Salut

Forum de discutii generale despre Citroen XM. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

whatt
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Mie 09-Noi-2011 21:09
Localitate: constanta

Salut

Mesajde whatt » Mie 09-Noi-2011 21:14

Se poate inlocui motoru de 2.5 td cu un motor de 2.1 td la un citroen xm ? Daca da conteaza si anu in care este fabricata vreauna din masini ? astept un raspuns urgent. Va multumesc !

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mie 09-Noi-2011 21:30

În principiu se poate dacã norma de poluare este egalã sau mai mare decât cea a motorului vechi. mai multe informaþii gãseºti aici:
http://www.rarom.ro/RO/article--Ce_treb ... --195.html

alexsosi
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Sâm 30-Ian-2010 23:00
Localitate: Călimănești
Masina: Citroen Xm 2.5 TD Exclusive
2: Citroen C6 2.7 HDI

Mesajde alexsosi » Joi 10-Noi-2011 12:46

dar de ce vrei sa faci acest lucu? daca era invers parca imi mai venea sa inteleg
citroen my real passion

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Joi 10-Noi-2011 20:03

Spune-ne care este motivul pt care vrei sa faci asta. Intreb asta din curiozitate. Eu am 2.1 si sunt foarte multumit de motor. Singurul lucru care ma nemultumeste este impozitul exagerat.Daca motorul nu are serie stantata pe el se poate pune alt motor numai sa fie diesel. Desigur, asta pe propriul risc. Singurul loc unde trebuie sa dai darul sa treci este la ITP-ul masinii in rest nu cred ca se mai uita cineva pe la motor. Si daca o sa vrei sa o vinzi iar o sa fie probleme. Daca vrei sa-l pui cu acte in regula nu stiu ce sa te sfatuiesc.

Am uitat sa mentionez ca masina mea este din 97 si are motor din 93 si a fost benzinara. Deci anul nu este problema. Singura chestie este ca daca pui mai vechi nu mai ai computer de bord fiind cu injectie clasica. Bafta!

whatt
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Mie 09-Noi-2011 21:09
Localitate: constanta

Mesajde whatt » Vin 11-Noi-2011 11:08

Singuru motiv de inlocuire a motorului este sa pot inmatricula xm 2.5 td care este adus din elvetia.Vrea sa cumpar un alt citroen xm din romania pe care am si gasito dar are motor 2.1 td. Am sunat la rar si am vrut sa intreb procedura exacta de "inmatriculare" a masinii aduse din tara straina,raspunsu fiind trebuie sa faceti cerere de recarosare a masinii inmatriculate in ro,faceti schimbu de caroserie cu cea adusa iar dupa operatiunea cu recarosarea trebuie si cu motoru aceeasi operatiune. Daca stiti cumva daca o pot "inmatricula" fara a mai face schimbu de motor cu o mica spaga la rar si care este procedura va rog sami spuneti. Va multumesc anticipat

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Vin 11-Noi-2011 11:28

whatt scrie:Singuru motiv de inlocuire a motorului este sa pot inmatricula xm 2.5 td care este adus din elvetia.Vrea sa cumpar un alt citroen xm din romania pe care am si gasito dar are motor 2.1 td. Am sunat la rar si am vrut sa intreb procedura exacta de "inmatriculare" a masinii aduse din tara straina,raspunsu fiind trebuie sa faceti cerere de recarosare a masinii inmatriculate in ro,faceti schimbu de caroserie cu cea adusa iar dupa operatiunea cu recarosarea trebuie si cu motoru aceeasi operatiune. Daca stiti cumva daca o pot "inmatricula" fara a mai face schimbu de motor cu o mica spaga la rar si care este procedura va rog sami spuneti. Va multumesc anticipat


Nu stiu exact care este treaba cu recarosarea dar din ce am auzit ai mult de umblat cu actele si motorul trebuie demontat si montat intr-un service autorizat care sa-ti dea ceva la mana ca este facut de ei. Bine cred ca gasesti un service care sa-ti dea hartia pt o suna asta daca te pricepi sa muti tu motorul.
Poate se nimereste cineva pe aici care sa-ti dea mai multe detalii.
Sa ne arati si noua poze cu masina adusa. Poti sa faci un Topic la DIVERSE>>MASINA MEA
Bafta cu recarosarea, sper s-o rezolvi cat mai repede si mai usor!

whatt
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Mie 09-Noi-2011 21:09
Localitate: constanta

Mesajde whatt » Vin 11-Noi-2011 12:53

Multumesc mult sper si eu sa o aduc. Momentan nu am poze dar este un Citroen XM 2.5 td An:2000 Full option. Cum am adus masina o sa pun niste poze si dupa poze cu restaurarea ei.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 11-Noi-2011 17:07

ia legatura cu useul "autoclasic" ; el a facut recarosare la xm, si cred ca te va ajuta cu ceva indrumari.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

whatt
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Mie 09-Noi-2011 21:09
Localitate: constanta

Mesajde whatt » Vin 11-Noi-2011 20:12

Imi poti spune cum,nu ma pricep prea bine pe forum sau daca ai un mail ceva deal lui. ms

alexsosi
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Sâm 30-Ian-2010 23:00
Localitate: Călimănești
Masina: Citroen Xm 2.5 TD Exclusive
2: Citroen C6 2.7 HDI

Mesajde alexsosi » Sâm 12-Noi-2011 16:10

eu am facut o recarosare in 2008 la un 2,5 . Pe atunci am reusit un artificiu. De curand m-am intresat din nou de problema si am inteles ca fara schimbarea motorului nu se poate face , deoarece dragii sefi de la RAR sau prins de figura si fac comisie cand e vb de recarosare compusa din mai multi. Problema se ridica ca de la mica spaga care mergea inainte acum a devenit una cam mare care nu se stie daca se merita .
citroen my real passion


Înapoi la “Citroen XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos