idee (cred eu geniala) oare ar merge ?

sfere, dozatoare, pompe, LHM, etc Âşi tren de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

idee (cred eu geniala) oare ar merge ?

Mesajde sandor mihai » Lun 02-Iun-2008 21:26

intrebarea se adreseaza celor foarte priceputi in hidraulica.
vreau sa fac urmatoarea modificare la xm: sa renunt la distribuitorul servo si in locul lui sa pun a doua sfera centrala care echipeaza modelele cu diravi sau cx-urile,care e de fapt un siplu teu( cel putin pe dinafara.)
credeti ca ar merge? singura diferenta intre cele 2 sisteme ar ficasetele de directie,respectiv debitele consumate
modificarea o fac oricum dar va astept cu interes parerile.
motivele pt. care fac asta sunt arhicunoscute tuturor, distribuitorul servo nu a fost cea mai fericita inventie la citroen.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 02-Iun-2008 23:50

caseta diravi are un principiu de functionare total diferit fata de orice altceva... nu cred ca ai re reusesti asa ceva. a 6-a sfera la cx, este destinata franelor, deoarece diravi consuma destula presiune sau debit la manevre, si in asa fel, la frane va fi tot timpul presiune constanta. nu cred ca vei reusi ceea ce doresti sa faci... si nu cred ca e posibil... gandeste-te ca ar fi facut multi treaba asta dinainte. inca ceva... a 6-a sfera de la cx, nu este pusa pur si simplu, ci are si ea un distribuitor din care pleaca 3 tevi. pe una intra presiunea principala de la disjunctor, pe una pleaca la franele fata, iat pe a 3-a pleaca la restul hidraulicii...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

idee

Mesajde sandor mihai » Mar 03-Iun-2008 07:05

argumente !!!! eu am vazut clar ca din a doua sfera pleaca 2 conducte: in vana si la directie.exact de asta am nevoie si eu.daca caseta normala de xm(servo) nu consuma un debit mai mare decit diravi, treaba e rezolvata ,nu?plus ca am debit asiguraty nu de o sfera ci de 2.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
Dan Popa
pasionat
Mesaje: 515
Membru din: Joi 28-Apr-2005 22:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde Dan Popa » Mar 03-Iun-2008 07:54

Adica vrei sa-i pui Diravi? Atunci trebuie sa-i schimbi si cremaliera. Trebuie vazut daca merg la aceeasi presiune

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mar 03-Iun-2008 08:04

Desi nu am studiat problema, cred ca Diravi functioneaza pe baza debitului, avand regulatorul de presiune integrat, pe cand servodirectia clasica are nevoie de prereglarea presiunii.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 03-Iun-2008 10:51

din cite stiu debitul la servodirectia normala variaza in functie de unghiul de bracare. asta inseamna ca presiunea vine constant si e suplimentat doar debitul la rotirea volanului. de aici rezulta ca distribuitorul trebuie sa suplimenteze constant debitul. "teul" ala nu are cum sa o faca pentru ca nu face altceva decit sa pastreze presiune pt frina in sfera si restul sa se duca mai departe unde are destinatia
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

xm

Mesajde sandor mihai » Mar 03-Iun-2008 17:14

dar nu cred ca are cum sa mearga mai rau decit cu un distribuitor servo uzat sau blocat. la mine ,pe returul de la distribuitorul servo vine constant ulei si nu ar trebui( am vazut la mai multe).
deci, nu vreau sa pun diravi vreau sa renunt la distribuitorul servo care papa o gramada de debit absolut aiurea.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 03-Iun-2008 17:21

distribuitorul ala, asa cum s-a mai spus putin mai sus, este un regulator de presiune, asa ca nu prea cred ca poti sa renunti la el. diravi, are acest regulator de presiune in el, si nu mai are nevoie de acel patrat. nu stiu cum este la xm cu diravi, dar stiu foarte bine la cx... o sa iti atasez deseara schema de principiu de la diravi, cauta si tu schema de principiu de la caseta pe care o ai, apoi faci o comparatie si vezi daca ar merge. ma gandesc totusi ca daca era atat de simplu, faceau multi pana acum aceasta imbunatatire, sau simplificare sa ii spunem asa, pentru ca o sfera e muuult mai ieftina decat acel distribuitor.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

