Project BlackCat

Forum de discutii generale despre Citroen XM. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Re: ...

Mesajde SilverSpider » Joi 31-Mai-2012 14:48

joeadrianblack scrie:Salutare si felicitari pt proiect...

O parere si din partea mea, personal nu cred ca negru mat sta bine la masinile clasice (chiar daca XM-ul are linii de forever modern). Eu as aplica 4 - 5 straturi de negru cu 4 - 5 straturi de lac si muuuuuuuult polish ca sa ajungi la luciul negrul-pian (sau cum ii zice).


Joeadrianblack, dupa mai multe nopti de vise intense cu Xm-ul am ajuns la aceasi concluzie. Deci, o sa fie un negru lucios sau un verde inchis metalizat lucios.

joeadrianblack
pasionat
Mesaje: 204
Membru din: Lun 06-Apr-2009 08:24
Localitate: Oradea

...

Mesajde joeadrianblack » Joi 31-Mai-2012 15:24

Verde nu :) ca nu esti Aston Martin plus ca sunt destul de multe XM-uri verzi... (negru inchis, daca interiorul este piele inchisa, sau kaki dc ai interiorul crem)

dau si io cu parerea :) ...
beau cand sunt singur sau cand am cu cine...

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Re: ...

Mesajde SilverSpider » Joi 31-Mai-2012 16:24

joeadrianblack scrie:Verde nu :) ca nu esti Aston Martin plus ca sunt destul de multe XM-uri verzi... (negru inchis, daca interiorul este piele inchisa, sau kaki dc ai interiorul crem)

dau si io cu parerea :) ...


Negru cu interior crem ce are?

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 31-Mai-2012 16:28

cel mai frumos xm pe care l-am vazut era rosu, vopsit de proprietar cu vopsea cod ejx de xantia sau bx. uita-te la topicul cu xantia mea de vanzare (ala sticky) si vezi cum da culoarea. eu am avut xm negru, si nu mi-a placut deloc sincer sa fiu.

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Joi 31-Mai-2012 16:33

dj01fad scrie:cel mai frumos xm pe care l-am vazut era rosu, vopsit de proprietar cu vopsea cod ejx de xantia sau bx. uita-te la topicul cu xantia mea de vanzare (ala sticky) si vezi cum da culoarea. eu am avut xm negru, si nu mi-a placut deloc sincer sa fiu.


Arata bine culoarea dar nu stiu cum o sa dea cu interiorul crem.

joeadrianblack
pasionat
Mesaje: 204
Membru din: Lun 06-Apr-2009 08:24
Localitate: Oradea

...

Mesajde joeadrianblack » Joi 31-Mai-2012 21:15

culorile vii (deschise) merg excelent la masinile mici (Xantia vs Xm este mica).

pt categoria "nava amiral" eu as recomanda o culoare inchisa: negru, albastrul acela Citroen excelent, chiar si verde inchis ar fi ok, sau bordo-ul existent sau un gri sobolan

la interior (eu) n-as face sa fie dif de nuanta mare fata de exterior.
Daca interiorul o sa fie negru, la exterior cred ca poti sa pui orice culoare doresti...
dar daca la interior doresti o culoare deschisa, un crem, maro deschis sau inchis atunci la exterior nu cred ca mai puti alege chiar orice culoare.

Pt masinile care au interiorul diferit de negru, parca mie i-mi place cand exteriorul este mai deschis decat interiorul la culoare ( 2 - 3 nuante) ex: kaki sau crem exterior, iar interiorul maro (culoare piele natural)
beau cand sunt singur sau cand am cu cine...

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 31-Mai-2012 22:06

mie unul nu mi-a placut cum era negru, parca nu ii scotea detaliile in evidenta. am avut la un moment dat si una albastra, si era muuuuult mai misto. albastrul ala de zici tu de el, este una din cele mai misto culori de la citroen, si se numeste albastru mauritius, cod KPK. pe de alta parte, mi-am vopsit mai demult cx-ul intr-un albastru asemanator dar ceva mai inchis, si arata demential, si aveam interior vip negru. este foarte adevarat ce zici tu, culorile trebuie bine alese interior/exterior.
totusi, trebuie avute in vedere si rotile. in functie de culoare, un set de jante vine bine sa NU in functie de culoarea masinii pe care vrei sa le pui.

silverspyder: pe de alta parte ti-am facut pachetul cu pompele, care contine asa: una bucata pompa la care tre' sa ii schimbi doar ceva garnituri, una bucata pompa cu cablajul lipsa, si maimutarita cu poxipol de un dement care probabil nu stia ca exista garnituri la pravalie, un cap hidraulic si o cutie cu surubele si alte acareturi care provin de la fosta mea pompa care a crapat. cand imi trimiti datele pe privat, ti-l si trimit. o sa il trimit cu atlassib, si o sa ai de plata ceva de genul 30 lei.

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Joi 31-Mai-2012 22:19


SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Vin 01-Iun-2012 18:34

cbx scrie:http://farm3.static.flickr.com/2551/3973305343_b4b46de8cf_o.jpg


Arata super bine interiorul cu culorile alea vii si este si V6 masina :) Din pacate nu am de unde sa investesc atat de mult.

Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

Mesajde autoclasic » Vin 01-Iun-2012 21:10

fa-l alb!!!! cu toate ornamentele vopsite in alb,inclusiv manerele exterioare ale usilor,arata demential ,am vazut unul si mi s-a facut ciuda ca al meu este visiniu desi al meu e vopsit in una dintre cele mai frumoase culori. :wink:

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Dum 03-Iun-2012 17:27

Intr-adevar Xm-ul alb arata extraordinar!

Imagine

Imagine

Nici rosul de care zice Nick nu este de lepadat. O nuanta asemanatoare s-a folosit pe Multimedia

Imagine

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Dum 03-Iun-2012 18:18

Pentru albul ala imi trebuie un interior negru. Are cineva interior din piele neagra in stare buna ? Dau la schimb interiorul meu crem care este cu scaune si bancheta incalzite si in stare foarte buna.

bebe944
pasionat
Mesaje: 314
Membru din: Joi 10-Feb-2011 18:53
Localitate: Bayern - DE

Mesajde bebe944 » Mie 13-Iun-2012 18:58

Salutare
Nu am mai intrat de ceva timp si nu imi vine sa cred ce amploare a luat sectiunea XM, favorita mea.Am eu pe negru dar model 1990 , si cred ca e piele sintetica dar e in stare foarte buna ...fara incalzire in scaune din pacate dar electrice pe fata.Pot pune ev ceva poze dar stau cam prost cu timpul.Ar fi interesant bejul la visiniul meu exterior.

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Mie 13-Iun-2012 20:07

bebe944 scrie:Salutare
Nu am mai intrat de ceva timp si nu imi vine sa cred ce amploare a luat sectiunea XM, favorita mea.Am eu pe negru dar model 1990 , si cred ca e piele sintetica dar e in stare foarte buna ...fara incalzire in scaune din pacate dar electrice pe fata.Pot pune ev ceva poze dar stau cam prost cu timpul.Ar fi interesant bejul la visiniul meu exterior.


Am hotarat sa raman la verde. Acum trebuie sa ma hotarasc si ce noanta de verde sa-i dau :) Pastrez interiorul asta pana gasesc unul negru cu incalzire in stare buna.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Vin 15-Iun-2012 20:30

Ca idee: verdele cameleon este o nuanÞã apropiata de negru, iar in soare are reflexii bleumarin..

Imagine


Înapoi la “Citroen XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187762
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos