Aerisire frane XM

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
leynad72
simpatizant
Mesaje: 90
Membru din: Lun 02-Iul-2007 08:19
Localitate: Pitesti

Aerisire frane XM

Mesajde leynad72 » Mar 25-Mar-2008 16:58

Am o intarziere (1-2 sec.) intre momentul in care apas pedala si momentul in care franeaza masina si ma gandesc ca s-ar putea sa am aer in instalatie (asta in cel mai fericit caz).
Masina are hydractive si abs si am inteles ca e o modalitate mai aparte in care se face aerisirea la frane, asa ca...pls, imi poate explica cineva cum sa fac ?
Sa nu uit, e vorba de XM 2.0i automatic din 91.

Avatar utilizator
robert-bx
pasionat
Mesaje: 218
Membru din: Sâm 16-Sep-2006 23:03
Localitate: cluj napoca

Mesajde robert-bx » Mar 25-Mar-2008 18:02

ce ulei ai in instalatia hidraulica?

Avatar utilizator
leynad72
simpatizant
Mesaje: 90
Membru din: Lun 02-Iul-2007 08:19
Localitate: Pitesti

Mesajde leynad72 » Mar 25-Mar-2008 21:28

LHM, nu incape discutie...
Am schimbat vreo 2 conducte, pompa, disjunctorul, distribuitorul pt servo si ma gandesc ca poate a luat aer instalatia pt ca inainte nu facea figura asta, desi in instalatie era o mocirla neagra, nu stiu exact ce era pt ca asa am luat-o. Prima impresie dupa ce i-am schimbat lichidul e ca mergea mai bine hidraulica cu chestia aia neagra decat cu LHM, pt ca acum in afara de frane si directia imi merge greu, culmea ! Ma rog, macar sa incerc, sa elimin o posibilitate. Dar nu stiu cum sa fac sa nu stric ceva.

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Mar 25-Mar-2008 22:19

poate a avut ulei amestecat cu motorina , toate garniturile de cauciuc s-au deteriorat ....asa se intampla , incearca o curatire a instalatiei hidraulice

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

Mesajde mariusbv » Mar 25-Mar-2008 23:19

parca gasisem pe undeva pe aici o informatie conform careia directia se mai poate ajusta din distribuitorul de servo...
BX

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 26-Mar-2008 10:06

leynad72 scrie:LHM, nu incape discutie...
Am schimbat vreo 2 conducte, pompa, disjunctorul, distribuitorul pt servo si ma gandesc ca poate a luat aer instalatia pt ca inainte nu facea figura asta, desi in instalatie era o mocirla neagra, nu stiu exact ce era pt ca asa am luat-o. Prima impresie dupa ce i-am schimbat lichidul e ca mergea mai bine hidraulica cu chestia aia neagra decat cu LHM, pt ca acum in afara de frane si directia imi merge greu, culmea ! Ma rog, macar sa incerc, sa elimin o posibilitate. Dar nu stiu cum sa fac sa nu stric ceva.


Pai cred ca e cam obligatoriu o cura de Hydraurincage. Cine stie ce zeama a avut masina inainte... Ca sa elimini din dubiu ABS-ul, scoti siguranta de la ABS. In momentul asta valvele de la modulul ABS ar trebui sa fie deschise la maxim si ar trebui sa ai un bec portocaliu "ABS" aprins pe bord. Nu cred ca e o procedura diferita de aerisire la ABS fata de o masina fara.

@mariusbv: din distribuitorul de servo se poate regla asistarea directiei, mai exact cita presiune se duce in servo.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
leynad72
simpatizant
Mesaje: 90
Membru din: Lun 02-Iul-2007 08:19
Localitate: Pitesti

Mesajde leynad72 » Mie 26-Mar-2008 17:23

@nicum

Interesanta chestia cu reglatul presiunii pentru servo.
Dar cum si de unde se face reglajul asta ?
Ca nu vad niciun reglaj pe distribuitorul de servo.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 26-Mar-2008 17:49

Chestia cu reglatul e valabila doar pt BX. Dar cum XM-ul si BX-ul au destule in comun pe la hidraulica, nu e exclus sa se poata si la tine.
Nu stiu sa iti spun exact de unde se face reglajul, pentru ca eu am directie mecanica.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 26-Mar-2008 21:59

cata presiune sa se duca in servo, respectiv cat de usor sau greu sa se invarta volanul?
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mie 26-Mar-2008 23:04


Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

Mesajde mariusbv » Joi 27-Mar-2008 07:00

nicum, si eu tot la presiunea din servo ma refeream....
BX

daneugen
simpatizant
Mesaje: 66
Membru din: Lun 24-Dec-2007 07:30
Localitate: Bucuresti acu Zalaegerszeg

Mesajde daneugen » Vin 06-Aug-2010 20:55

pai mie asa mai spus mecanicu sa ridic masina la maxim(servis) si se apasa pe frina de mai multe ori
ca e corect sau nu nu stiu eu asa am facut


Înapoi la “Mecanica - XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187672
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11705
    Cel mai nou membru ybunny