xm

Mesajde sandor mihai » Mar 03-Iun-2008 17:33

nu am nimic de pierdut. vad eu ce iese.daca in pozitia nebracat caseta de xm normala nu consuma prea mult debit atunci s-ar putea sa iasa ceva. daca nu ,probabil o sa mearga pompa continuu fara sa mai tacane conjunctorul.altceva ce s-ar putea intimpla?a, s-ar mai putea sa simt bataile conjunctorului in volan din cauza lipsei furtunului amortizor.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Mie 04-Iun-2008 07:36

dj01fad scrie:distribuitorul ala, asa cum s-a mai spus putin mai sus, este un regulator de presiune, asa ca nu prea cred ca poti sa renunti la el. diravi, are acest regulator de presiune in el, si nu mai are nevoie de acel patrat. nu stiu cum este la xm cu diravi, dar stiu foarte bine la cx... o sa iti atasez deseara schema de principiu de la diravi, cauta si tu schema de principiu de la caseta pe care o ai, apoi faci o comparatie si vezi daca ar merge. ma gandesc totusi ca daca era atat de simplu, faceau multi pana acum aceasta imbunatatire, sau simplificare sa ii spunem asa, pentru ca o sfera e muuult mai ieftina decat acel distribuitor.

bun si atunci de ce xantia care are pompa cu 2 iesiri nu are nici un distribuitor? la fel peugeot 405 care are o pompa maricica si o caseta teoretic identica cu bx, xm. eu cred ca , chiar daca volanul e virat ,caseta nu consuma mare lucru.doar daca incerci sa virezi foarte putin din aceea pozitie intr-o parte sau in alta, pompa incepe sa se auda deci caseta cere presiune. asta e parerea mea.o sa va tin la curent.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
stan cristian
pasionat
Mesaje: 530
Membru din: Mie 30-Iun-2004 22:30
Localitate: ploiesti

Mesajde stan cristian » Mie 04-Iun-2008 08:06

salut,pompa de xantia cu doua iesiri are distribuitorul incorporat :)
,, WE MAKE HONEY OUT OF DOGSHIT , MIRACLES TAKE LONGER AND COST A LOT MORE ,,

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

idee

Mesajde sandor mihai » Mie 04-Iun-2008 08:09

cum asta cristi? am desfacut mai multe si inafara de 5 pistoane la etajul de suspensie si 2(parca) la cel de directie nu are nimic. unde ar putea fi distribuitorul? nu cred ca are. totul se regleaza din caseta(cred).cind nu foloseste presiune se duce pe retur inapoi pur si simplu.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
stan cristian
pasionat
Mesaje: 530
Membru din: Mie 30-Iun-2004 22:30
Localitate: ploiesti

Mesajde stan cristian » Mie 04-Iun-2008 08:20

are, in compartimentul cu doua pistoane , daca te uiti cu atentie o sa intelegi cum functioneaza :)
,, WE MAKE HONEY OUT OF DOGSHIT , MIRACLES TAKE LONGER AND COST A LOT MORE ,,

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Re: xm

Mesajde nicum » Mie 04-Iun-2008 10:23

sandor mihai scrie:nu vreau sa pun diravi vreau sa renunt la distribuitorul servo care papa o gramada de debit absolut aiurea.


Nu ar fi mai simplu sa pui un distribuitor functional?
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
Dan Popa
pasionat
Mesaje: 515
Membru din: Joi 28-Apr-2005 22:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde Dan Popa » Mie 04-Iun-2008 10:27

Si noi ce-am mai face aici ?


Înapoi la “Hidraulica - XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv