresc performantele masinii si astept idei despre cum as putea realiza acestea
citroen my real passion

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 14-Dec-2010 22:13

ok, vedem ce se poate face
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mar 14-Dec-2010 22:38

andrei , prin radiatorul mic vine apa din radiatorul mare , printr`un circuit f mic (posibil si un pic mai lent ) care permite antigelului sa se raceasca mi mult , iar cand ajunge la baza se duce frumusel in intercooler unde raceste aerul din admisie , ar fi interesat de vazut ce temperatura este pe traseul de apa ce duce la intercooler !
Esti sigur ca nu se supraincalzeste de la o problema la chiuloasa ? :wink: posibil si de aceea sa plezneasca furtunul cu pricina ?
Ai verificat daca in vasul de expansiune vin gaze ceva ?!?
Eu tind sa cred ca daca vei folosi un intercooler separat , un radiator ok (la cum arata cel de 2.1 eu zic ca ar ajunge) .
Din cate am citit despre acest motor , se pare ca ar fi cel mai bine de tinut in forma stock ... dar se pot face niste chestii la pompa de injectie care sa ajute ... un pic de presiune in turbina etc. insa nu stiu daca este ok la km pe care ii detine !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

alexsosi
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Sâm 30-Ian-2010 23:00
Localitate: Călimănești
Masina: Citroen Xm 2.5 TD Exclusive
2: Citroen C6 2.7 HDI

Mesajde alexsosi » Mie 15-Dec-2010 19:18

chiulasa pot spune in proportie de 90 % ca nu are nimik, am experienta cu doua duse, posibil sa faca figuri unul din termostate, masina in regim normal urca pana la 110 grade, problema este ca eu nu vreau sa o mai vad asa tocmai sa protejez chiulasa. la pompa de injectie am inteles de asemeni ca si din lexia se poate da un mic avans, am inteles ca la turbina se poate modifica un furtun pt marirea presiunii. daca cedeaza ceva mai am un motor de rezerva si ar fi pacat sa nu incerc cele mentionate mai sus , mai ales ca voi nu m-ati dezaprobat si sunteti dispusi sa ma ajutati. pe aceasta cale tin sa va si multumesc!
citroen my real passion

alexsosi
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Sâm 30-Ian-2010 23:00
Localitate: Călimănești
Masina: Citroen Xm 2.5 TD Exclusive
2: Citroen C6 2.7 HDI

Mesajde alexsosi » Mie 15-Dec-2010 19:26

mihaistan scrie:te pot ajuta cu intercooler original de 2.1 td :wink: eu as fi curios daca pot face ceva cu cel de 2.5 :)


cu intercoler te pot ajuta, de fapt putem face schimb, dar turbina din pacate nu mai am decat una care este pe celalt motor al meu care este intact are pana in 200000 km si este rezerva pt al meu
citroen my real passion

xxla20
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mie 04-Feb-2009 12:18
Localitate: satu mare

racire

Mesajde xxla20 » Mie 15-Dec-2010 21:00

poate te/va ajuta schema asta de racire.
Imagine
anvelope si jante de vanzare 0740306576
dezmembrari.

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mie 15-Dec-2010 21:42

turbina am gasit , eram curios daca pot face ceva cu cel de 2.5 , doar pentru curse ... adica sa folosesc antigel de la congelator :lol: nici nu stiu daca imi permite locul ... dar merita incercat .
Cand te hotarasti te pot ajuta si cu traseu si etc :)
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

alexsosi
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Sâm 30-Ian-2010 23:00
Localitate: Călimănești
Masina: Citroen Xm 2.5 TD Exclusive
2: Citroen C6 2.7 HDI

Mesajde alexsosi » Joi 06-Ian-2011 19:05

ca sa nu mai deschid un nou topic, e cineva care dezmembreaza 2,5 td , sau stie cineva unde as putea gasi pug 605 dezmembrat?
am nevoie de amortizor vibratii si radiatorul mic de racire si diverse maruntisuri
citroen my real passion

alexsosi
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Sâm 30-Ian-2010 23:00
Localitate: Călimănești
Masina: Citroen Xm 2.5 TD Exclusive
2: Citroen C6 2.7 HDI

Mesajde alexsosi » Mie 09-Feb-2011 23:58

am rezolvat problema cu intercolerul, am facut rost de ambele radiatoare de apa, iar cand le-am schimbat am descoperit si un furtun spart pe admisie. masina merge cum mergea odata , trage super acum . :lol: :lol:
citroen my real passion


Înapoi la “Citroen XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos