explodeaza sfera suspensie XM

Forum de discutii generale despre Citroen XM. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

danceu
simpatizant
Mesaje: 25
Membru din: Lun 16-Apr-2007 14:33
Localitate: timisoara

explodeaza sfera suspensie XM

Mesajde danceu » Mar 22-Iul-2008 16:29

Bun ...am incercat sa rezolv problema in Timisoara cu citroenu XM meu , o roata statea stramb si suspensia sarea de-ti dizlocai rinichii , am dus-o la un"mecanic" care mi-e luat bratu de spate de pe cealalta masina si a pus-o pe asta , e mai bine dar tot stramba sta roata...trec peste asta ii zic ca am probleme cu suspensia ca topaie ca o curca beta si ii spun ca cei de forum au zis ca e de la sfere si ca trebuie sa le umplu ... bun... dupa ce se uita la ea zice ca nu e de la sfere e de la distribuitoru de presiune sau cum io zice...bine zic...ia de pe cealta si pune pe asta...ia...da nu mai mere...nu ca nu mai merge dar si explodeaza sferele , explodeaza una doua, pune la loc ala vechi ...explodeaza a treia...bine zice nu mai bag hai la alt mecanic care o avut si el Citroen si stie despre ce ii vorba...cumpar sfera noua 80ron iau ulei nou 4l 100ron si...bubuie...bagamias....ceva in mecanicii astia care se baga cand nu stiu nimica...acuma cica sa cumpar toate sferele ca poate o fi una blocata si de aia face ....o pus un distribuitor de la bx si o sfera si bummmmmmmmmmm.......Ce sa fac cumpar sfere? , distribuitor....si pe laga asta o scapat o cheie in radiator si curge ...am venit la mecanici sa mi-o repare nu sa mi-o strice mai rau...Ajutorrrrrrr pareri.....Multumesc.
Ps. se poate sa fie de la conducte inversate?

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 22-Iul-2008 18:30

nu e bine sa iei de pe un bx si sa pui pe un xm, asa... ca poate o merge. conducta inversata, se poate. dar ceea ce nu inteleg... cum bubuie sfera? in ce fel? ca doar nu pocneste partea metalica... chiar nu pricep. cum dracu sa iti sparga sferele instalatia? detaliaza putin te rog, si pana una alta nu mai cumpara piese aiurea, si pune la loc piesele originale.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
cit_a
pasionat
Mesaje: 624
Membru din: Sâm 03-Mar-2007 12:17
Localitate: DEVA.

Mesajde cit_a » Mar 22-Iul-2008 20:10

probabil se refera la membrana din sfera , logic e ca nu poate sa sparga partea metalica. si eu am spart doua sfere pana acuma (vb-sc de membrana ) , binenteles motivul a fost la mine unele gropi romanesti din asfalt pe care le-am inbratisat din plin .

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mar 22-Iul-2008 20:15

Dacã te referi la distribuitorul de servo, din câte ºtiu eu, cel de BX lucreazã la alte presiuni decât cel de XM. A fost verificatã presiunea din ele Înainte de montare?

danceu
simpatizant
Mesaje: 25
Membru din: Lun 16-Apr-2007 14:33
Localitate: timisoara

Mesajde danceu » Mar 22-Iul-2008 20:27

danceu scrie:
danceu scrie:
A fost verificatĂŁ presiunea din ele ĂŽnainte de montare?


Cum se verifica presiunea?
Explozia sferei este la capatul sferei, are o portiune putin alungita, dar explozia sferei incepe cu 2 cm mai jos si se face floare si nu a puscat una ci de 4 ori acceasi sfera centrala care intra in distribuitoru de presiune sau disjunctor sau cum s-o chema , o bubuitura de 2 ori si de doua ori doar un pisssss prelung si improsca cu ulei.

Daca nu rezolv maine va fac o poza cu sfera explodata zici ca e o grenada defensiva explodata.

Oricum multumesc pentru ajutor.[/quote][/quote]

si daca mai aveti idei please HELP

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

sfere

Mesajde sandor mihai » Mar 22-Iul-2008 20:44

cam ciudate exploziile tale.eu n-am mai auzit de asa ceva.teoretic , probabil conjunctorul nu mai decupleaza pompa,s-o fi blocat iar pompa creste presiunea nelimitat.totusi , ma mir ca sfera nu rezista doar are aproape 1 centimetru grosime.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 22-Iul-2008 23:18

traii sa o aud si pe asta... si sper sa si vad.
pune degraba poze cu sferele explodate... asa ceva nu am mai pomenit de cand umblu eu in citroenuri... NU mai face deocamdata nimic la masina, decat sa pui la loc ce ai dat jos de pe ea, ma refer sa pui originalele ei. daca suspensia era tare, trebuia schimbata sfera de la roata respectiva, si atat. in fine... acum asta este. probabil ca sunt conductele puse aiurea si toata presiunea din pompa se duce in sfera acumulator... dar ciudat cum de nu s-a rupt cureaua...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

sfere

Mesajde sandor mihai » Mie 23-Iul-2008 03:39

teoretic, ce conducte si cum ar trebui puse ca sa se intimple asa ceva? m-am tot gindit.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

danceu
simpatizant
Mesaje: 25
Membru din: Lun 16-Apr-2007 14:33
Localitate: timisoara

Re: sfere

Mesajde danceu » Mie 23-Iul-2008 08:51

sandor mihai scrie:teoretic, ce conducte si cum ar trebui puse ca sa se intimple asa ceva? m-am tot gindit.


Acum ma duc la service sa mai duc o sfera centrala o iau pe una bubuita si va fac poze da rezolvare ceva idei ca de asta duc lipsa...multumesc

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Mie 23-Iul-2008 10:15

Bine ca n-a cedat filetul de la cilindru, ca poate loveai vreun avion :shock: .....de fapt la cx putea zbura sfera in sus :lol:

danceu
simpatizant
Mesaje: 25
Membru din: Lun 16-Apr-2007 14:33
Localitate: timisoara

Mesajde danceu » Mie 23-Iul-2008 11:35

sorin. scrie:Bine ca n-a cedat filetul de la cilindru, ca poate loveai vreun avion :shock: .....de fapt la cx putea zbura sfera in sus :lol:


Pentru necredinciosi am facut cateva poze cu telefonu ...se pare ca , conductele de la servodirectie erau inversate si a rupt cuiu din distribuitor si nu mai cupla sa dea drumu si facea suprapresiune...sper sa ma descurc sa atasez pozele...e plauzibila varianta asta ca se rupe cuiu din distribuitor...partea nasoala e ca mi-a rupt cuiu din toate si din cel care la pus mecanicu de la bx...acu daca are cineva din timisoara de schimb...of viata asta...trebuia de luni sa plec in concediu , nevasta in face zile fripte , masina e praf...ce poate merge mai rau....doamne fereste...mi-a ajuns.
[/img]
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 23-Iul-2008 11:47

ce cui s-a rupt? am eu un disjunctor ... ti-l trimit pachet daca ai nevoie, si stiu ca e bun...
a,,, daca poti sa faci te rog pozele mai mari... nu prea inteleg nimic acolo...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
cdires
pasionat
Mesaje: 398
Membru din: Sâm 28-Oct-2006 19:31
Localitate: Racari,Dambovita
Contact:

Mesajde cdires » Mie 23-Iul-2008 11:50

Doamne fereste! n-am vazut in viata mea asa ceva... si nici auzit...
sigur nu sunt mai subtiri in carne decat trebuie? Nici nu pot sa-mi inchipui ce presiune trebuie ca sa bubui o sfera in halul asta...
Relu

danceu
simpatizant
Mesaje: 25
Membru din: Lun 16-Apr-2007 14:33
Localitate: timisoara

Mesajde danceu » Mie 23-Iul-2008 11:59

dj01fad scrie:ce cui s-a rupt? am eu un disjunctor ... ti-l trimit pachet daca ai nevoie, si stiu ca e bun...
a,,, daca poti sa faci te rog pozele mai mari... nu prea inteleg nimic acolo...


Cat costa si cat dureaza , cuiu din disjunctor s-a rupt e poza 2 sper ca ala e disjunctoru sau cum i-o zice,poze am facut cu telefonu, o sa iau camera sau o sa aduc masina deseara acasa si fac acasa poze...asta e nici cei de la care am cumparat sferele nu le-a venit sa creada pana nu au vazut-o....ghinon ce mai sa zic...asta e ...

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 23-Iul-2008 13:06

o sa il caut acum, si iti spun deseara ce si cum, inclusiv pretul. masina ta este cu hydractive sau fara? (are in stanga manetei de viteze un buton cu soprt-auto sau nu?)
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]


Înapoi la “Citroen XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187679
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS